CNN: U kaosu oko Epsteina postoji još veći problem za Trumpa

Donald Trump
Ezra Klein započeo je jedan od svojih nedavnih podcasta šalom koju se već neko vrijeme priča. Ukratko: teoretičar zavjera umre i dođe u raj. Tamo ga dočeka Bog i, u znak nebeske dobrodošlice, kaže da će mu odgovoriti na bilo koje pitanje. "Molim te, ovo moram znati", kaže čovjek. "Tko je ubio Johna F. Kennedyja?" Bog bez razmišljanja odgovara: "To je lako - Lee Harvey Oswald." Šokiran, čovjek promrmlja: "Pa ovo ide sve do vrha!" piše CNN-ov analitičar Fareed Zakaria i nastavlja:
U takvoj se dilemi danas nalazi Donald Trump. Što god pokušao učiniti kako bi skrenuo pažnju s kaosa oko Jeffreyja Epsteina, samo još više potpiruje sumnje, uključujući one o prirodi njihova odnosa. Prema nedavnoj anketi Reutersa i Ipsosa, 69 posto Amerikanaca, uključujući 62 posto republikanaca, vjeruje da vlada skriva popis Epsteinovih klijenata. To je donekle razumljivo - oko Epsteina je ostalo previše neodgovorenih pitanja.
"Danas upravo Trump vodi takozvanu duboku državu"
Kako je uopće stekao toliko bogatstvo? Što se nalazi na golemim količinama računalnih datoteka i videomaterijala zaplijenjenih iz njegovih kuća? Ako je već jednom pokušao počiniti samoubojstvo u pritvoru, zašto ga nakon toga nisu nadzirali?
Ali za Trumpa tu postoji još veći problem. Otkad je počeo širiti teoriju da Barack Obama nije rođen u SAD-u, Trump je poticao, iskorištavao i profitirao na valu teorija zavjera koje su tzv. "duboku državu" optuživale za svakakve zločine koji su navodno uvijek prikrivani. Danas upravo on vodi tu državu i ima pristup svim tajnama. Pa zašto ih ne objavi?
"Republika laži"
Teorije zavjere imaju dugu i duboko ukorijenjenu povijest u SAD-u. Amerikanci su u doba kolonijalizma živjeli kao građani drugog reda u Britanskom Carstvu, daleko od središta vlasti u Londonu. U takvom su kontekstu lako zamišljali sve moguće zavjere kojima ih Britanci žele držati podčinjenima i pokornima.
To se s vremenom pretvorilo u ono što je povjesničar Richard Hofstadter 1964. nazvao "paranoičnim stilom američke politike" - s povremenim valovima histerije i straha od masona, katolika, Židova, bankara i komunista.
Joseph McCarthy definirao je suvremeno doba teorija zavjere tvrdnjom da su američku vladu preuzeli izdajnici i strani špijuni. Novinarka Anna Merlan u svojoj je knjizi na temelju opsežnog istraživanja, "Republika laži" iz 2019., iznijela je tezu da su teorije zavjere posljednjih desetljeća prešle u politički mainstream.
"Donald Trump glavni je lik u toj priči"
Za razliku od ranijih razdoblja, kad su teoretičari zavjera bili marginalci bez utjecaja, danas su postali središnji i sve više normalizirani akteri američkog političkog i kulturnog života. Donald Trump glavni je lik u toj priči - došao je na vlast i vratio se na vlast dok je širio teorije da Obama nije američki državljanin, da su izbori ukradeni i brojne druge zavjere.
U mainstream je uveo i likove poput Alexa Jonesa i Kasha Patela, koji su širili još ekstremnije teorije i insinuacije. Njegov prvi savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Flynn širio je laž da je Hillary Clinton povezana s pedofilskim lancima.
"Očito je imao nekakav odnos s Epsteinom"
Trumpov problem je u tome što je godinama raspirivao protudržavne i antiestablišmentske stavove, a sada sjedi u Bijeloj kući i vodi upravo tu državu i njezine elite. Njegova administracija objavila je tisuće dokumenata o ubojstvima JFK-a, Roberta F. Kennedyja i Martina Luthera Kinga.
Ti dokumenti nisu otkrili nikakve dokaze o velikoj zavjeri, ali nitko iz administracije to ne želi otvoreno priznati. Time bi se impliciralo da prethodne vlasti i elite zapravo nisu lagale Amerikancima - a to bi značilo gubitak vjerodostojnosti pred vlastitom biračkom bazom.
Trump je politički vješt i zna kako upravljati svojom bazom. Ali ovaj put, čini se, ni njemu nije lako, možda i zato što je s Epsteinom očito imao nekakav odnos.
"Pokušaji skretanja pažnje odaju dojam očajničkog manevriranja"
Pokušao je skrenuti pažnju na druge zavjere, ponajviše tvrdnjom da je Barack Obama pokušao izvesti državni udar protiv njega. Ponovno je iznio stare optužbe protiv Hillary Clinton i Joea Bidena. No sve to odaje dojam očajničkog manevriranja.
Kako je primijetio Charlie Warzel u časopisu The Atlantic, 20. srpnja, baš kad su se pitanja o Epsteinu intenzivirala, Trump je na Truth Socialu imao čak 33 objave. Među ostalim, tražio je da nogometna momčad Washington Commanders vrati ime Redskins i podijelio AI-generiranu snimku na kojoj FBI hapsi Obamu pred nasmiješenim Trumpom u Ovalnom uredu.
"Trump se igra vatrom koja bi ga mogla ozbiljno opeći"
Direktor FBI-a Kash Patel nedavno je u podcastu kod Joea Rogana izjavio da je pronašao tajni sef u sjedištu FBI-a prepun "mračnih tajni" koje nitko dosad nije vidio. Poruka je jasna: zaboravite Epsteina, tu su još stotine teorija koje možemo servirati vjernim pristašama MAGA pokreta.
Trumpov žestok odgovor na aferu Epstein vjerojatno će samo dodatno produbiti nepovjerenje javnosti prema institucijama i političarima, potaknuti radikalizaciju na internetu i dodatno urušiti ionako polariziran politički sustav. No ovoga puta Trump se igra vatrom koja bi ga, ako ga već ne proguta, mogla ozbiljno opeći, zaključuje CNN-ov analitičar, piše index.