Danas će biti obilježen neustavni Dan Republike Srpske: Schmidt i Bundestag prijete, Dodik se češlja

Danas je u manjem bh. entitetu praznik - Dan Republike Srpske. Neustavan, odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine donesenom prije osam godina.
Datum koji se, sa sigurnošću tvrdimo, u Srpskoj ne bi grandiozno proslavljao kako će to i danas biti, kada iz Federacije ne bi dolazile poruke upravo o neustavnosti, pa i o temeljima ovoga entiteta, a to su svi će reći - genocid, krvoproliće i etničko čišćenje.
Centralne manifestacije održat će se u Banjoj Luci i Istočnom Sarajevu, a program obilježavanja započeo je još jučer. Položeni su vijenci na spomeniku stradalim vojnicima Vojske Republike Srpske na groblju Sveti Pantelija, a nešto kasnije i na Trgu palih boraca NOR-a na platou kod hotela Bosna.
Banja Luka i Sarajevo
Počast poginulim odana je i kod kosturnice na banjalučkom groblju, te na grobnici 12 banjalučkih beba, a delegacija Kabineta predsjednika RS-a položila je cvijeće i na spomeniku na Trgu srpskih junaka ispred Muzeja suvremene umjetnosti.
U Banjoj Luci je za danas u planu svečana akademija, dok će u Istočnom Sarajevu marširati policijske snage. Slavlju će prisustvovati patrijarh Porfirije, dok će svjetovno krilo Srbije predstavljati Vučićevi emisari - ministar vanjskih poslova Ivica Dačić, predsjednik Skupštine Vladimir Orlić, narodni poslanici, ministri, te sin Danilo.
Inače, točno je deset godina od apelacije Ustavnom sudu BiH, u to vrijeme člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića, za ocjenu ustavosti Zakona o praznicima Republike Srpske. U njoj je navedeno kako svaki praznik koji simbolizira samo jedan narod, predstavlja isključenje i ograničavanje, zasnovano na nacionalnom i etničkom porijeklu. Odluka Ustavnog suda BiH uslijedila je dvije godine kasnije. Prethodio joj je stav Venecijanske komisije da je Dan Republike Srpske diskriminatorski jer “nije u skladu s univerzalnim vrijednostima dijaloga, tolerancije i razumijevanja”.
Devetog dana siječnja 1992. u Sarajevu je tadašnja Skupština srpskog naroda, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda, kao neovisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine, a s ciljem da je pripoji Jugoslaviji, koja se raspadala i bila pod kontrolom Slobodana Miloševića. Na čelu samoproglašene republike bili su Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik - svi kasnije osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina.
- Republika Srpska nema namjeru mijenjati politike u vezi s poštivanjem Ustava BiH, kojem ostaje privržena, kao i ostanku u BiH na bazi Ustava, poručio je predsjednik entiteta Milorad Dodik, pozivajući građane da “veličanstveno obilježe Dan Republike, koja je više nego ikada sigurna u svoje potencijale“.
Udruga Zelene beretke ranije je uputila zahtjev za zaustavljanje prometa i postavljanje punktova na ulaz u Sarajevo zbog proslave 9. siječnja. Uz nazočnost federalnog ministra unutarnjih poslova Aljoše Čampare kasnije je donesena odluka o otkazivanju najavljenih prosvjeda.
- Sjetimo se prošle godine, za 9. siječanj smo imali desetine problema po Sarajevu, razapinjala se zastava srpskih separatista u Lukavici, tu noć su prelazili preko entitetske linije, provocirali, mahali zastavama, išli po kafićima, rekao je Muhamed Švraka, predsjednik Udruge Zelenih beretki, poručivši kako se to više neće dozvoliti.
Povodom proslave Dana RS-a, zastupnik u Bundestagu Adis Ahmetović i njemačka europarlamentarka Delara Burkhardt priopćili su kako je proslava neustavnog dana praksa s kojom se konačno treba stati.
- Protuustavni praznik je napad političkih zvaničnika na slobodnu i demokratsku Bosnu i Hercegovinu i još jedna potvrda opasnosti ponavljajućih igara iz prošlosti, navedeno je u poruci u kojoj su se obraćatili i visokom predstavniku u BiH, Christianu Schmidtu.
- To je jedan od razloga zašto zahtijevamo od OHR-a, odnosno od visokog predstavnika, da djeluje dosljedno i iskoriste raspoložive mjere. Kao Europljani, ne smijemo dozvoliti da se ponovi povijest na Zapadnom Balkanu, te uvijek moramo biti svjesni povijesne odgovornosti, naglasili su.
Schmidt jasan
Schmidt je prije nekoliko dana u pismu upućenom predstavnicima vlasti u Republici Srpskoj podsjetio na odluku Ustavnog suda BiH.
- Obilježavanje Dana Republike Srpske ne samo da ugrožava vladavinu prava, već i izgradnju povjerenja, te nije u skladu s europskim vrijednostima inkluzivnosti, tolerancije, pravde, solidarnosti i nediskriminacije, poručio je.
Ipak, Dan RS-a će, po svemu sudeći, biti obilježen bez posljedica po organizatore ili politički vrh RS-a. I osam godina nakon presude Ustavnog suda scenarij je isti - podizanje napetosti nakon čega će uslijediti razdoblje smirivanja strasti.
Na kraju podsjetimo kako su osim Karadžića, Mladića i Plavšićke desetine oficira i pripadnika Vojske Republike Srpske osuđeni za ratne zločine, nehumana postupanja, progone, zločine protiv čovečnosti i genocid.
H. Ž.