Dnevni.ba - PRELOADER

ČEKAMO 36 GODINA: Može li Mostar iznaći 25 milijuna za dvoranu?

01 Srp 2021


ČEKAMO 36 GODINA: Može li Mostar iznaći 25 milijuna za dvoranu?

Mostar se za razliku od drugih centara u zemlji, ne može pohvaliti suvremenom sportskom dvoranom. Projekat izgradnje star je 36 godina, godine prolaze, vlasti se mijenjaju, međutim sportaši koji su najbolji ambasadori grada i danas čekaju.

Kamen temeljac otkriven je još 14. veljače 1985, ali do danas grandiozni projekt nije doveden do kraja. Mostar je u međuvremenu ponosan na sportaše, i danas neki od njih spadaju u svjetski vrh, dok stručnjaci tvrde da bi uspjesi bili i veći da su talentirani mladići i djevojke imali ili imaju bolje uvjete rada od onih koje im nude postojeće dvorane u gradu.

Mnogo talenata

Košarkaški stručnjak Boris Džidić podsjeća na podatak da na tisuću stanovnika Splita, Mostara i  Zadra – upravo grad na Neretvi daje najviše ekstra talenata. 

- Dakle, radi se o iskljulivo o talentiranim sportašima koji talente pretvoraju u vrhunsku klasu. Sustav nažalost pritom apsolutno ne postoji, dok što se dvorane tiče – znam da postoje inicijative, međutim godine prolaze, mi to gledamo i ništa se ne dešava, rekao je.

Fokus lokalne zajednice osim sportista je i na osiguravanju infrastrukture i potpori omladinskom, školskom i amaterskom sportu. Funckionalna dvorana jedan je od prioriteta nove gradske vlasti, navode u Sportskom savezu Grada.

- Gradonačelnik je rekao da je revizija projekta u tijeku. Projektna dokumentacija koja je bila prvobitno urađena za dvoranu je predimenzionirana. Ona bi po novom projektu trebala imati kapacitet do 5000 sjedećih mjesta i samim tim zadovoljava sva takmičenja na europskoj i svjetskoj razini. Kada je u pitanju financijski dio – išlo bi se u kreditno zaduženje kako za bazen tako i za dvoranu, kaže predsjednik Sportskog saveza Grada Mostara Senad Kevelj.

Nužnost i olimpijski bazen

Sportski djelatnici ukazuju i na nužnosti izgradnje olimpijskog bazena u Mostaru.

Bazeni u sklopu kampusa Sveučilišta i Gradske banje nisu adekvatni za razvoj mladih plivača, ali je bez obzira i na to, ovaj grad dao olimpijke Aminu Kajtaz i Lanu Pudar koja trenutno spada među najbolje plivačice svijeta.

- Grad Mostar mora krenuti, neću reći mora početi razmišljati, već mora krenuti u realizaciju izgradnje olimpijskog bazena. To je uvjet svih uvjeta da bi sve što Lana Pudar i Klub vodenih sportova Orca rade imalo puni smisao. Bazen se ne treba praviti radi Lane već radi potencijalnih lana, kojih je ova sredina puna, rekao je prilikom prijema u Gradskoj vijećnici u ožujku predsjednik PK Orka Damir Đedović.

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije prije dvije godine pokazala je spremost biti jamac Gradu za kreditno zaduženje. Za izgradnju dvorane prema procjenama potrebno je oko 25 milijuna maraka.

Direktor Direkcije za izgradnju dvorane Edin Prašo nedavno je kazao Feni kako je u ovaj objekt dosad investirano oko 15 milijuna maraka te je izgrađeno oko 28.500 kvadratnih metara, te kako je proces izgradnje zastao zbog činjenice da Mostar dugo nije imao izabrane strukture i stabilno financiranje, kao i da su donirana sredstva bila oskudna. 

- U tom smislu cijeli proces se razvukao na više godina. Radi se o objektu s planiranih 50.000 kvadratnih metara, što je ogromna kvadratura koja se ne može svladati s malom investicijom, rekao je tada Prašo.

Istaknuo je kako se gradanja, kada bi se zatvorila financijska konstrukcija, mogla završiti u roku od godinu i pol dana. H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

15 h 41 min

U novom broju donosimo

Novi broj

09 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

08 Sij 2025