Dnevni.ba - PRELOADER

Danci odgajaju empatičnu i samostalnu djecu. Ovo su njihovi savjeti

28 Stu 2024


Danci odgajaju empatičnu i samostalnu djecu. Ovo su njihovi savjeti
Dijete

Danska je poznata kao jedna od najsretnijih zemalja svijeta, a mnogi vjeruju da ključ njihove sreće leži i u načinu na koji odgajaju djecu. Što točno čini danski stil roditeljstva posebnim i kako ga možemo primijeniti u vlastitim obiteljima? Evo sedam ključnih savjeta koje su otkrile Jessica Joelle Alexander, Amerikanka udana za Danca, i Iben Dissing Sandahl, danska psihoterapeutkinja, u svojoj knjizi The Danish Way of Parenting.

1. Pustite djecu da se slobodno igraju
Danski roditelji vjeruju u slobodnu igru bez pretjeranog uplitanja odraslih. Umjesto strukturiranih aktivnosti, potiču djecu da istražuju prirodu, igraju se u grupama različitih uzrasta i samostalno osmišljavaju svoje igre.

Savjet: Vodite dijete u prirodu - na plažu, u park ili šumu, i pustite ga da istražuje. Slobodna igra jača samopouzdanje i socijalne vještine jer djeca uče od svojih vršnjaka.

2. Budite iskreni prema svojoj djeci
Iskrenost je temelj danskog roditeljstva. Umjesto prekomjernog hvaljenja ("Ti si pravi umjetnik!"), potičite razgovor pitanjima poput: "Zašto si izabrao baš te boje?"

Također, nemojte izbjegavati teške teme ili dječje emocije poput ljutnje i tuge. Čitanje kvalitetnih knjiga i iskreni razgovori pomažu djeci da bolje razumiju sebe i svijet oko sebe.

3. Njegujte obiteljsko zajedništvo
Hygge, danski koncept udobnosti i zajedništva, ključan je dio njihova života. Uključuje provođenje kvalitetnog vremena s obitelji - igranje društvenih igara, zajedničke aktivnosti poput lova na blago ili jednostavno uživanje u razgovoru.

Savjet: Organizirajte tjedne obiteljske večeri s jednostavnim aktivnostima koje potiču smijeh i povezanost.

4. Reinterpretirajte negativne situacije
Kad dijete iznese pritužbu, umjesto da se fokusirate na problem, pomozite mu da pronađe pozitivne aspekte. Ako kaže da ne voli školu, podsjetite ga na predmete ili aktivnosti u kojima ipak uživa, poput sata likovnog.

Savjet: Pomozite djetetu da se usredotoči na ono što može, a ne na ono što ne može. 

5. Izbjegavajte ultimatume
Danski roditelji postavljaju pravila s poštovanjem, bez autoritarnog stava. Umjesto ultimatuma ("Odmah prestani!"), objašnjavaju pravila i daju djetetu povjerenje.

Ako situacija postane napeta, roditelji se često povuku kako bi se smirili prije nego što nastave s razgovorom.

Savjet: Recite: "Vidim da si jako uzrujan. Kad se smiriš, bit će lakše razgovarati. Dođi kad budeš spreman."

6. Učite empatiju
Danski roditelji smatraju da je empatija ključna za razvoj suosjećajnih i pažljivih osoba. Pokažite djetetu slike osoba s različitim izrazima lica, pitajte kako misle da se te osobe osjećaju i zašto.

Savjet: Razgovarajte o osjećajima tijekom svakodnevnih situacija i učite dijete kako prepoznati emocije kod drugih.

7. Pustite ih da sami rješavaju sukobe
Kad se u parku pojavi sukob, često smo skloni intervenirati. Danski roditelji savjetuju upravo suprotno - pustite dijete da samo riješi situaciju, osim ako nije ugroženo.

Savjet: Kada osjetite potrebu za uplitanjem, zastanite i pričekajte. Time djetetu dajete priliku da razvije vještine pregovaranja i samostalnog rješavanja problema.

Danski način odgoja usmjeren je na razvoj samostalnosti, empatije i povezanosti, a sve kroz jednostavne svakodnevne navike. Iako možda ne možemo u potpunosti usvojiti njihov stil, svaka obitelj može primijeniti barem neke od ovih savjeta za sretniji i uravnoteženiji obiteljski život, piše index.

MAME I BEBE


ODGOJ

Edukatorica za odgoj: Djeca vole roditelje koji prakticiraju devet navika

Za kvalitetan odnos s djecom ključne su svakodnevne navike roditelja koje jačaju povjerenje, ljub...

02 Pro 2024

BILL GATES

Bill Gates otkrio u kojoj je dobi najsigurnije djetetu dati mobitel

Bill  Gates, čovjek koji je pomogao u stvaranju tehnologije koju danas svi koristimo, ima vrlo s...

30 Stu 2024

DIJETE

Obiteljska savjetnica: Djeca ne poštuju roditelje koji prakticiraju četiri navike

Navike  roditelja često igraju ključnu ulogu u oblikovanju odnosa s djecom, posebno kada je rije...

26 Stu 2024