Dnevni.ba - PRELOADER

Dodik neće stati dok ga ne zaustave

08 Srp 2023


Dodik neće stati <strong>dok ga ne zaustave</strong>

Njemački politički magazin Spiegel piše kako se "bosanski Srbin Milorad Dodik i Nijemac Christian Schmidt kao dva vlaka velikom brzinom kreću jedan prema drugom“. Potom daje prikaz političkog stanja u BiH, usko povezanim sa susjednom Srbijom.

Spiegel ukazuje kako Dodik godinama nije propustio nijednu priliku zaprijetiti odcjepljenjem "svog" dijela zemlje i tako raznijeti ili dignuti u zrak omraženu državu. A baš to bi Schmidt trebao spriječiti – kao visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH. Njegova misija je da u skladu s Ustavom jamči suživot u multietničkoj republici, razorenoj ratom, DW prenosi analizu tjednika Spiegel.

Dodik je, nastavlja Spiegel, nedavno „povisio ulog“: pustio je parlamentarce u njegovom dijelu zemlje da donesu zakon koji osporava autoritet državnog Ustavnog suda – što je napad na jednu od središnjih institucija koja, prema Daytonskom mirovnom sporazumu, jamči opstanak BiH.

Nadalje, kako se navodi, u Republici Srpskoj više se ne bi smjele objavljivati ni uredbe Visokog predstavnika, pa ih ne bi trebalo ni provoditi. Državni službenici, koji bi se oglušili, bili bi podvrgnuti kaznenom gonjenju.

Schmidt je poništio zakone i najavio kaznu do pet godina zatvora - za radnje koje ugrožavaju ustavni poredak države. Ali, kako dodaje Spiegel, to na Dodika nije ostavilo dojam, iako bi to značilo da bi predsjednik RS i njegovi dužnosnici u budućnosti morali računati s uhićenjem u trenutku kada kroče u drugi entitet i glavni grad Sarajevo.

Godine europske neodlučnosti

„Samo: Hoće li zaista doći do toga? I što je s nedavnom Dodikovom prijetnjom kako će do kraja godine održati referendum o odcjepljenju RS-a? Šta sve ovo znači za ionako vrlo eksplozivnu atmosferu na Balkanu?“, pita Spiegel.

U tekstu se zaključuje i kako Dodik još nije stavio svoj potpis na zakone, kao i da bi povlačenje značilo „gubitak obraza“.

Spiegel potom ocjenjuje kako je Dodika za vođenje ovakve politike „godinama ohrabrivala neodlučnost Europske unije po pitanju kako se nositi s onima koji potpaljuju situaciju“ u BiH.

„A među njima je i, s vremena na vrijeme, i etnički Hrvat Dragan Čović. Iza njega stoji HDZ, koja je kontrolirana iz Zagreba“, piše Spiegel, napominjući da je HDZ (Hrvatske) članica Europske pučke stranke.

Njemački politički magazin ne propušta ni da spomene Mađara Viktora Orbana, koji se posljednji put sastao s Dodikom krajem lipnja, kada je „uvjeravao Srbe u njegovu podršku“.

„Sankcije EU protiv Dodika ili protiv Republike Srpske će propasti zbog protivljenja Mađarske - to je u ožujku jasno rekao mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó", podsjeća se u tekstu.

Šokantna ukupna slika

Ovo neslaganje doprinosi zapanjujućoj slici koju odaju europski pregovarači u BiH i susjednim zemljama - dok iza kulisa Amerikanci ponovo pokušavaju davati ton. I ministar vanjskih poslova Antony Blinken i dugogodišnji diplomat Christopher Hill (veleposlanik u Beogradu) poznaju regiju i strahuju da će se tenzije, kao posljedica ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine, preliti preko Srbije i područja naseljenih Srbima na Balkan, piše Spiegel.

Potom se citira analiza sa Praškog instituta za sigurnosne studije u kojoj se kaže kako je „kontinuirano slabljenje prisustva EU na Balkanu“ učinilo BiH podložnijom utjecaju Beograda i Zagreba, ali i drugih geopolitičkih aktera, „prije svega SAD-a, Rusije i Turske“.

„I dok ministar obrane FBiH ZukanHelez, ako se Dodik ne zaustavi, otvoreno prijeti ratom („Plan B“), Srbin se razmeće vojnom podrškom Rusiji“, navodi dalje Spiegel napominjući da je Dodik od Putina dobio samo priliku za fotografiranje i ništa više kao i da je interes Rusije za sukob u BiH „vjerojatno ograničen na skretanje pozornosti s ukrajinskih ratišta“.

"Ništa se ne događa bez Vučićevog znanja"

„To što je predsjednik Srbije Vučić, od svih aktera, ocijenio da se u susjednoj Republici Srpskoj sprema "ogromna i ozbiljna kriza", ostavlja dojam izvjesne komike. Iako je odnos između njega i Dodika podložan fluktuacijama, jasno je da se sa obje strane Drine gotovo ništa ne događa bez Vučićevog znanja i suglasnosti, piše njemački tjednik.

„Dodikovi posljednji potezi odražavaju njegovu odlučnost, ali i zajednički neuspjeh njegovih partnera na vlasti i međunarodnih aktera, posebno EU-a, SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i OHR-a u učinkovitom suprotstavljanju njegovoj lukavoj i dobro osmišljenoj strategiji“, prosuđuju bh intelektualci, okupljeni oko politologa Vedrana Džihića iz Beča. Sada se traži potpuna diplomatska izolacija Dodika i prekid svih novčanih tokova u Republiku Srpsku, jer, zaključuje se u Spiegelu: "Dodik neće stati dok ga ne zaustave".

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

17 h 33 min

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Ruj 2024