CIK BiH: Nećemo sudjelovati u kršenju zakona
Središnje izborno povjerenstvo BiH (SIP) smatra da se svjesno pokušava opstruirati provedba izbora u zemlji raspisanih za 2. listopada te da se stoga i odugovlači s usvajanjem odluke o njihovom financiranju, priopćilo je u srijedu to tijelo.
Nakon što je Dom naroda parlamenta BiH glasovima zastupnika iz HDZ BiH i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika ranije ovog tjedna odbio donošenje odluke kojom bi se Vijeće ministara BiH obvezalo osigurati 6,5 milijuna eura za financiranje izbora, SIP se u srijedu oglasio priopćenjem u kojemu stoji kako je očevidno da se "činjenjem ili nečinjenjem ili na drugi protupravni način" pokušava presudno utjecati na svakog birača u Bosni i Hercegovini da glasa na izborima 2. listopada.
SIP je ranije procijenio kako je za finanicranje izbora potrebno osigurati 6,5 milijuna eura a kako zbog opstrukcije srpskih zastupnika u državnom parlamentu i Vijeću ministara nije usvojen proračun za 2022. godinu predloženo je da se ta sredstva osiguraju iz alternativnih izvora odnosno iz akumuliranog viška prihoda u državnom proračunu.
Ministarstvo fijancija BiH kojemu je na čelu Vjekoslav Bevanda iz HDZ BiH ocijenilo je kako je to protuzakonito pa su ministri iz vladajuće hrvatske stranke odbili prihvatiti da se o tome raspravlja na razini Vijeća ministara BiH.
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija je nakon toga ocijenio kako nema razloga za uznemirenost te da će novaca za izbore biti a oni će biti osigurani kada za to bude vrijeme.
Iz SIP-a su u srijedu ocijenili kako su potpuno neodgovorne izjave poput onih da ima vremena i da će biti novaca za izbore.
"To su poruke koje se daju, kao narkoza bolesniku, s ciljem da omame i uspavaju SIP kao najodgovornije operativno tijelo za provedbu izbora u državi. Takve izjave, osim što su nakon 19. svibnja protupravne, imaju za cilj i svjesno usmjeriti ovu nezavisnu državnu komisiju u slijepu ulicu i time je blokirati i odmaknuti od njene posvećenosti pripremi izbora i provedbi zakonom striktno propisanih obaveznih rokova, koji uključuju i neodložive, zakonom propisane, rokove određene na sate i dane. Umjesto ispraznih riječi potrebno je odmah osigurati sredstva za provedbu izbora", naveli su u reagiranju.
Međunarodna zajednica snažno podupire provedbu izbora u BiH 2. listopada i inzitira da domaće vlasti osiguraju sredstva za to.
Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine neće učestvovati u procesu kršenja zakona od onih za koje ništa ne znači zakonski rok iz člana 1.2a Izbornog zakona BiH o obaveznom osiguranju sredstava za izbore petnaest dana nakon raspisivanja izbora, koji je istekao 19. maja 2022. godine - saopćeno je iz CIK-a.U saopćenju se navodi da nedonošenjem odluke o osiguranju sredstava za izbore, nadležne institucije čine nezapamćen presedan u vršenju svojih zakonskih obaveza, što bi za posljedicu moglo imati nemogućnost ostvarivanja biračkog prava, kako aktivnog prava glasa za oko 3.3 miliona birača, tako i onemogućavanje prava kandidature za hiljade građana ove države. Dodaje se da pojedinci iz institucija Bosne i Hercegovine, neizvršavanjem svojih obaveza u zakonskim rokovima, žele izborni proces koji je započeo 04. maja 2022. godine prekinuti ili potpuno obesmisliti.
- Oni svojim nezakonitim djelovanjem ili nedjelovanjem usmjerenim na zaustavljanje izbornog procesa krše odredbe Ustava BiH (član I/2) kojim je utvrđeno da je Bosna i Hercegovina demokratska država koja funkcionira u skladu sa zakonom i na osnovu slobodnih i demokratskih izbora. To je odluka onih, koji činjenjem ili nečinjenjem ili na drugi protivpravan način, izgleda, žele da presudno utiču na svakog birača u BiH da uopće ne glasa na izborima 02. oktobra ove godine - navodi se u saopćenju. Ističe se da onaj ko se opredjelio da krši zakon, neka to čini na svoju štetu, a ne na štetu birača i izbornog procesa čiji su neposredni korisnici političke stranke, nezavisni kandidati i birači tj. svi državljani Bosne i Hercegovine s biračkim pravom.
- Potpuno neodgovorne izjave poput onih da „ima vremena“, „bit će novca za izbore“ i slično, su poruke koje se daju, kao narkoza bolesniku, s ciljem da omame i uspavaju Centralnu izbornu komisiju BiH kao organ i najodgovornije operativno tijelo za provođenje izbora u državi. Takve izjave, osim što su nakon 19. maja ove godine protivpravne, imaju za cilj i da svjesno usmjere ovu nezavisnu državnu komisiju u slijepu ulicu i time je zablokiraju i odmaknu od njene posvećenosti pripremi izbora i izvršavanju zakonom striktno propisanih obaveznih (prekluzivnih) rokova, koji uključuju i neodložive, zakonom propisane, rokove određene na sate i dane. Umjesto ispraznih riječi potrebno je odmah osigurati sredstva za provedbu izbora - naglašavaju iz CIK-a BiH.
Poručuju da „svi moramo poštovati Ustav Bosne i Hercegovine i zakone ove države“, te da niko nije iznad Ustava i zakona.