Dnevni.ba - PRELOADER

Četiri europske zemlje mogle bi uskoro priznati Palestinu

09 Svi 2024


Četiri europske zemlje mogle bi uskoro priznati Palestinu
Palestina

Irska, Španjolska, Slovenija i Malta razmatraju priznanje palestinske države 21. svibnja, prenijela je irska državna televizija.

RTE News je sinoć prenio kako su se intenzivirali razgovori između Dublina, Madrida, Ljubljane i La Valette o potencijalnom zajedničkom priznanju palestinske državnosti, javlja Hina.

Čeka se glasanje na Općoj skupštini UN-a
Irska televizija tvrdi kako te zemlje čekaju glasanje na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda 10. svibnja koje bi moglo rezultirati otvaranjem puta Palestine prema članstvu u toj organizaciji.

Četiri zemlje su u zajedničkom priopćenju 22. ožujka rekle kako su dogovorile prvi korak prema priznanju Palestine. 

Španjolska i Irska dugo su zagovornice prava Palestinaca. Ova inicijativa dolazi u vrijeme dok međunarodna zajednica zbog velikog broja poginulih civila u izraelskoj ofenzivi na Gazu poziva na primirje i dugotrajno rješenje za mir u regiji. 

Od 1988. palestinsku državu priznalo je 139 od 193 članica Ujedinjenih naroda. 

Izrael tvrdi da plan četiri europske zemlje predstavlja „nagradu za terorizam” koja će smanjiti šanse na pregovorima o miru u Gazi, piše index.

Vijesti iz svijeta


Iz sjevernog dijela Grand Canyona evakuirani turisti, bukti šumski požar

AMERIČKE vlasti naredile su sinoć evakuaciju turista iz popularnog dijela Grand Canyona, u savezn...

11 Srp 2025

JAMIE DIMON

Šef JPMorgana: Europa je pala s 90% američkog BDP-a na 65%. Gubite bitku

ZVRŠNI direktor JPMorgan Chasea, Jamie Dimon, iznio je oštru procjenu gospodarskog ...

11 Srp 2025

Masovno predoziranje u Baltimoreu, najmanje 25 osoba u bolnici

VIŠE od dvadeset osoba završilo je u bolnici zbog sumnje na predoziranje jučer u Ba...

11 Srp 2025