Delić: Zapošljavanje stranaca nije nikakva prijetnja, već stvarnost

Tijekom javne rasprave o izmjenama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba i Zakona o zapošljavanju stranaca u FBiH, koju je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike upriličilo u utorak u Sarajevu, resorni ministar Adnan Delić ocijenio je da zapošljavanje stranaca nije nikakva prijetnja, već stvarnost i svakodnevica svih suvremenih društava.
- Ako nema dovoljno domaće radne snage, a nemamo je, onda moramo odgovorno i planski omogućiti zapošljavanje stranih radnika kako naše gospodarstvo ne bi stagniralo, kako ne bi trpjela proizvodnja i kako bismo očuvali ekonomski život, obrazložio je Delić ističući da se Ministarstvo trudilo svima dati priliku iznijeti stavove te da će svaku raspravu razmotriti u izradi teksta kojeg će razmatrati Vlada FBiH, a potom i Parlament FBiH.
Odgovor na krizu
Prema riječima ministra, BiH više nije zemlja iz koje se samo odlazi, već mora postati i zemlja u koju se dolazi.
- Ne zato što tako želimo, već zato što moramo. Našem gospodarstvu nedostaje radne snage. Ako ju ne možemo pronaći ovdje, moramo je uvesti, planski, odgovorno, poštujući prava radnika, ali i potrebe poslodavaca. Sve o što ne možemo nadoknaditi domaćom radnom snagom, moramo dopuniti kroz reguliranu i poštenu migraciju. U suprotnom, nećemo imati ni proizvodnju, ni usluge, ni ekonomski opstanak, istaknuo je Delić uz napomenu da su dva navedena zakona samo dio šire vizije koju grade već dvije godine.
- Zajedno sa Zakonom o radu, Strategijom zapošljavanja, Strategijom razvoja sustava socijalne i dječje zaštite, Strategijom za unaprjeđenje prava i položaja osoba s invaliditetom, zakonima koji uređuju oblast invaliditeta, te reformskim Zakonom o socijalnim uslugama koji govori o dostupnosti i priuštivosti tih usluga za sve. To je naš odgovor na krizu populacije, na odlazak ljudi, na gubitak nade, dodao je ministar uz ocjenu da je ovo posljednji trenutak kada FBiH ima priliku krenuti dalje putem oporavka, ali ne deklarativno ili simbolično, već kroz promjenu onog što FBiH desetljećima koči i gura natrag.
Ulaganja bez povrata
- Odavno više ne govorimo samo o statistikama. Nije ovdje više riječ o papirima i analizama. Riječ je o praznim stanovima, zatvorenim trgovinama, ugašenim poslovima. Riječ je o zemlji koja ostaje bez ljudi. Prema dostupnim statistikama, u osnovnim školama posljednjih deset godina imamo 24.000 učenika manje. To nije samo podatak, upozorio je i pojasnio da se, proporcionalno smanjenju novorođenih i upisanih u osnovne škole, smanjuje i broj srednjoškolaca te studenata, kao i broj radno sposobnih.
- A ono što uspijemo školovati, kao gotov proizvod odlazi te se, nažalost, ne vraća. To su ulaganja bez povrata. Ulažemo u obrazovanje, ulažemo u znanje, u budućnost da bi ta budućnost pripadala nekom drugom. I stoga je reforma tržišta rada nužna, istakao je Delić i poručio da se ne smije više oklijevati s promjenama i to istinskim i temeljnim, promjenama koje će biti i bolne.
- No, to je cijena koju moramo platiti da bismo opstali kao društvo, kazao je resorni ministar i ponovio da se kroz Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba želi konačno jasno razdvojiti aktivne i pasivne tražitelje posla.
- Ne želimo da nas vode lažne statistike. Ne želimo se uljuljkivati u uvjerenje da će netko drugi riješiti naše probleme jer upravo nas je takav pristup i doveo ovdje gdje jesmo. Početak reforme u kojoj evidencija u službi zapošljavanja više nije skladište papira, već alat koji pokreće ljude ka radu, dodao je uz opasku da će to biti početak kraja birokratskog aparata koji gomila papire, a ne nudi rješenja.
- Početak gradnje sustava koji će zaista povezivati ljude s poslom, ne samo kroz evidenciju, već kroz stvarnu uslugu, kroz konkretne korake i rezultate, poručio je Delić na javnoj raspravi kojoj u su, među ostalima, sudjelovali i predstavnici zavoda za zapošljavanje FBiH i SŽ-a, poslodavaca, sindikata te nevladinih organizacija.