Cilj je naše izborno zakonodavstvo uskladiti s međunarodnim standardima

Suad Arnautović, predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva BiH, izrazio je u razgovoru za Fenu zadovoljstvo unaprijeđenim tehničkim rješenjima izbornog procesa i ocijenio da se ulazi u jedan proces koji su nazvali digitalizacija izbornog procesa. Sa žaljenjem je konstatirao da se nije uspjelo uvesti najkrupnije izmjene u tom smislu zato što Parlamentarna skupština BiH treba donijeti strategiju i akcijski plan te odlučiti u kojem pravcu digitalizacija izbornog procesa u BiH, što bi pratilo i izmjene izbornog zakonodavstva, treba ići. Kako je dodao Arnautović, uz pomoć prijatelja iz međunarodne zajednice, SIP BiH je poduzeo mjere i korake kako bi se uvelo neke inovacije i digitalizaciju izbornog procesa u dijelove izbornog procesa za koje nije potrebno izmijeniti Izborni zakon BiH. Predsjednik SIP-a BiH za danas je najavio i promociju aplikacije e-promatrači, koja će omogućiti promatračima političkih stranaka, nevladinog sektora, međunarodnim promatračima, koji će ove godine biti u rekordnom broju, na jednostavan način izvršiti svoju registraciju i promatrati sve dijelove izbornog procesa u BiH.
Unaprjeđenje upravljanja izbornim procesom
Arnautović se osvrnuo i na izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje je proglasio visoki predstavnik i koje su stupile na snagu te je, s tim u svezi, izrazio zadovoljstvo da su već stupile na snagu. No, pojasnio je on, u SIP-u nisu sretni što je to uradio visoki predstavnik jer bi više voljeli da je to bio rezultat rada Interresorne radne skupine i diskusije, razgovora i pregovora unutar Parlamentarne skupštine BiH. Prema njegovim riječima, intervencije koje se često naziva tehničkim izmjenama Izbornog zakona u velikoj mjeri su vođene potrebom za jačanje integriteta izbora i unaprjeđenje upravljanja izbornim procesom na transparentan način. To je učinjeno pružanjem mogućnosti SIP-u da efikasno sankcionira kršenje pravila ponašanja u izbornoj kampanji, prije svega, ali kršenje i ostalih odredaba Izbornog zakona.
- Cilj je naše izborno zakonodavstvo uskladiti s međunarodnim standardima i dobrom praksom za demokratske izbore, prema preporukama Ureda OESS-a za demokratske institucije i ljudske prava (ODIHR) i prema onom što je naglašeno u Mišljenju Europske komisije po zahtjevu BiH za stjecanje statusa kandidata za članstvo u EU, naveo je Arnautović. Cijeni i da SIP BiH sada ima daleko šire ovlasti u pogledu izricanja sankcija za sve prekršaje, koje su inače precizirane u Izbornom zakonu BiH. Ono čime su, kako kaže, posebno zadovoljni jest što je dana definicija i govora mržnje. Vodeći računa o toj definiciji, pozvao je sve političke aktere da se suzdrže od korištenja takvog jezika.