Dan zajedništva u znak sjećanja na 8. svibnja 1991. godine

LJUBUŠACI NE ZABORAVLJU HEROJSKO DJELO HRVATSKOG ČOVJEKA
Piše: Antonela Marinović Musa
Dan zajedništva ljubuškog kraja te svečanost otvorenja spomen-obilježja, kao trajnog sjećanja na trenutak kada su 1991. godine Ljubušaci zajedno sa svojim prijateljima iz okolnih mjesta stali pred JNA u Studencima, bit će prigodno obilježeni u četvrtak, 8. svibnja, s početkom u 19 sati.
Simbolična vožnja BK Ljubuški
Baš na ovaj datum, prije 34 godine, okupljeno mnoštvo je mirno, dostojanstveno i ponosno stalo u obranu svog doma. Po svjedočenju jednog policajca, okupio se velik broj ljudi, među kojima su bili brojni Imoćani, a kolona vozila protezala se od Tikiruše do mosta u Studencima. Simbolično, prije otvorenja spomen-obilježja, ovom trasom Biciklistički klub Ljubuški organizira vožnju pod nazivom „BK Ljubuški i prijatelji“, a nakon toga će uslijediti službeni dio programa u kojem će sudjelovati ljubuška kulturno-umjetnička društva, Studenački bećari te Bernard Lauc.
U zabavnom dijelu, uz okrjepu, nastupit će, pak, glazbeni sastav iz Studenaca. Kako ovaj povijesni događaj ne bi pao u zaborav, Ljubušak Ivan Dedić je dugogodišnju ideju o izradi spomen-obilježja predložio studenačkom župniku don Ivanu Periću, nakon čega su se obratili gradonačelniku Vedranu Markotiću, koji je svesrdno prihvatio i podržao ovu inicijativu.
Detalji povijesnog 8. svibnja
„O ovom događaju čitao sam u 24. izdanju Kršnog zavičaja iz 1991. godine, a imao sam prigodu i razgovarati s nekoliko sudionika zaustavljanja Jugovojske na Studenčici, koji su mi, uglavnom, ispričali istu priču. Drago mi je što će, nakon toliko godina, i u Ljubuškom oživjeti sjećanje na ovaj događaj, kako to čine i Širokobriježani, koji su 7. svibnja u mjestu Polog svojim tijelima zaustavili kolonu tenkova i oklopnjaka JNA“, kazao je Dedić.
U čapljinskoj vojarni tada je bila auto-jedinica bez vojske, kao, primjerice, u Mostaru. Međutim, u automobilima koji su pošli prema Ljubuškom bili su naoružani vojnici. Kada je vijest stigla u Famos i Platnaru, s obzirom na to da je bio radni dan, većina je odmah napuštala svoja radna mjesta i krenula u Studence. Vijest se brzo proširila, pa su ubrzo u Studence pristizali ljudi iz svih ljubuških sela, a najviše je bilo civila.
„Kako bi dolazili automobilima, parkirali bi se jedan iza drugoga u obje trake. Tako je u jednom trenutku povorka bila od mosta na Studenčici do navrh Studenaca. Svi okupljeni dogovorili su se da će tu ostati dok se vojska ne vrati u Čapljinu. Tako su stražarili dva dana. Kada je stigla vijest da se JNA vratila u vojarnu, narod je planirao zatvoriti i ostale prolaze. Procjena jednog mog sugovornika je da se vojska zaustavila u selu Trebižat ispod nadvožnjaka i tu čekala zapovijed. Nisu dočekali naredbu za nastavak puta, nego za povratak u čapljinsku vojarnu. Nakon njihovog povratka, narod se počeo razilaziti i oslobađati put Studenci-Ljubuški. Sve je prošlo bez pucnjave, mirno i dostojanstveno“, ispričao nam je Dedić neke od detalja povijesnog 8. svibnja u Studencima.
Ovom prigodom pozvao je sve koji su u mogućnosti da u četvrtak nazoče svečanosti otkrivanja spomen-obilježja te zajedničkom druženju uz glazbu, jelo i piće. „Pozivam sve Ljubušake, kao i ostale ljude dobre volje, da nam se pridruže te da se u duhu zajedništva prisjetimo herojskog djela hrvatskog čovjeka tog svibanjskog dana. Budi tu, budi ponosan!“, poručio je Dedić.