DEPONIJA UBORAK: Gdje su aktivisti godinu poslije?
Godina je dana otkako je deponija Uborak po prvi put blokirana.
Na današnji dan točno u deset sati stotinjak mještana naselja Kuti-Livač i Vrapčići čiji su životi bili direktno ugroženi zbog blizine deponije i gasiva koji se šire, izašli su pred kapije Uborka, te ga u narednih deset dana držali u potpunoj blokadi. Grad je istovremeno grcao u smeću, pa je na koncu potpisan i sporazum aktivista i Gradske uprave, kojim je vlast obavezana da počne raditi na iznalaženju nove lokacije. Ipak, dogovor kasnije nije poštovan, pod pritiskom aktivista Uborak nije dobio ni okolinsku dozvolu, pa je početkom prosinca uslijedila i nova blokada.
Nastala i Udruga
U međuvremenu aktivizam je prerastao u udrugu simbolično nazvanu “Jer nas se tiče”. Prvi koraci s ciljem uklanjanja deponije učinjeni su još prije pet godina.
Predsjednik Udruge Omer Hujdur podsjeća da je još 2015. u Gradsku upravu dostavljena peticija koju je potpisalo tisuće građana, te da se ideja o blokadama izrodila u svibnju prošle godine nakon što je primjećeno kako iscijede vode završavaju u potoku Sušica, a potom i u rijeci Neretvi.
- Okupili smo se na današnji dan, uvidjevši da nas dok djelujemo mirnim putem uporno ignoriraju i ne žele apsolutno ništa da rade. Danas, godinu kasnije, reći ću da smo ostvarili napredak u našoj borbi, ali i kako još uvijek nismo zadovoljni. Ne uspijevamo doći do dogovora koji bi rezultirao zatvaranjem deponije, ističe Hujdur.
Napominje i kako nakon 10. lipnja 2019. na Uborak ne pristižu animalni i medicinski otpad.
- Uspjeli smo ostvariti minimum naših prava. Ako ništa, danas tamo ne odlažu otpad iz mesnica, medicinski otpad iz bolnica ili mrtve pse. A sigurno su to ranije činili. Otkako smo prvi put blokirali deponiju, medicinski otpad se gomila pored zgrade SKB-a Mostar, a to je potvrda da je sav taj otpad Bog zna koliko dugo odlagan pored naših domova, dodaje Hujdur.
Njegov kolega Nijaz Hodžić uspjehom smatra i to što je vlast konačno natjerana da počne raditi na iznalaženju lokacije za novu deponiju. Podsjećamo, još zimus prezentirano je šest potencijalnih novih lokacija, mada Hodžić tvrdi kako kasnije po ovom pitanju ništa nije rađeno.
- Trenutačno se traži tko će raditi projektne zadatke za Spomenute lokacije. Kada se to završi raspisat će se tenderi i vidjeti tko će što dalje raditi. Potrajat će to... Nažalost, u međuvremenu se deponija počela širiti, što je za svaku osudu, kaže nam.
Tvrdi i kako je iskopavanje nove jame započelo mimo zakona i bez bilo kakve dozvole nadležnih institucija. Novom jamom, kaže Hodžić, upropaštena je i stara sanitarna deponija.
- Izolacioni materijali nisu spojeni, pa će dalje sve procjedne vode ići izravno u zemlju. Oni su navodno dobili dozvolu od Ministarstva građenja HNŽ-a, ali mi o tomu zvanično nismo obaviješteni. Nitko ništa ne prezentira, a morao bi... U suštini, na Uborku se od 10. lipnja prošle godine ništa značajno nije promijenilo. Smeće pristiže i nama jednako smrdi. Vjerojatno smo i jednako ugroženi, navodi dalje.
Nastavak borbe
Najavljuje i odlučan nastavak borbe za izmještanje deponije, razočaran posljednjim medijskim istupima federalne ministrice okoliša Edite Đapo.
- Natjerat ćemo ih da rade. Nama preostaje praviti pritisak i ništa drugo. Pogotovo nakon izjave u kojoj je ministrica navela kako je ovo jedna od najuređenijih deponija, te da je bolja od Smiljevića. Briga nas za Smiljeviće, poručuje na kraju Hodžić.
Građani naseljeni oko Uborka danas će se u 18 sati simbolično okupiti kod kapije Deponije, kako bi obilježili prvi godišnjicu svoje velike borbe. Podsjećanja radi, dio njih i novu 2020. dočekao je uz deponiju. D. A.