Čović: BiH mora osigurati funkcionalnost institucija i europski napredak

Nalazimo se u jednoj dubokoj krizi funkcioniranja svih institucija na razini BiH, konstatirao je u razgovoru za Fenu predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović komentirajući prvostupanjsku presudu predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i poteze Narodne skupštine RS-a. Ujedno je ukazao i da se i prije izricanja te presude vodilo rasprave o tome koliko je BiH funkcionalna, je li uistinu pravna država te koliko je napredovala na europskom putu. Sada, u kriznoj situaciji, Čović smatra da je važno iskoristiti priliku za 'zbijanje redova', jačanje suradnje i traženja rješenja kako bi država mogla normalno funkcionirati.
- Proteklih su dana održani sjednica Vijeća ministara i niz sastanaka s političkim partnerima, uključujući predstavnike vlasti, kao i pozicije i oporbe, pri čemu je već dugo nejasno tko je pozicija. To se jasno vidi u procesu donošenja odluka u Zastupničkom domu i Domu naroda Parlamenta BiH. Rezultat tih razgovora bilo je usvajanje Prijedloga proračuna u Vijeću ministara. Očekuje se da će taj proces biti završen sljedeći tjedan, ovisno o tome kada će Predsjedništvo BiH proslijediti dokument. Postignut je dogovor da se postupak ubrza kako bi Proračun bio usvojen na posebnim sjednicama Parlamenta BiH, pojasnio je za Fenu Čović dodavši kako bi se isti pristup primijenilo i na Zakon o VSTV BiH, koji je već prošao Vijeće ministara, te na Zakon o sudu BiH, iako ga je ministar pravde BiH povukao na doradu. Usvajanjem tih zakona, dodaje Čović, formalno bi se ispunilo postavljene zahtjevi u okviru europskih integracija te omogućilo da EU, unatoč drugim prioritetima, konačno dobije konkretan napredak od strane BiH.
- Narednih desetak dana imamo više žurnih sjednica Doma naroda s posebnim točkama dnevnog reda. A vidio sam i u utorak na Domu naroda, iako nisam fizički bio nazočan, da ima prijatelja iz oporbe u RS koji žele po svaku cijenu staviti neka druga pitanja kao prioritet, napomenuo je Čović koji i dalje vjeruje da je moguće postići dogovor tako da se europski put i prioritetna pitanja razdvoje. Mišljenja je da u fokusu treba biti Proračun, dok bi se unutarnja, kadrovska pitanja rješavala naknadno.
Tri temeljna cilja
Čelnik HDZ-a BiH kao ključno ističe potrebu stalno naglašavati tri temeljna cilja, a to su stabilnost i mir u BiH, funkcionalnost institucija te jednakopravnost tri konstitutivna naroda, o čemu je upravo razgovarao i s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem.
- Uvjeren sam da će trebati dosta truda, puno više razgovora no što ih imamo danas, kako bi BiH bila u stanju funkcionalnosti kroz izvršnu i zakonodavnu vlast, ali politička vlast mora odraditi svoj dio posla, istaknuo je. Govoreći o suradnji s partnerima, kaže da se u bilateralnim razgovorima, osobito s 'Trojkom', većinu pitanja može riješiti, ali dodaje i da postoje nepomirljivi stavovi te odbijanje pojedinih partnera međusobno surađivati.
- Ne želim razmišljati ni o kojoj alternativi razgovoru političkih stranaka u BIH. Želja mi je da se svi domaći politički akteri posvete postizanju dogovora, a strani suzdrže od uplitanja, istaknuo je te podsjetio da su nakon izbora sklopljeni sporazumi i preuzete obveze koje treba ispuniti. Kako ukazuje, ključno je da svi razumiju potrebu za funkcioniranjem BiH u stabilnom okruženju i rješavanjem pitanja ustavne jednakopravnosti triju konstitutivnih naroda.
- Mislim tu vrlo jasno i na ono što je ostalo kao obveza da ćemo završiti kad je u pitanju hrvatski narod, misleći taj minimum koji smo postavili, a to je izborno zakonodavstvo BiH, poručio je Čović, koji je zabrinut što je pitanje eurointegracije kod drugih političkih aktera paoe u drugi plan, dok ih hrvatski predstavnici i dalje stavljaju kao prioritet.
- Jedan je miks političkih stranaka koje su na različitim razinama u poziciji, odnosno oporbi, i tu treba dosta energije, no nema druge - nalazite se između dvije vatre. Ako će to donijeti da u miru riješimo sve naše probleme i napravimo iskorak, i u vanjskoj politici, i na unutarnjoj sigurnosti, mislim da je to najmanje što možemo učiniti vodeći ovu politiku u ime HDZ-a BiH, rekao je Čović koji drži da, unatoč političkim previranjima, sigurnosna ugroza u BiH trenutno nije izražena, ali postoji potreba za odgovornim pristupom.
On je ukazao i na značaj unutarnje stabilnosti kako bi se izbjeglo potencijalne vanjske utjecaje.
- Kad smo ovako ranjivi, bilo tko sa strane može kroz neke svoje kalkulacije - lokalno, kratkoročno ili sitnim izgredima, napraviti nervozu. Najvažnije je da našim ljudima diljem BiH prenesemo uvjerenje da ćemo funkcioniranjem institucija osigurati apsolutni mir i stabilnost, poručio je sugovornik Fene.
O međunarodnim akterima
Govoreći o međunarodnim akterima, Čović smatra da oni trebaju podržavati BiH u jačanju unutarnje stabilnosti, no ne donositi odluke umjesto domaćih institucija.
- Ne mislim da se oni trebaju i na koji način operativno uključivati. Što se tiče politike, mislim da treba slati jasne poruke unutarnje stabilnosti i mira, apsolutne nedjeljivosti BiH i naših euroatlantskih integracija. Moramo razumjeti da je nužno funkcionirati sukladno Ustavu, provesti odluke Ustavnog suda i osigurati potpunu ustavnu jednakopravnost, rekao je uz opasku da BiH ne može očekivati napredak u integracijskim procesima a istovremeno se oslanjati na odluke međunarodne zajednice umjesto vlastitih institucija.
Kada je u pitanju funkcioniranje vlasti Federacije BiH, naveo je da redoviti razgovori s partnerima pridonose rješavanju gotovo svih postojećih problema. Kako je ocijenio, posljednji su sastanci s predstavnicima 'Trojke' pokazali da postoji osnova za snažno partnerstvo unutar Vlade i Parlamenta FBiH. Na koncu je pozvao i oporbene stranke na svim razinama uključiti se u projekte kako bi se osiguralo potpunu stabilnost.