Dnevni.ba - PRELOADER

Dodik nakon večere s Orbanom odlučuje o europskom putu BiH

21 Kol 2023


<strong>Dodik nakon večere s Orbanom odlučuje o europskom putu BiH</strong>

U utorak će u Istočnom Sarajevu bit održan sastanak vladajuće koalicije na državnoj razini, koju čine SNSD, stranke 'Trojke' (SDP, NiP i NS), te HDZ BiH, a domaćin će biti lider SNSD-a Milorad Dodik.

Na posljednjem sastanku, održanom u srpnju, izaslanstva predvođena stranačkim predsjednicima Miloradom Dodikom, Nerminom Nikšićem i Draganom Čovićem dogovorila su da će na prvoj narednoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH biti imenovan novi ministar financija BiH, kandidat za koju funkciju je Srđan Amidžić (SNSD), a čiji su izbor blokirale stranke Trojke radi Dodikovog ponašanja na jednom od sastanaka u Konjicu i radi nepoštovanja odluka Ustavnog suda BiH što je prouzročilo određene reakcije pream Dodiku i od strane Visokog predstavnika.
Partneri u državnoj vlasti na prethodnom sastanku preuzeli su obavezu i usvajanja tri ili četiri zakona na europskom putu Bosne i Hercegovine. Također su usaglasili da se krene u formiranje radnih grupa koje će raditi na reformama pravosuđa gdje je Ustavni sud BiH najvruća tema.
Za vrijeme godišnjih odmora trebalo je biti uspostavljeno jako puno radnih grupa koje će stvoriti sve druge preduvjete kako bi se u devetom i desetom mjesecu ove godine mogu završiti sve preuzete obaveze, te da u Parlamentarnoj proceduri budu svi drugi zakoni koje su predviđeme paket 31 aktivnosti od 14 prioriteta Europske unije.

Kreće li se na EU put?

Nije poznato da li je tijekom mjeseca bilo nekih 'tajnih' sastanaka lidera Trojke, HDZ-a i SNSD-a kako bi se dogovorili detalji cijelog procesa i kako bi se bez većih problema bilo realizirano ono što je dogovoreno.

U tom kontekstu planirano je da Paralament BiH također zasjeda 22. kolovoza na čijem bi dnevnom redu bio set europskih zakona, a da se sjednica Vijeća ministara održi dan kasnije i potvrdi novi ministar iz SNSD-a. Realnije je da se se ipak oboje dogodi isti dan. A iako nije poznato da li je bilo službenih kontakata između domaćih lidere u zadnje vrijeme, potpuno je jasno da je bilo određenih aktivnosti na ovom planu u režiji Milorada Dodika.
Sad je već potpuno jasno da Milorad Dodik svaki put pred neki važniji događaj ili pokušaj dogovora u BiH nađe način da organizira sastanke sa nekim od čelnih ljudi Mađarske, koju smatra svojim zaštitinikom u EU. Također, slične sastanke dogovori s hrvatskim predsjednikom Milanovićem, a konzultacije s Vučićem su već odavno neizbježne.
Tako je i ovog vikenda Milorad Dodik zajedno sa članicom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović boravio u posjeti Mađarskoj i 'savjetovao se' na večeri sa Viktorom Orbanom. Mnogi smatraju da se ovo intenzivno druženje sa Orbanom i drugim mađarskim dužnosnicima događa i zbog ispitivanaj situacije oko toga koliko daleko Dodik smije ići, a da još uvijek bude na neki način toleriran od od dužnosnika Europske unije.

Nakon što je nedavno dobio upozorenje od strane Njemačke koja je zaustavila određene projekte u Republici Srpskoj i prethodnog nedobijanja novca iz sredstava Europske unije jasno je da je Dodik jako blizu crvene linije s koje neće biti povratka.

EU još čeka Dodika
Svakom prosječno upućenom promatraču političkih prilika u BiH potpuno je jasno da svojevrsno strpljenje Europske unije prema Dodiku postoji samo zbog nade da će se konačno krenuti u realizaciju 14 prioriteta koje su iz europske perspektive zadatak koji je obavezan za domaće političke snage.

Kako Dodik još uvijek daje naznake da je spreman raditi na tome iz EU su stizala samo određena upozorenja. Međutim, sada se očigledno približio trenutak kada se s riječi mora priječi na djela, te će eventualna propast dogovora koji bi trebao biti realiziran ovog tjedna bitno promijeniti cijeli taj, pomalo čudni odnos, u kojem EU kritizira stalno Dodika, a s druge strane se nada da će ispuniti ono što je obećao.

Dok europska administracija, uz očiglednu mađarsku, ali i hrvatsku pomoć još uvijek strpljivo „čeka Dodika“, s druge strane je američka administracija mnogo oštrija i jasnija u odnosu prema njegovoj politici. Ali to je i razumljivo jer SAD ne nisu članica Europske unije koja pokušava na sve sile 'usisati' BiH na put prema članstvu u EU.
Bez obzira na optimizam koji je ponovo zadnjih dana prisutan u smislu da bi ovih dana BiH mogla usvojiti barem nekoliko europskih zakona, ne možemo se nikako oteti dojmu da su uvijek moguća Dodikova nepredvidiva ponašanja, pogotovo kad će lider SNSD-a praktično na ključni sastanak doći direktno sa večere s Orbanom.
Milorad Dodik rekao je da će u Budimpešti upoznati premijera Mađarske Viktora Orbana o aktuelnoj političkoj situaciji i načinu na koji Nijemci djeluju u BiH.Dodik je naveo da su planirani sastanci sa predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, predsjednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim, predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, predsjednikom Turkmenistana Serdarom Berdimuhamedovom i drugim zvaničnicima.

Srbiji prijete tihe sankcije?

Tako se Dodik uoči ključnog sastanaka nalazi u zanimljivom društvu, a cijelu atmosferu podgrijava i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji ponovo „zapomaže i kuka“ te najavljuje 22. kolovoz kao novi „dan D“ za Srbe i Srbiju. Vučić putuje u Grčku na sastanak lidera zemalja regije na kojem su najavljeni još predsjednica Europske komisije i predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski.
Najavljeni su i lideri Slovenije, Hrvatske, Srbije, Kosova, Albanije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Moldavije, Bugarske i Rumunjske. Ukoliko se na tom sastanku zaista pojavi predsjednik Ukrajine Vladimi Zelenski to će biti bolno za Vučića jer će se morati pravdati u Srbiji kako to da se sastaje sa predsjednikom Ukrajine dok sa Putinom ne može više da se vidi.

Također, očigledan je strah u Srbiji da bi se ta država mogla nakon tog sastanka naći pod svojevrsnim sankcijama Europske unije zbog neprovođenja sankcija protiv Rusije. A to sve opet ima veze i sa BiH i sa Republikom Srpskom i sa odnosom Europske unije prema Srbiji i prema srpskim političkim predstavnicima kako u Srbiji tako i u BiH. Jer, očigledno provode istu usuglašenu politiku uz svojevrsnu zaštitu Mađarske, a ujedno su usmjereni protiv ključnih država EU kao što je Njemačka. D. G.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

24 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Svi 2025