Đikić, Ivanković, Jergović i Lovrenović istupili iz P.E.N. centra
Na službenoj web stranici P.E.N. centra u BiH je 9. svibnja objavljeno "Prosvjedno pismo protiv najavljene mise za Bleiburg" s potpisima jednoga broja članova PEN-a. Zbog načina na koji je pismo artikulirano, iz PEN-a su, prema njihovom obrazloženju, istupili spisatelji Ivica Đikić, Željko Ivanković, Miljenko Jergović i Ivan Lovrenović. Inače, Ivanković, Jergović i Lovrenović su bili među utemeljiteljima P.E.N.-a u BiH i to u opkoljenom Sarajevu koncem listopada 1992. godine.
U pismu u kojem od Uprave PEN-a traži da ga izbriše iz članstva, Đikić navodi da ni na koji način nije bio obaviješten o nastanku i objavi pisma. “Ne mogu pristati na to da se pod okriljem P.E.N. Centra jednoj vrlo složenoj i delikatnoj temi, kao što je tema koju znamo pod skupnim imenom 'Bleiburg', pristupa jednodimenzionalno, kategorično i parolaški ostrašćeno“, napisao je Đikić.
I predsjednik Skupštine Željko Ivanković podnio je neopozivu ostavku. “Žurba, forsiranje i prekratko vrijeme da se uopće išta suvislo kaže te iznenađujuće isključivanje nekih ljudi, a na što sam i pismom ukazao, učinili su izjavu nedovoljno diferenciranom i nijansiranom, ponegdje čak grubom i nezgrapnom, nedostojnom P.E.N.-a. No, to bi bila stvar autorā i potpisnikā da nije objavljena na službenoj stranici P.E.N. Centra BiH kad je postala, opravdale su se moje slutnje, penovska pa time za dio članstva i - diskvalifikacijska. Ne želeći dizati tenzije u vrijeme kad je posvemašnja histerija već bila zahvatila tijesnu sarajevsku kotlinu, sad i u tišini, no ne i manje rezolutno, kao predsjednik Skupštine P.E.N.-a, molim da me se briše iz članstva P.E.N.-a, a što znači i da neopozivo podnosim ostavku na mjesto predsjednika Skupštine P.E.N. Centra BiH“, naveo je Ivanković.
Jergović, pak, obrazlaže da prestaje biti članom Centra jer ne nalazi svjetonazorske, kulturne ni identitetske veze između P.E.N. centra u BiH, u čijem je utemeljenju 1992. sudjelovao, i P.E.N. centra u BiH koji danas postoji.
Prema riječima Lovrenovića, razloga za distanciranje i izlazak iz P.E.N.-a je bilo i ranije, ali je objavljenim pismom nestao i posljednji razlog za ostanak u njemu. “Ne mislim da je povijest moguće, osim ideološki omeđeno, razvrstati na njezinu bolju i goru, humaniju i nehumaniju stranu niti da pisac ima zadaću „zastupanja“ neke od tih strana, kao što se sugerira u pismu članova bh. P.E.N.-a od 9. svibnja 2020. Po mome uvjerenju, piščevo je da povijest ispituje i nastoji razumjeti u njezinim satirućim učincima na konkretne ljudske živote i sudbine. U svim njezinim 'stranama'“, argumentira Lovrenović.
Lešić: Ne vidim razloga zašto se istupa iz PEN-a zbog stavova grupe članova
Andrea Lešić, profesorica na Filozofskom fakultetu u Sarajevu i članica PEN-a BiH, za N1 je govorila o "Prosvjednom pismu protiv najavljene mise za Bleiburg" s potpisima jednoga broja članova P.E.N.-a, zbog kojeg su iz udruženja istupili Đikić, Ivanković, Jergović i Lovrenović. Kako je navela, pismo, koje je i ona incirala i potpisala, nastalo je kao reakcija jedne grupe članova P.E.N.-a. Ono, pojašnjava Lešić, nije zvanično pismo objavljeno ispred zvanične Uprave Centra u BiH niti je Centar, kao institucija, potpisnik tog pisma. Govoreći o tome kako je pismo nastalo, rekla je da su potpisnici naprosto osjetili i razmislili o tome zašto se politički vrući krompir, vezan za Bleiburg, seli iz Hrvatske u BiH, zašto baš u Sarajevo. “Osjetili samo da nas je, na neki način, Katolička crkva stavila pred svršen čin“, rekla je Lešić dodavši da je bilo jasno u pozivu članovima P.E.N.-a, da budu supotpisnici pisma, da se radi o isključivo privatnom stavu i individualnom, osobnom činu. “Moram priznati da ne vidim razlog za istupanje iz P.E.N.-a zbog privatnih stavova jedne grupe članova“, dodala je Lešić koja smatra da je ovo još jedan ideološki sukob na društvenoj sceni u BiH.