Dnevni.ba - PRELOADER

'Crna rupa' Europe

8 h 43 min


'Crna rupa' Europe
Bosna i Hercegovina najranjivija država Europe za kibernetičke napade

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Kada pogledate koliko svijet tehnološki napreduje i koliko se razvija onda slobodno možemo kazati kako imamo dojam da se Bosna i Hercegovina nalazi u srednjem vijeku. 

Po potezima i ponašanjima političara, narativima, obrazovanju, razvijenosti industrije jasno je da se u Europi nalazimo samo geografski. S obzirom na razvoj dobrog dijela Afrike veliko je pitanje jesmo li više i blizu njih. Cijeli svijet poodavno korača četvrtom industrijskom revolucijom, ulazi u pet, a mi nikako da se odmaknemo od druge. A onda se svi čudom čudimo kako to da smo po svim mogućim istraživanjima prava pravcata 'crna rupa' Europe. U petak dolazi i još jedno tako istraživanje koje je vezano za kibernetičku sigurnost.

Poražavajući podaci

Kibernetička sigurnost postala je neizostavan dio kako poslovnog tako privatnog života. Posljednjih godina primjetan je porast kibernetičkih napada u cijelom svijetu, a neke su države posebno na udaru kibernetičkih kriminalaca iza kojih stoje druge države. 

S druge strane, umjetna inteligencija omogućila je kibernetičkim kriminalcima još sofisticiranije i teže prepoznatljive napade, zbog kojih su ugroženi i obični građani, ali i cijele kompanije i organizacije. Prema podacima tvrtke za kibernetičku sigurnost u oblaku, Kloudle, koje je objavio Euronews, neke su zemlje u Europi u puno većem riziku od drugih. Njihovo istraživanje pokazalo je kako su najugroženije Bosna i Hercegovina, Srbija te Albanija. Barem kad se radi o kibernetičkoj sigurnosti u oblaku.

Naime, prema njihovim podacima, upravo je u tim zemljama zabilježeno najviše sigurnosnih proboja u oblaku u posljednjih dvadeset godina. Slijede Velika Britanija, Irska, Nizozemska, Latvija, Sjeverna Makedonija, Italija i Poljska.

Kloudle u svom izvješću naglašava kako je tijekom tog vremena Bosna i Hercegovina zabilježila gotovo devet milijuna upada u sustave koji se nalaze u oblaku, što znači da je njen rizik od kibernetičkog napada visokih 71 posto (gleda se broj napada u odnosu na veličinu zemlje, op.ur.). Dodaju i kako ima najniži rezultat kad je u pitanju spremnost za obranu od kibernetičkog napada.

- Ranjivosti koje su pronađene u zemljama kao što je Bosna i Hercegovina i Srbija naglašavaju kritični raskorak u infrastrukturi odgovornoj za kibernetičku sigurnost, a kojom se treba pozabaviti odmah, ističe direktor Kloudlea Akash Mahajan.

- Moramo u prvi plan staviti edukaciju o kibernetičkoj sigurnosti i uvesti snažnu zaštitu podataka jer se sve više oslanjamo upravo na tehnologije pohrane u oblaku, dodao je.

Put za ambis

Ukoliko znamo kolika nam je razina korupcije, kako nam je obrazovanje na najnižim granama, a kupovanje diploma unosan biznis, kako su nam političari podkapacirirani i još se nisu odmakli od Prvog svjetskog rata, ukoliko imamo gotovo 20 posto žitelja koji nikada nisu koristili računalo, a oko 16 posto njih nikada nije koristilo Internet onda je za takvu zemlju bilo kakav dodatni komentar suvišan. Već tridesetak godina polako, ali sigurno vozimo cestom za amibis, a pri tome nas je većina sretna i nasmijana. Potpuna farsa.

Politika


Komšić utonuo u duboki san

Nezapamćeno je učmalo, pasivno, političko ponašanje Željka Komšića, člana Predsjedn...

8 h 38 min

Potvrđena optužnica protiv bivšeg ministra gospodarstva HNŽ-a

MOSTAR, (FENA) - Županijski sud u Mostaru potvrdio je optužnicu koju je podiglo Županijsko tužite...

21 Velj 2025

Isak: Vučeviću, ni ti, ni tvoj šef Vučić, a ni optuženi Dodik, nećete diktirati presude sudova u BiH

Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak oglasio povodom pritisaka predsjednika Vlade Repu...

21 Velj 2025