Dnevni.ba - PRELOADER

Digitalna pustinja

29 Ožu 2023


Digitalna pustinja

Piše: Dragan Bradvica

Kako je Bosna i Hercegovina gotovo u svim sferama života crna rupa Europe nije, nažalost, nikakva novost ali posljednjih godina stvari se dodatno pogoršavaju.

Naime, gotovo da i nema relevantnijeg međunarodnog istraživanja u kojem naša zemlja nije posljednja i u regiji, a kamoli Europi. Shodno tome, već postajemo teret i zapadnom Balkanu, a Europskoj uniji smo to već tridesetak godina.

A kako uvijek može gore svjedoči ponašanje naših genijalnih političkih (kvazi)elita koje se na sve to apsolutno ne osvrću. I dok cijeli svijet doseže neslućene razmjere razvoja umjetne inteligencije, u BiH gotovo 40 posto bh. domaćinstava nema pristup računalu, a gotovo svaki pet bh. stanovnik nikada nije koristio Internet.

A sada dolazi i istraživanje Indeksa digitalne ekonomije po kojem je, pogađate, BiH najlošija u regiji.

Poražavajući podaci

Crna Gora sa 35,1 bodom ima najveći DESI (Indeks digitalne ekonomije i društva) među državama zapadnog Balkana za 2022. godinu. Indeks za Srbiju iznosi 34,9 bodova, Albaniju 32 boda, Sjevernu Makedoniju 27,4 boda, Kosovo 26,1 bod i BiH 23,2 boda.

- Prosjek DESI za države zapadnog Balkana iznosi 29,7 bodova, dok prosjek DESI na razini država EU iznosu 52,3 boda, navodi se.

Pojašnjenja radi, DESI je kompozitni indeks koji sumira relevantne pokazatelje o digitalnim performansama i prati evoluciju država Europe u digitalnoj konkurentnosti.

DESI proračun za 2022. godinu je pripremljen na osnovu podataka iz 2021. godine i omogućava usporedbu digitalnog učinka država zapadnog Balkana sa prosječnim učinkom regije i EU. Sastoji se od četiri indikatora, a to su ljudski kapital, povezanost, usvajanje digitalnih tehnologija i digitalni javni servisi.

- Inače, regija zapadnog Balkana ima dobre rezultate u usporedbi sa EU po postotku domaćinstava koja koriste fiksni širokopojasni pristup. U 2021. godini 77 posto domaćinstava u državama zapadnog Balkana koristilo je širokopojasne usluge u usporedbi sa 78 posto u EU, rezultati su istraživanja.

EBRD spremna pomoći

Paralelno s tim u Sarajevo je u utorak doputovao ravnatelj Odjela za strategije politike i provedbu u Europskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) Christoph Denk, te za Fenu izjavio kako je ta institucija spremna da pripremi studije širenja interneta u BiH i da financira taj proces.

Istaknuo je da je trenutno cijena interneta u BiH duplo viša nego u zemljama EU, dok su istovremeno brzine interneta mnogo manje, te da postoji mnogo potencijala za uvođenje bržeg i jeftinijeg interneta.

- U Sarajevo sam doputovao kako bi vidio na koji način EBRD može pomoći BiH i zapadnom Balkanu u digitalizaciji ekonomije. Digitalizacija je glavni pokretač ekonomskog razvoja i približavanja BiH uniji, rekao je Denk.

Dodao je da je održao uspješan sastanak s ministrom prometa u veza BiH Edinom Fortom na kojem su se suglasili o važnosti razvoja digitalne infrastrukture u BiH, što uključuje širenje interneta u ruralnim područjima.

Denk je naglasio da se na konferenciji 'Ulaganje u digitalizaciju na zapadnom Balkanu', koju su organizirali u Sarajevu zajedno s Europskom investicijskom bankom i Vijećem za regionalnu suradnju, posebno razmatrano kako podržati digitalizaciju privatnog sektora.

Pojasnio je da se EBRD i EU posebno zalažu za digitalizaciju malih kompanija u BiH i zajedno s lokalnim bankama kroz program 'Go Digital' bit će osigurana sredstva za taj proces. Denk je naveo da provode i savjetodavni program podrške digitalizaciji kompanija i da je održao uspješan sastanak s predstavnicima tvrtke MDG, koja je značajno poboljšala svoju izvoznu strategiju zahvaljujući tom programu.

- Bilo je inspirativno vidjeti takve uspješne priče kako kompanije zahvaljujući digitalizaciji šire poslovanje i povećavaju dobit, naglasio je Denk.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024