CCI: Sankcije za neodgovorne institucije i rukovoditelje

SARAJEVO - Javna saslušanja i detaljan parlamentarni nadzor znatno bi unaprijedili trošenje javnih sredstava u FBiH, poručeno je s današnje konferencije Centara civilnih inicijativa (CCI) na kojoj je predstavljena Analiza procesa javne revizije u FBiH za razdoblje 2016.- 2019.
Projekt koordinator CCI-a Alen Čular je iznio podatak da je u navedenom razdoblju Ured za reviziju institucija u FBiH objavio 325 izvješća o financijskoj reviziji institucija u FBiH. Za financijska izvješća subjekata koji su bili predmetom revizije dano je 136 pozitivnih mišljenja te gotovo isto toliko mišljenja s rezervom (135), dok je tek 48 njih (15%) pozitivno. Dano je i osam suzdržanih mišljenja.
CCI kroz Analizu upozororava da realizacija preporuka treba biti na višoj razini i da treba koristiti mehanizam sankcija kako bi se kaznilo pojedince koji se ne odnose odgovorno prema procesu javne revizije i koji krše zakona i propise iz te oblasti. Ukazano je i na obvezu revidiranih institucija da konačno pristupe realizaciji revizorskih preporuka te na obveze Parlamentarno povjerenstva nadležnog za reviziju, koje treba nastaviti javna saslušanja revidiranih institucija.

Najviše nepravilnosti u javnim nabavama i netransparetnom zapošljavanju
“Revizori su kroz izvješća o financijskoj reviziji dali ukupno 5.838 preporuka revidiranim subjektima. Institucije realizacijom preporuka trebaju povećati svoju financijsku disciplinu, što bi u konačnici dovelo do smanjenja broja negativnih revizorskih izvješća i zaustavilo daljnje kršenje zakona te omogućilo transparentnije trošenje javnih sredstava“, istaknuo je Čular dodavši da se najveći broj uočenih nepravilosti i preporuka za njihovo otklanjanje odnosi na proces javnih nabava i na netransparetna zapošljavanja.
Raduje, pak, da institucije sve više poštuju zakonsku obvezu dostavljanja plana otklanjanja nedostataka. Taj dokument je izuzetno važan jer sadrži akcijski plan koji je potrebno provesti kako bi se nedostatke uočene prilikom revizije otklonil, tj. realiziralo preporuke revizije. Iz CCI-a dodaju da je, osim federalnog, velika odgovornost i lokalnih i županijskih parlamenata nad kontrolom trošenja javnog novca, koji trebaju detaljno razmatrati revizorska izvješća i akcijske planove uklanjanja nedostataka revidiranih institucija.
Projekt „Učinkovitija javna revizija za smanjenje korupcije u BiH“ CCI provodi uz financijsku potporu Švedske a njime se želi doprinijeti odgovornijem trošenju proračunskih sredstava i smanjenju korupcije u javnim institucijama u BiH.