Do 10 godina zatvora za teško ozljeđivanje - hoće li itko odgovarati?
Piše: V.S.Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Epilog huliganskog obračuna, koji se dogodio u subotu, 13. studenog oko 14.30 sati kod bivšeg mostarskog hotela Ero gdje je mladić, učesnik nereda, zadobio po život opasne ozljede, a jedan policajac lakše, još uvijek je neizvjestan.
Iz MUP-a HNŽ-a jučer je potvrđeno da je 21 osoba privedena i saslušana u svojstvu osumnjičenih te da se i dalje radi na utvrđivanju identiteta ostalih sudionika nereda. Zdravstveno stanje teško ozlijeđenog, devetnaestogodišnjaka E.P. i dalje je vrlo ozbiljno, a iz SKB Mostar potvrdili su da je i dalje životno ugrožen.
Obračuni navijačkih skupina prerasli u ozbiljan problem
Mnoga pitanja postavljaju Mostarci na društvenim mrežama, komentirajući huligansko divljanje bakljama, kamenicama i drvenim palicama, što je unijelo novu strepnju među građane.
Mnoge kritike upućene su i policiji koja je, kako se to moglo vidjeti na snimkama, dobar dio vremena samo bespomoćno promatrala 'unakrsnu vatru' bakljama i kamenicama dvije huliganske grupe.
Iako su iz županijskog MUP-a pokušali opravdati ovakvu (ne)djelotvornost, navodeći da su "djelovali preventivno i spriječili veće izgrede", snimke tuče koja se događala u središtu Mostara i u 'pol bijela dana', neumoljivo pokazuju drugo.
Česti obračuni mladih navijača dva mostarska nogometna kluba, 'Zrinjskog' i 'Veleža', prati uništavanje imovine građana, nesigurnost na ulicama, a posljednji incident rezultirao je i teško ozlijeđenom mladom osobom.
Ovi sukobi za koje još nema osuđenih, u Mostaru su prerasli u ozbiljan problem koji zasigurno može generirati nove sukobe, posebno na nacionalnoj osnovi, u skoro uvijek napetošću prožetom Mostaru.
Kazne i do 10 godina zatvora
Iz Županijskog tužiteljstva osumnjičene u posljednjem incidentu tereti se za kaznena djela 'Nanošenje teških tjelesnih ozljeda', 'Oštećenje tuđe stvari', 'Napad na ovlaštenu osobu' i 'Sudjelovanje u tuči', bez terećenja za izazivanje opće opasnosti.
Dok Kazneni zakon FBiH (KZFBiH) vrlo jasno propisuje kazne za počinitelje, pitane je hoće li posljednji incident biti još jedan "nemiran dan" u Mostaru i ništa više.
Odvjetnica Nada Dalipagić, pojasnila je kaznene odredbe za kaznena djela koja se stavljaju na teret sudionicima incidenta.
"Članak 174. KZ FBiH, Sudjelovanje u tuči, kaže da "tko sudjeluje u tuči u kojoj je netko usmrćen ili je drugom nanesena teška tjelesna ozljeda, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine. Također, članak 172, Teška tjelesna ozljeda, između ostaloga navodi "tko drugoga teško tjelesno ozlijedi ili mu zdravlje teško naruši, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina", dok u točki 2, istog članka stoji "tko drugoga tjelesno ozlijedi ili mu zdravlje naruši tako teško da je zbog toga doveden u opasnost život ozlijeđenog ili je uništen ili trajno i u znatnoj mjeri oslabljen koji važan dio njegova tijela ili koji važan organ, ili je prouzročena trajna nesposobnost za rad ozlijeđenog ili trajno i teško narušavanje njegova zdravlja ili unakaženost, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina", navodi odvjetnica Dalipagić.
Kada je riječ o kaznenom djelu 'Oštećenje tuđe stvari', tu članak 293 KZ FBiH predviđa novčanu kaznu ili kaznu zatvora do šest mjeseci, odnosno, u točki 2, da "tko ošteti, izobliči, uništi ili učini neupotrebljivom tuđu stvar koja služi za vjerske svrhe, kulturno dobro koje se nalazi na javnom mjestu, posebno zaštićeni objekt prirode, umjetnički predmet, stvar od znanstvenog ili tehničkog značenja, stvar koja se nalazi u javnoj zbirci ili je izložena za javnost ili stvar koja služi za javne potrebe ili koja uljepšava trgove, ulice ili parkove, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine".
Do tri godine zbog napada na službenu osobu
Također, KZ FBiH u članku 359, određuje kaznu zatvora od tri mjeseca do tri godine za napad na ovlaštenu osobu u vršenju poslova sigurnosti.
"Tko napadne ili ozbiljno prijeti da će napasti sudca ili tužitelj, ili službenu osobu ili osobu koja joj pomaže u vršenju poslova javne sigurnosti ili sigurnosti Federacije ili dužnosti čuvanja javnog reda, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine", a ako je "službena osoba ili osoba koja joj pomaže lako tjelesno ozlijeđena ili je kazneno djelo pričinjeno učinjeno uz prijetnju uporabom oružja, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina".
Od jedne do 10 godina zatvora predviđena je kazna za nanošenje teških tjelesnih ozljeda službenoj osobi, a točka 4, ovog članka propisuje i da se, "ukoliko je počinitelj kaznenog djela bio izazvan protuzakonitim ili grubim postupanjem službene osobe ili osobe koja joj pomaže, može se osloboditi kazne".