Divlje deponije veliki problem Mostara
Apel
Djelatnici Javnog poduzeća Komunalno u ponedjeljak su na svojim stranicama objavili kako su napravili akciju čišćenja velike divlje deponije u naselju Rodoč.
Objavivši dva videa prije i nakon akcije čišćenja, zamolili su građane da ne prave divlje deponije nego da otpad odlažu na mjesta koja su predviđena za to.
Dupli posao
Odgovorni građani ali i komunalna poduzeća u Mostaru već godinama vode borbu s divljim deponijama i otpadom koje prave nesvjesni građani. Naselje Rodoč gotovo svake godine mora se iznova čistiti i uređivati, no nažalost vrlo brzo smeće se vrati na isto mjesto.
- Divlje deponije su skoro svuda oko nas. Ima ih uglavnom pored puta na rubnim dijelovima, u prigradskim naseljima. Nažalost, neodgovorni pojedinci bacaju otpad gdje god im padne na pamet. Mi se teško borimo s tim. To je za nas dupli posao. Inspekcija od nas zahtijeva da sve saniramo, ali s obzirom na odnos prema okolišu i sve veći broj tih deponija, sve je teže, ističe ravnatelj JP Komunalno Đani Rahimić.
Pisalo se i o nelegalnim deponijama na svim dijelovima Mostara pa čak i njegovom središtu. Kasnije su ribolovci upozoravali na deponije kod Avijatičarskog mosta, te uz M17. Aktivisti su ranije upozoravali i kako je više mikro-deponija koje se nalaze u koritu Neretve. Pojedinci ignoriraju upozorenja da je zabranjeno odlaganje smeća, a ovaj problem je posebno izražen u ljetnim mjesecima, zbog velikog broja gostiju koji svakodnevno borave tu, što definitivno narušava sliku grada, te šalje pogrešnu razglednicu iz Mostara.
- Rješenje je da se sve površine koje potencijalno mogu biti poligon za divlje deponije zagrad3e kako se na njih ne bi moglo ulaziti kamionima, traktorima ili automobilima. Mi moramo spriječiti nastanak divljih deponija. To je veliki problem, dodaje Rahimić.
Oko Uborka je čisto
U prošlosti su se nerijetko značajnije količine otpada i šuta mogle susresti uz lokalni put koji vodi ka deponiji Uborak. Nesavjesni građani su se vodili logikom kako će otpad lakše završiti na željenom, ciljanom mjestu na taj način, a i sam lokalitet je malo prometan i lako je odložiti sve a da vas nitko ne primijeti. Srećom, uz Uborak je sve manje divljih deponija.
- Bilo je ranije često takvih prizora oko deponije Uborak, međutim u posljednje vrijeme manje. Mi smo davno odlučili sve to riješiti u rekordnom vremenu i na svaku pojavu ili dojavu reagiramo ekspresno, te mašinama očistimo sve lokacije oko Uborka, navodi ravnatelj JP Deponija Mirhad Grebović.
Jasno je kako deponije ove vrste predstavljaju veliki problem za komunalne djelatnike u gradu.
- Nisam dovoljno informiran o stanju u drugim dijelovima grada. Znam da postoje te deponije i da djelatnici Komunalnog na Uborak dovoze otpad koji očiste na tim lokacijama. Mi pazimo na rejon oko nas, a iskreno te divlje deponije ako nisu česte za nas ne predstavljaju ni veliki trošak. S Federalnim fondom za okoliš smo aplicirali na javni poziv s ciljem da nam se odobre sredstva da čistimo sve divlje deponije na području bjelopoljske kotline, navodi dalje Grebović.
N. K.