Dizdarević: Tri granična policajca ne mogu uhititi Dodika, ne potcjenjujte mu osiguranje

Govoreći za N1 o (ne)dostupnosti predsjednika RS-a domaćim pravosudnim i policijskim tijelima, kriminolog i stručnjak za sigurnost Sandi Dizdarević kazao je da je jedna od opcija Dodikov bijeg u one zemlje koje će mu pružiti utočište, a koje su, u nekim istim ili sličnim slučajevima, to radile za one kojima je bilo potrebno.
- Druga i, prema mome mišljenju dugoročnija opcija odluči li se za taj scenarij, jest Rusija, koja i koordinira sve ove aktivnosti svo vrijeme. Drugi scenarij, a ja bih kazao i obveza svih onih institucija BiH koje su nadležne za provođenje operativnih policijskih radnji, a po naredbi koje je izdao Sud BiH i Tužiteljstvo BiH, jeste njegovo uhićenje, dok je treća, ali i najmanje moguća i izgledna opcija, ta da se Dodik sa svojim odvjetnicima pojavi pred Sudom BiH i da bude dalje procesuiran. Kako mu je Sud BiH izrekao mjeru pritvora, to bi automatski značilo privođenje u pritvorsku jedinicu Suda BiH, kaže Dizdarević.
Odgovarajući na pitanje N1 tko bi mogao uhititi Dodika, pojasnio je da su jedine institucije koje to mogu i koje su nadležne za uhićenje onih koje po naredbi Suda i Tužiteljstva BiH treba uhititi jest Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA).
- Mogli smo čuti da su to sve policijske agencije u BiH, što nema uporište niti u zakonskim, niti u stručnim kriterijima. Druga policijska agencija koja ga može i treba uhititi, ali je izvjesno da se to neće desiti, jest MUP RS. Ako bi se krenulo u realizaciju te radnje, onda je nositelj tih aktivnosti isključivo SIPA, koja, pak, može tražiti asistenciju drugih policijskih agencija, dodaje Dizdarević, koji cijeni dobrim što, unatoč pritiscima s ciljem Dodikova uhićenja, osobe koje rade na tim poslovima ne planiraju i ne reagiraju emocionalno, već isključivo prema pravilima struke.
- Nije jednostavno poslati nekoliko desetina ili stotina ljudi uhititi osobe oko kojih postoji nekoliko prstenova zaštite. Znamo da su naoružani, no ta operativna i taktična radnja će se, prije ili kasnije, morati desiti ne bude li realiziran scenarij bjekstva. Upitan jesu li rizici po BiH veliki ako se nastavi i normalizira kriza, sugovornik N1 ocijenio je da mi trenutačno živimo razdoblje prividne sigurnosti.
- Ne znam jesmo li svjesni rizika koje nose potezi Dodika. S druge strane, političke vlasti u BiH rade jedan fenomenalan diplomatski posao te su upoznale sve najbitnije institucije UN-a i EU-a o svim procesima u BiH, drži Dizdarević koji ne smatra mogućim uspostavu bilo koje entitetske institucije, poput Granične policije RS-a.
Ovaj je stručnjak za sigurnost podsjetio i da od samog početka ove krize ukazuje da EUFOR ne treba samostalno uhititi Dodika niti bilo koga drugog, jer bi to značilo apsolutno poništavanja institucija poput SIPA-e, iako, ako i kada se krene u tu akciju, EUFOR treba pružiti podrške agenciji koja ju bude izvodila kako bi EUFOR osigurao da ne dođe do eskalacije i do žrtava s jedne i druge strane. U osvrtu na činjenicu da su vozila Vlade RS prešla granični prijelaz Rača bez kontrole i pregleda ali da se još ne zna je li se to izaslanstvo vratilo u BiH, Dizdarević kaže da je to jedan od pokazatelja slabosti onih koji vode BiH na državnoj razini.
- Taj prelazak državne granice je teško komentirati zbog nedostatka objektivnih dokaza no, na osnovu onog što smo mogli čuti, postavlja pitanje jesu li jedan, dva ili tri policajca dovoljna da uhite Dodika. I da jesu, mislim da bi posljedice bile katastrofalne. Ako institucije na razini BiH nisu odmah realizirale uhićenje, zašto očekivati da to urade jedan ili dva policajca na granici BiH? Prema mome mišljenju, propust je napravljen ako se znalo da će Dodik prijeći granicu. OSA BiH radi fenomenalan posao u BiH a te informacije su mogle biti temelj da se planira uhićenje na način da se pojača sve granične prijelaze na ulasku i izlasku iz BiH, dodaje Dizdarević, koji poručuje i da ne treba potcjenjivati osiguranje Dodika jer je riječ o vrhunskim profesionalcima koji ga više od 15 godina čuvaju te je riječ o jednom jakom sigurnosnom prstenu.
- To su pripadnici MUP-a RS iza kojih stoji cijeli policijski aparat koji je centraliziran i na osnovu toga planiraju svoje rute kretanja, broj vozila i naoružanja. Uvjeren sam da su to procijenili i za GP Rača. Zašto takve procjene nisu rađene na razini BiH je pitanje na koje ćemo čekati odgovor kada se bude analiziralo svu ovu situaciju, zaključio je.