Dnevni.ba - PRELOADER

Centar za sigurnosne studije: MUP-ovi USŽ-a i RS-a podrivaju pravni poredak BiH

26 Kol 2020


Centar za sigurnosne studije: MUP-ovi USŽ-a i RS-a podrivaju pravni poredak BiH

SARAJEVO - Ministarstva unutarnjih poslova Unsko-sanske županije (USŽ) te Republike Srpske podrivaju pravni poredak BiH, ocjena je Centra za sigurnosne studije povodom posljednjih aktivnosti vlasti USŽ-a i RS-a u pogledu ograničavanja kretanja migranatima. “Uvažavajući sve izazove i brige s kojima se suočavaju građani Unsko-sanske županije, koji su, de facto najviše izloženi teretu migrantske krize, aktualne aktivnosti vlasti RS-a predstavljaju podrivanje pravnog poretka i pozitivnih propisa BiH. Ograničavanje kretanja migrantima predstavlja kršenje međunarodnih normi, ali i Zakona o azilu u BiH, čijim se čl.10 jamči pravo na slobodu kretanja unutar BiH strancima koji su iskazali namjeru za podnošenje azila, tražiteljima azila, izbjeglicama, osobama pod supsidijarnom ili privremenom zaštitom. Također, donošenje odluka o mjerama ograničenja kretanja tražiteljima azila u izričitoj su ingerenciji Ministarstva sigurnosti BiH (čl.66. Zakona o azilu u BiH) pa bi, u cilju vladavine prava, bilo nužno u što kraćem vremenskom roku prestati s aktivnostima ograničavanja kretanja, koje provode vlasti USŽ-a i RS-a“, obrazlažu iz Centra uz ocjenu da navedene aktivnosti predstavljaju još jedno poniženje i ugrožavanje osnovnih ljudskih prava osobama koje su u bezizlaznom i vrlo teškom stanju, kao i pogrešan način brige i osiguravanja dobrog stanja i sigurnosti vlastitih građana.

“Nemogućnost države da djelotvorno upravlja migrantskom krizom i ispuni svoje obveze iz Zakona o azilu, Konvencije o statusu izbjeglica iz 1951. te Protokola o statusu izbjeglica iz 1967., ne smije biti izgovor ili opravdanje za svjesno ili nesvjesno urušavanje pravne države.

Jedna mjera djelotvornog ublažavanja i rješavanja migrantske krize podrazumijeva jačanje ljudskih i materijalno-tehničkih kapaciteta Granične policije BiH, osobito na istočnoj granici zemlje, te, po potrebi, angažman ostalih institucija sektora sigurnosti u BiH. Ujedno, potrebno je da se snažnije oglase organizacije civilnog društva i svi oni mediji koji istinski rade u korist građana te izvrše snažan pritisak na domaće političke predstavnike čije (ne)djelovanje ide u prilog ublažavanja migrantske problematike u susjednim zemljama, ali i na one koji su dozvolili da kriza u cijelosti padne na teret građana jednog dijela teritorija u BiH“, ističe Benjamin Plevljak, glavni tajnik Centra za sigurnosne studije.

BIH


"NAŠA BAŠTINA"

Rimski grad Aquae S. spava samo metar ispod kompleksa hotela na Ilidži

Publika u Brusa bezistanu, depandansu Muzeja Sarajeva, sinoć je na četvrtom javnom predavanju iz ...

3 h 53 min

NAJLJEPŠE ŽELJE COOKIES NOISETTE

S tržišta BiH povlače se keksi proizvedeni u Srbiji

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine obaviještena je o preventivnom povlačenju keksa N...

4 h 36 min

JOŠ JEDNA SRAMOTA BH POLITIČARA

Dokument o Planu rasta koji je Krišto poslala u Bruxelles nije zadovoljio Europsku komisiju

Dokument o Planu rasta koji je Bosna i Hercegovina predala Briselu ne ispunjava kriterije da bi b...

19 Ruj 2024