Deloitte analizira: Europsko nogometno tržište prvi se put u 10 godina smanjilo

29 Srp 2021


Deloitte analizira: Europsko nogometno tržište prvi se put u 10 godina smanjilo

Prema 30. godišnjem pregledu financija u nogometu Deloitteovog odjela sportskih djelatnosti, europsko nogometno tržište sveukupno se smanjilo za 13 % na 25,2 milijarde eura u 2019./2020. uslijed pandemije koronavirusa.

U apsolutnom iznosu, "velikih pet" europskih liga, s rekordnim udjelom od 60 % u europskom nogometnom tržištu, snosilo je najveće financijske posljedice te su njihovi zajednički prihodi pali za 11 % (1,9 milijardi eura) na 15,1 milijardu eura. 

Bundesliga je zabilježila najmanji pad (4 %, 137 milijuna eura) u ukupnim prihodima jer je sezona završila prije kraja financijske godine te je televizijskim kućama odobrila minimalne popuste.

Bundesliga je ostvarila prihode od 3,2 milijarde eura i premašila La ligu (3,1 milijarda eura) kao nogometna liga s drugim najvećim prihodima u 2019./2020. nakon što su prihodi La Lige pali za 8 %. 

Serie A s prihodima od 2,1 milijardu eura (pad od 18 %) i francuski Ligue 1 (jedina od „velikih pet” liga koja je otkazala sezonu kao odgovor na pandemiju) s prihodima od 1,6 milijardi eura ostvarili su ostatak ukupnih prihoda „velikih pet” europskih liga od 15,1 milijardu eura. 

"Tek ćemo za nekoliko godina znati kakve je financijske posljedice pandemija bolesti COVID-19 imala na europski nogomet. No, već sada postajemo svjesni razmjera financijskog učinka pandemije na europske klubove," kazao je Dan Jones, partner i voditelj u Deloitteovu odjelu sportskih djelatnosti.

"Potrebno je napomenuti da iako je sada već prošlo 16 mjeseci od početka pandemije u Europi, analiza u ovom izvješću usredotočila se na financijsku godinu 2019./2020. te se stoga u većini slučajeva odnosi na tri mjeseca učinka pandemije bolesti COVID-1Zbog toga će se neke stavke prihoda i troškova za sezonu 2019./2020. iskazati u financijskoj godini koja završava 2021. godine," dodao je.

Zajednički prihodi klubova Premijer lige pali su za 13 %, s rekordnih 5,8 milijardi eura u 2018./2019. na 5,1 milijardu eura u 2019./2020., što je prvi dosadašnji pad prihoda Premijer lige.

Unatoč tomu, prihodi Premijer lige svejedno su 60 % veći od prihoda najvećeg konkurenta, Bundeslige, premda se razlika smanjila sa 73 % u 2018./2019.

Zbog relativno fiksnih troškova klubova Premijer lige i pada prihoda, zajednička operativna dobit skoro je u potpunosti nestala.

"Jasno je kako elitni klubovi uglavnom imaju fiksne troškove, osobito kad je riječ o plaćama. Zbog višegodišnjih ugovora igrača, klubovima je iznimno teško smanjenjem troškova plaća neutralizirati šokove za prihode prouzročene pandemijom bolesti COVID-19 . Bit će zanimljivo saznati kako će se odnos plaća i prihoda mijenjati u 2020./2021. i poslije te hoće li se dosad neumoljiv rast usporiti, zaustaviti ili prekinuti," naglasi je Jones.

NOGOMET


BORAC

Despotović: Vjetar u leđa za novu titulu!

Bila im je to tek druga pobjeda u Mostaru otkako se igra zajednička Liga, s tim da je možda i zna...

08 Tra 2025

IZMIČE LI TITULA?

Ivanković uvjerava sve brojnije skeptike: Sad imamo još veći motiv!

Nije to izgledalo najbolje od početka proljeća, ali Zrinjski je donedavno imao rezultat. Do onog ...

08 Tra 2025

ODJECI DERBIJA

Oprečna atmosfera u svlačionici Plemića

Atmosfera u svlačionici Zrinjskog nakon domaćeg poraza od Borca - sigurno ne najbolja - ali opet,...

07 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.