Čovićeva faktura za Izetbegovića: Bez Komšića i većina u bošnjačkom klubu u Domu Naroda

Čini se da i Elmedinu Konakoviću, čelniku Naroda i pravde, ponestaje one postizborne euforije oko formiranja vlasti i surovog slanja SDA na političku marginu.
Nakon što se zaletio i malo preračunao, čak je i sebe već zamislio kao federalnog premijera, Konaković kao da shvaća moguću drugačiju okrutnu postizbornu završnicu u kojoj bi vlast opet mogli formirati 'umorni bračni supružnici', kako je cinično naljepio SDA i HDZ BiH.
Dapače, svakim danom se na obzoru sve više ukazuje ta opcija na razočarenje brojnih pristaša 'Trojke' ili, preciznije, stranaka okupljenih oko Denisa Bećirovića.
Mamac za Efendića
Upadljivo je i indikativno da se čelnik Stranke za BiH Semir Efendić sve robusnije nameće kao najpoželjnija udavača i udarna igla te zamišljene bošnjačke reprezentacije koju bi vodio izbornik Bakir Izetbegovića, makar nekadašnja velika mlada uzdanica SDA uporno odbacuje opciju bjanko potpore jer smatra kako Izetbegović i SDA ne mogu predvoditi procese formiranja vlasti.
Je li u pitanju nabijanje pazara ili zacementirana pozicija, pokazat će vrijeme, u svakom slučaju čak i Izetbegovićevi mediji daju veliki prostor Efendiću, sladunjavo ga mame i na poziciju federalnog premijera.
Semir Efendić se, poučen iskustvom Harisa Silajdžića i Zlatka lagumdžije plaši da bi odmah nakon eventulanog ulaska u koaliciju sa SDA Bakir Izetbegović promijeno mišljenje i ponašanje i po oprobanoj mantri 'progutao' i Efendića i SBiH.
Čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović je praktično u vrlo komotnoj poziciji da izabere bošnjačku reprezentaciju za buduće partnere u vlasti na federalnoj i državnoj razini. Logično se nameće matrica odabira prokušanog saveznika, Bakira Izetbegovića i SDA, bez obzira na stanovite, često fabricirane i prenapuhane, trzavice između najjačih hrvatskih i bošnjačkih stranaka.
Čoviću ne treba nikakva avantura i neizvjesnost s građanskim opcijama koje u temeljima svojih programa jasno žele dokinuti konstitutivnost i princip legitimnog predstavljanja.
Čović i Izetbegović
Nekoliko je sugovornika Dnevnog lista iz HDZ-a BiH i SDA potvrdilo kako su već proradile veze između stranačkih centrala u Sarajevu i Mostaru i da se sve više prepoznaje rukopis obnovljenog partnerstva.
Navodno, Dragan Čović samo želi totalno razjasniti poziciju DF-a Željka Komšića s kojim ne želi nikakvu komunikaciju. Međutim, čelnik HDZ-a BiH će navodno prihvatiti reprezentaciju koju okupi Izetbegović pod uvjetom da ima većinu u domovima naroda i da se ne diraju hrvatske kvote u vlasti, ali i zavjetom da će se ipak nešto dogovoriti oko izmjena Izbornog zakona.
Prije 8 godina Čović je dopustio ulazak Željka Komšića u Vladu FBiH, čak je umjesto zajamčenih pet uspio ispregovarati 6 ministarstava za svoju stranku. Ako stožernik bude tvrdoglav i ustrajan da Komšića ne želi vidjeti na mapi onda će Bakir Izetbegović morati biti čarobnjak ili 'izdašni platiša' da za reprezentaciju transferira neko drugo pojačanje.
Kako stvari stoje, koalicija između HDZ-a BiH i SDA bi mogla krenuti iz Središnje Bosne. Tamo se danima naglas govori o koaliciji SDA i HDZ-a BiH. To više ne kriju niti lokalni stranački čelnici poput Tahira Lende iz Travnika ili Asima Mekića iz Busovače.
Središnja Bosna
Podsjećamo, hrvatske su stranke, zahvaljujući HDZ-u 1990 u zadnji trenutak uspjele spriječiti uzurpaciju fatalne dvotrećinske većine od 20 zastupnika u županijskom saboru od strane sarajevskih stranaka. Da se to dogodilo, Izetbegović, Komšić, Nikšić i Konaković su mogli slomiti hrvatski kapacitet i samo formirati vlast.
SDA i HDZ su potvrdili izbornu pobjedu u SBŽ-u i sa sigurnošću se može tvrditi da će samostalno formirati vlast u ovoj županiji. Prostim izračunom se kristalno jasno vidi da su stranke iz Sarajeva osvojile skoro 60 posto glasova, a dva HDZ-a sa svojim priljepcima oko 31 posto.
HDZ BiH osvojio 9 mandata, a 'devedesetka' 2, što znači da će tzv. probosanske stranke imati 19 zastupnika u županijskom Saboru u Travniku. Od toga samo SDA će imati kapacitet od 11 zastupničkih ruku, a SDP 4, dok će NiP i DF biti zastupljeni sa po 2 zastupnika u Saboru.
Podsjećamo, na izborima 2018. godine dva su se HDZ jedva izborili za 11 zastupničkih mandata i u zadnji trenutak spriječili uzurpaciju dvotrećinske većine od strane sarajevskih stranaka.
Dragan Čović će vjerojatno pokušati oprati grijehe i maćehinski odnos prema ranjivoj Središnjoj Bosni formiranjem vlasti s političkim sijamcima iz SDA, što bi mogao biti signal i za koaliciju s Izetbegovićem na višim razinama.
Posljedni podatci govore kako će SDA imati većinu u Klubu Bošnjaka Doma naroda Parlamenta FBiH, HDZ BiH u Klubu Hrvata, a SDP u vjerojatno krnjem Klubu Srba. Ti pokazatelji još i više golicaju i podgrijavaju optimizam Bakira Izetbegovića da će za svoju SDA i brojne proračunske parazite sačuvati vlast, a Konakoviću začepiti usta.
Sol na ranu 'Trojke' mogao bi biti i ulazak Izetbegovića u iznuđeno savezništvo s Čovićem i Dodikom na državnoj razini. Ako se ove vratolomije ostvare bit će to i definitivni pečat na otužnu spoznaju da glasači na parlamentarnim izborima nisu izglasali nikakve suštinske promjene. J. S.