Do kraja godine optužnica za Uborak i Sutinu?
Članovi obitelji, prijatelji, te predstavnici političkog i vjerskog života Grada Mostara obilježili su jučer na tri lokacije 31. godišnjicu strašnog zločina nad civilima hrvatske i bošnjačke nacionalnosti, koji su počinili pripadnici JNA potpomognuti zločincima iz Mostara.
Mučki je ubijeno 114 civila, čija su tijela potom bačena u masovnu grobnicu, prvu otkrivenu u Bosni i Hercegovini tijekom posljednjeg rata.
Došle i majke Srebrenice
Predsjednik Udruge obitelji ubijenih žrtava na Uborku i Sutini, Adnin Hasić, poručio je kako su na tim mjestima prije 31 godinu ubijeni Mostarci, nedužni civili, Hrvati i Bošnjaci.
- Već 31 godinu čekamo da Tužiteljstvo i Sud Bosne i Hercegovine procesuiraju odgovorne za ovaj zločin. Pouzdano znamo da je dvanaest osumnjičenih umrlo, umiru i svjedoci te stoga koristim ovu priliku da još jednom pozovem institucije da pred lice pravde izvedu odgovorne za zločin na Uborku i Sutini. Prvi zločini u Mostaru dogodili upravo na Uborku i Sutini. U Sutini je otkrivena i ekshumirana prva masovna grobnica u Bosni i Hercegovini, naveo je Hasić.
Strategijom za rad na predmetima ratnih zločina planirano je da se predmet zločina na Uborku i Sutini završi. Svi predmeti obuhvaćeni strategijom moraju biti započeti ili završeni do kraja tekuće godine.
- Vremena je malo preostalo za izvođenje zločinaca pred lice pravde. Nadam se da će Tužiteljstvo poduzeti neophodne mjere i uspjeti dovesti do kraja procesuiranje odgovornih, dodao je.
U Udruzi obitelji stradalih ne skrivaju zadovoljstvo zbog odluke lokalne vlasti u Mostaru da 13. lipnja bude Dan civilnih žrtava rata Grada Mostara.
- Ovo je dan sjećanja na građene Mostara koji su kao civili ubijeni u Mostaru. Civilne žrtve kojih je preko 860 zaslužuju jedinstveno spomen obilježje u Mostaru i to je projekt na kojemu zajedno s gradskom administracijom i drugim institucijama trebamo iznaći adekvatnu lokaciju, i sve što je neophodno kako bi osigurali trajno i dostojanstvo sjećanje na nevine žrtve, poručio je na kraju Hasić.
Na jučerašnje obilježavanje stigla je i Ramiza Gurdić iz Udrufe “Majke enklava Srebrenice i Žepe”. Kaže, da majke Srebrenice i Žepe obilaze sva stratišta, bez obzira gdje se ona nalazila.
- Mi majke moramo govoriti, jer govor je istina, a šutnja je laž. Mi se ne bojimo. I dok sam živa obilazit ću sva stratišta, nije bitno gdje, niti tko je poginuo, ni tko je ubijen. Svi su isti. Tuga je i bol, ali moramo pamtiti i zaboraviti se ne smije. Mi trebamo podići glave, jer nismo mi krivi, nego oni koji su nas ubili, rekla je za medije Gurdić.
Potpora SAD-a
Na mjestima stradanja jučer je nazočila i Debora Menuti, otpravnica poslova u Veleposlanstvu SAD-a u BiH. Kaže da je privilegija biti na odavanju počasti civilnim žrtavama koje su masakrirane na Uborku i na Sutini.
- Sjećamo se patnji žrtava i odajemo poštu svim mukama koje od tada do danas prolaze preživjeli, obitelji žrtava, prijatelji ali i Mostarci. SAD s pohvalom gledaju na napore aktivista koji su ustrajni i predani privođenju pravdi počinitelja ovih gnusnih zločina. Usprkos njihovim istrajnim naporima pravda u ovom slučaju još uvijek nije zadovoljena. Tridesetjednu godinu nakon zločina niko nije procesuiran za njih. Vrijeme je da se to promijeni, kazala je Menuti.
Naglasila je da vlasti na svim razinama u BiH imaju veliku odgovornost priznati istinu o ratnim zbivanjima od 1992. do 1995, podučavati o njima buduće naraštaje, aktivno istraživati i procesuirati počinitelje ratnih zločina te pružati podršku žrtvama i njihovim obiteljima uključujući i održavanje odgovarajućih komemoracija.
- SAD su vam spremne pomoći da žrtavama donesete pravdu, a obiteljima barem malo smiraja-poručila je Menuti.
S. Ž.