Čović i Izetbegović potpisali sporazum za Mostar
Nakon 12 godina lideri Stranke demokratske akcije i Hrvatske demokratske zajednice konačno su postigli dogovor o Mostaru.
Bakir Izetbegović i Dragan Čović potpisali su sporazum o novom izbronom modelu i izmjenama Statuta Grada Mostara. Sporazum je potpisan u prisustvu predstavnika međunarodna zajednice.
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović kazao je danas nakon potpisivanja sporazuma za Mostar da je sa Bakirom Izetbegovićem dogovorio okvir, a da će graske vlasti naknadno objasniti detalje funkcioniranja Mostara."Potpisali smo dva sporazuma, jedan - okvirni sporazum za Grad Mostar i drugi da kako bi osigurati legitimne naredne opće izbore", rekao je Čović.
On se zahvalio čelniku Delegacije EU Johannu Sattleru i američkom ambasadoru Ericu Nelsonu, te predstavnicima OHR-a, OSCE-a i ambasadoru Velike Britanije kako bi u tišini i bez pritiska javnosti došli do ovih dogovora.
"Po meni uskoro možemo podnijeti prijedlog izmjene izbornog zakona što se tiče Mostara kako bi se održali lokalni izbori, a drugi sporazum nas obavezuje da do kraja 2021. završimo sve što treba pred opće izbore 2022", rekao je Čović.
Zadovoljan dogovorenim bio je i Bakir Izetbegović, prvi čovjek SDA. ''Ovo je iznimno dobar dan za Mostar i za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Dogovorili smo se da uspostavimo balans, da se uklone sve vrste diskriminacije, da se provede presuda Ustavnog suda po apelaciji lLubića, Komšića, suda u Strassborugu, i iako to neće biti lako nije nemoguće. Uz pomoć naših prijatelja zadali smo si dobar rok. Pojačat ćemo integritet izbornog procesa, a uz preporuke OSCE-a Mostar prihvaćen je izborni model koji će proporcionalno pratiti broj glasača po izbornim jedinicima'', rekao je Izetbegović.
Prvi čovjek Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler pozdravio je današnje potpisivanje sporazuma za Mostar između Bakira Izetbegovića i Dragana Čovića.Kako je rekao nakon ceremonije potpisivanje, održavanje izbora u Mostaru jedan je od prvih prioriteta EU koje je Unija dala domaćim vlastima.
"EU pozdravlja postizanje sporazuma o održavanju izbora u Mostaru koji su se čekali 12 godina. Zahvaljujem se liderima stranaka i gradskim vlastima, te međunarodnoj zajednici. Ono što je važnije jeste da na ovaj način procese vraćamo u Parlament jer će u konačnici Parlament BiH odlučiti o prijedlogu, a dogovor je da se u roku od 15 dana uputi u proceduru", rekao je Sattler
On je dodao da je vrlo važno što se ispunjava odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
"Proces ka EU bio je bolno spor, a nije razlog što su vrata EU bila zatvorena, ona su itekako otvorena. Razlog sporosti leži u nedostatku političke volje. Zato pozivam sve lidere da se uključe u rješavanje problema ove zemlje", poručio je Sattler.
Ambasador Nelson pozvao je stranke da bez "odgađanja potpisani sporazum predstave u Parlamentu BiH".
"Ovo je proces koji je počeo davno, kada je devet stranaka sjelo za sto i pokušalo postići dogovor o izborima u Mostaru. Pozivamo stranke da bez odgađanja potpisani sporazum predstave u Parlamentu BiH da bi građani Mostara imali pravo da glasaju", rekao je Nelson.
Također, iz Ambasade SAD-a u Sarajevu poručili su kako "Sjedinjene Države pozdravlja sporazum potpisan danas u Mostaru koji će građanima utrti put da napokon glasaju nakon 12 godina".