Da li je kamenolom iznad Donje Jablanice dodatno doprinio katastrofi na ovom području?
Kamenolom
Iako će se šteta koja je nastala nakon poplava u Donjoj Jablanici utvrđivati sedmicama i mjesecima, udruženja i mještani su naglasili kako se dio krivice za ovako apokaliptične prizore može pripisati i kamenolomu koji se nalazi blizu mjesta.
Naime, iz udruženja Eko Akcija su postavili pitanje da li je gradnja kamenoloma koji se nalazi blizu mjesta višestruko uvećala broj žrtava i štetu u ovom dijelu, prenosi Klix.
"U šumi iznad Donje Jablanice, nakon rata je otvoren kamenolom, koji se nakon sinoćnjih obilnih kiša sručio na naselje", naveli su.
Mještani koji su razgovarali sa spasiocima tvrde da je uzrok kamenolom i da su na to ranije upozoravali.
Ono što se definitivno može vidjeti iz brojnih snimaka jeste da je odron zaista krenuo jednim dijelom upravo iz pravca kamenoloma te su na ovom pravcu zatrpani brojni objekti.
Uslijed radova u ovom kamenolomu, a koji su se odvijali i još prije rata, kvalitet tla na ovom području svakako je narušen, a velike količine padavina dodatno su doprinijele problemima.
Mještani su tokom dana također izjavili kako je i sam rad ovog kamenoloma upitan s obzirom da, kako ističu, ne posjeduje sve adekvatne dozvole.
Podsjetimo, kamenolomi su i ranije pravili probleme širom BiH, a u aprilu ove godine kamenolom u mjestu Bijela sjeverno od Mostara doveo je i do odrona zemlje koje se dogodilo nakon miniranja.
Stanovnici tog dijela također su godinama apelovali na vlasti da poduzmu neophodne korake u vezi s radom kamenoloma.
Kamenolomi, koji se sve češće otvaraju na području Bosne i Hercegovine, često dovode i do odrona na cestama te ugrožavanja saobraćaja s obzirom da, uslijed miniranja te dolaska teške mehanizacije na ova područja dolazi i do oštećenja lokalnih te magistralnih puteva.