Dobivaju li Hrvati napokon novi Izborni zakon BiH i punu jednakopravnost?

Hoće li aktualna kriza ipak iznjedriti jaču državu, relaksaciju situacije i bolje odnose među narodima?
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Politička kriza u Bosni i Hercegovini ne jenjava. Rješenja, barem kako sada stoje stvari, nema niti na vidiku, ali ima toliko prijetnji da sve ode u neželjenom smjeru. Ali, pitanje od samog početka ostaje isto – hoće li pobijediti država ili predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik.
Svima koji iole poznaju političke, ali i geopolitičke prilike jasno je kako se radi o igri nultog zbora – ukoliko pobjedi država više nema Dodika, ali ukoliko pobjedi Dodik više nema države.
Nesporno je kako je Dodik već poodavno međunarodno izoliran, a sada gubi dojučerašnje partnere i u zemlji. A jedan od njih je lider HDZ-a BiH Dragan Čović koji polako sklapa nova partnerstva u koja polaže velike nade.
A prema izjavama koje dolaze sa sve tri strane jasno je i zbog čega – čeka se da novi Izborni zakon BiH napokon ugleda svjetlo dana i Hrvati u potpunosti budu jednakopravni s druga dva konstitutivna naroda.
Postoji volja
Nakon posljednjeg sastanka s predstavnicima sarajevske 'trojke' (SDP, NiP, NS) Čović je bio više nego jasan u poruci kako više nema odlaganja priče oko novog Izbornog zakona BiH jer se u izbornu 2026. godinu ne može ući po aktualnim pravilima koja onemogućuju Hrvate da biraju svoje predstavnike u vlasti, ponajprije u Predsjedništvo BIH.
Podrška fotelja željnih 'trojkaša' za sve što Čović želi nikada i nije bila sporna, ali u dosadašnjem mandatu on je postepeno preuzimao sve uzde u Federaciji, dok je Dodik rušio državu.
Predstavnici međunarodne zajednice su u takvoj situaciju zaustavljali bar dio Dodikovog napada na državu, kao i Čovićevog privatiziranja svega i svačega pa se priča o Izbornom zakonu BiH poprilično izgubila. Odlaskom bivšeg američkog veleposlanika iz zemlje, kao i državnim udarom u režiji Dodika stvari se mijenjaju i Čović je sprema na novu prekompoziciju vlasti, ali, barem kako tvrdi, uz jasna jamstva da će se Izborni zakon BiH mijenjati ove godine. Opskurni 'trojkaši' u ovoj igri i nisu važni jer će uraditi sve što od njih traži 'federalni šef', a novi partneri iz RS-a su, itekako zainteresirani za relaksaciju odnosna i ispunjenja ovog zahtjeva.
Tako je Nebojša Vukanović, predsjednike Liste za pravdu i red, jasno dao do znanja kako smatra da nije pravedno da Bošnjaci Hrvatima biraju člana Predsjedništva BiH.
- Nije dobra poruka da Bošnjaci biraju Hrvatima člana Predsjedništva BiH. To treba promijeniti i relaksirati odnose, izjavio je Vukanović za Hayat. Ne zaboravimo kako je Vukanović i ranije slao slične poruke.
Branislav Borenović, državni zastupnik PDP-a povodom aktualne političke i sigurnosne situacije u BiH razgovarao je sa predsjednikom HDZ-a 1990 Ilijom Cvitanovićem.
- Naravno da je ovo važan trenutak da se izmijeni izborno zakonodavstvo uvođenjem novih tehnologija i rješavanjem pitanja izbora najviših inokosnih funkcija u BiH u skladu sa postojećim ustavnim okvirom i ustavom sva tri naroda, kako bismo konačno u potpunosti relaksirati političku situaciju, zaključio je Borenović.
Iz informacija koje imamo čelništvo SDS-a ima slično razmišljanje o ovoj tematici. Dakle, Čović od njih i 'trojkaša' očekuje da se, ukoliko dođe do nove koalicije, ona vrlo brzo iznjedri novi Izborni zakon BiH.
Trnovit put
Naravno, do toga je jako dug put. Veliko je pitanje je li prekompezacija vlasti na državnoj razini uopće i moguća jer Dodik i dalje u svojim rukama drži većinu najjačih karata.
Nadalje, opskurni 'trojkaši' vjerojatno svakako plešu svoj posljednji ples jer im je ionako mizeran rejting u vlastitom biračkom tijelu sada još mizerniji pa bi im novi izlazak u susret Čoviću mogao biti posljednji čavao u politički lijes. SDA, DF i SBiH imaju dovoljno jaku poziciju da i oni blokiraju jedan ovakav pokušaj, a ne treba niti sumnjati kako će to učiniti ukoliko ocjene da im je to oportuno i podiže im rejting u tzv. političkom Sarajevu.
Prema tome, put do novog Izbornog zakona BiH do kraja ovog mandata svakako će biti trnovit, ali svim političkim predstavnicima Hrvata u BiH trebao bi biti top prioritet. Naročito u aktualnoj političkoj krizi koja jeste velika, ali može biti i prigoda za jaču državu, ali i mnogo veće povjerenje među narodima i žiteljima, njihovim političkim predstavnicima pa da se jednom zauvijek prestane s varanjima jedni drugih i okretanju životnim temama i izgradnji mnogo boljeg života za sve žitelje.