Dnevni.ba - PRELOADER

Cijene nafte pale drugi tjedan zaredom

22 Srp 2024


Cijene nafte pale drugi tjedan zaredom
Nafta

Na svjetskim su tržištima cijene nafte pale i prošloga tjedna, drugoga zaredom, za više od 2,5 posto, što je uglavnom posljedica zabrinutosti zbog sporog oporavka kineskog gospodarstva, najvećeg svjetskog uvoznika crnog zlata.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna pala 2,8 posto, na 82,63 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 2,6 posto, na 80,13 dolara.

Pad cijena nafte ponajviše je posljedica zabrinutosti zbog naznaka slabosti potražnje u Kini.

Rast kineskog BDP-a
Prošloga je tjedna objavljeno da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u drugom tromjesečju porastao za 4,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, sporije nego što se očekivalo i sporije u odnosu na rast u prethodnom kvartalu.

Slabiji tempo rasta znači i skromniju potražnju za naftom, s obzirom na to da je Kina najveći svjetski uvoznik nafte.

Uteg cijenama bio je u petak i pad informatičkih sustava širom svijeta zbog greške u ažuriranju programa tvrtke za kibernetičku sigurnost CrowdStrike. Zbog toga su, među ostalim, mnogi avioprijevoznici obustavili letove.

Vodeći proizvođači nafte u svijetu već dulje vrijeme smanjuju proizvodnju kako bi podržali cijene i vjerojatno neće mijenjati proizvodnu politiku na skorašnjem sastanku OPEC-a i partnera, rekla su tri izvora za Reuters.

Nazire se mirovini dogovor na Bliskom istoku
To neće učiniti zbog toga što je trenutno, u sezoni ljetnih godišnjih odmora i putovanja, potražnja snažna. No, od listopada bi OPEC+, prema nedavno prihvaćenom planu, trebao proizvoditi manje barela.

"Smatramo da će se višak ponude smanjiti u trećem tromjesečju budući da OPEC i dalje smanjuje proizvodnju, a sezonska potražnja raste. U četvrtom tromjesečju ponuda bi, pak, trebala porasti jer će OPEC+ i SAD povećati proizvodnju", napisao je Aldo Spanjer iz BNP Paribasa u bilješci klijentima.

Cijene nafte su oslabile i zbog toga što se nazire mirovni dogovor na Bliskom istoku, pa su splasnule bojazni od poremećaja u proizvodnji na tom području.

Uglavnom zbog geopolitičkih napetosti na Bliskom istoku, cijene su nafte u plusu u odnosu na početak godine - na londonskom tržištu oko 8, a na američkom tržištu oko 12 posto, piše index.

Biznis


EU

Troškovi rada u EU i europodručju porasli u prvom kvartalu 2025.

U zemljama europodručja u prvom kvartalu ove godine troškovi rada po satu porasli su za 3,4 posto...

14 h 10 min

PROSJEČNA NETO PLAĆA

Zaposleni u BiH bilježe rast plaća – najviše u IT sektoru i financijama

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Bosni i Hercegovini za...

15 h 18 min

INVESTICIJE U DOMENU DIGITALIZACIJE, AUTOMATIZACIJE I ZELENIH TEHNOLOGIJA

Projekt GO digital na Zapadnom Balkanu, procvat malih i srednjih poduzeća

Europska banka za obnovu i razvoj uz podršku Europske unije pokrenula je projekt “Go digital na Z...

18 Lip 2025