Dodik ponovno 'onaj stari', vrijeđa i prijeti, a ne može bez BiH

Piše: V.S.Herceg
Kontiunitet ruske politike prema zemljama Balkana, u prvom redu susjednoj Srbiji te Bosni i Hercegovini, te nametanje agende ruskih interesa preko pojedinih domaćih političara, pokazale su i izjave veleposlanika Ruske Federacije u Republici Srbiji Aleksandra Bocan Haračenka.
Ruski veleposlanik, u intervjuu za RTRS kazao je da "EU davanjem kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini samo pokušava držati tu zemlju podalje od Rusije". Haračenko je pozvao Srbe u BiH da se tome usprotive, ustvrdivši (i plašeći ih) kako će "članstvo u EU zapravo dovesti do ukidanja ovlasti koje ima Republika Srpska".
Ponovno ohrabren ostankom na vlasti i ruskom podrškom, predsjednik vladajućeg SNSD-a i sada predsjednik bh entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik ponovno zaoštrava retoriku i "aktivira" prijetnje o odcjepljenju.
Novi povod je državna imovina i odluka Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS-a) i usvajanju Prijedloga zakona o nepokretnoj imovini, a što je protivno odluci Ustavnog suda BiH. No, ponovno se zaoštrava retorika i to nakon što je američko veleposlanstvo u BiH kritiziralo odluu NSRS-a.
Dodikov odgovor je bio sve samo ne diplomatski, više njemu svojstven - uvrjedljivi, svađalački i podcjenjivački, dok je u razgovoru s ruskim predstavnicima ponašanje suprotno - podanički ponizno. Ali, to je do sada bila samo retorika jer se Dodik nikada nije usudio prijeći 'crvenu crtu', a pitanje je i što se "valja" u sjeni pitanja oko državne imovine.
Američko veleposlanstvo reagiralo na odluku NSRS
-Ustav BiH i relevantne odluke Ustavnog suda BiH su jasni: Bosna i Hercegovina je titular državne imovine i nadležnost za njeno uređenje je u isključivoj nadležnosti institucija na državnoj razini, reagirali su iz američkog veleposlanstva na odluku NSRS-a o državnoj imovini.
-Usvajanje još jednog Zakona o nekretninama od strane NSRS ne mijenja osnovne pravne činjenice. Republika Srpska mora u potpunosti poštovati Ustav i odluke institucija BiH, uključujući konačne i obavezujuće presude Ustavnog suda BiH, sviđale se one vlastima u RS ili ne, naveli su.
-Članak III/3. Ustava BiH je također jasan: Republika Srpska (RS) mora se u potpunosti pridržavati Ustava i odluka institucija Bosne i Hercegovine, uključujući konačne i obvezujuće presude Ustavnog suda BiH, sviđale se one vlastima RS-a ili ne, podsjećaju iz američkog veleposlanstva, a komentirali su i postupke bh političara.
-Sklonost izabranih čelnika neproduktivnoj politici učinka, umjesto uključivanja u pregovore u dobroj vjeri za rješavanje ovog pitanja dolazi po cijenu ekonomskog razvoja, što bi koristilo građanima ove zemlje, uključujući one koji žive u RS, poručili su iz Američkog veleposlanstva.
Uslijedio je verbalno brutalan Dodikov odgovor prema američkom veleposlaniku u BiH Michaelu Murphyju i vrijeđanje na osobnoj razini, iako nikada nije tako reagirao na ruskog veleposlanika u BiH i njegove izjave.
Dodik: Uskoro ćeš biti bivši
-Sjećam ga se još iz vremena kad je bio uporni potrčko svojih ranijih šefova. Danas pokušava glumiti nekoga velikoga i misli da i dalje živi u vremenu kada je karijeru gradio servilnim podaništvom. Nije primijetio da se vrijeme promijenilo i da je i on nakupio više godina. Gospodine Murphy, ne postoji vlada BiH, poručio je Dodik američkom veleposlaniku, pripisujući mu "servilno podaništvo" vlastitoj zemlji.
Čudno, kada je u pitanju Dodik i njegov odnos prema Rusiji.
Nadalje, on je američkog veleposlanika optužio kako obmanjuje javnost tvrdnjom da BiH ima vladu ističući kako smatra da je Murphyju vjerojatno u interesu da se uspostavi vlada, umjesto Vijeća ministara na državnoj razini.
-Zašto lažete kada Vijeće ministara BiH nazivate vladom? BiH nema vladu i Vi svojom lažnom tvrdnjom hoćete tako nešto uspostaviti. Ali to se ne tiče Vas. To je riješio Ustav BiH. Samo ovakva BiH može biti vaše utočište jer se ne radi o ozbiljnoj državi. Tko ste uopće Vi da govorite o imovini i još da to tumačite? Pitanje imovine je riješio Daytonski sporazum i Ustav BiH. Samo spekulanti kao Vi mogli su kreirati da to može biti predmet visokog predstavnika, a i sami znate da to nije, jer je Vaša zemlja garant Daytonskog sporazuma, napisao je Dodik.
Navodi kako je "apsurd da veleposlanik SAD-a govori o imovini, budući da dolazi iz zemlje u kojoj imovina pripada saveznim državama kojih ima 50".
-U Daytonskom sporazumu jasno piše, slovom, a ne nekakvim duhom koji vi namećete, da je imovina vlasništvo Republike Srpske i Federacije BiH. I to se neće promijeniti bez obzira na to što Vi sa svojim lažnim visokim predstavnikom i stranim sudcima u Ustavnom sudu pokušali uraditi, poručio je.
-Držite lekcije izabranim političarima, a Vaša vlada ovdje ubaci 80 milijuna dolara raznim protuhama koje zovete nevladinim organizacijama da šire Vaše vrijednosti, a koje nisu u interesu ovog naroda. I to ne nazivate korupcijom i za Vas je normalno da otvoreno financirate razne podanike koji onda lažu, izmišljaju priče o kriminalu ovdje, piše Dodik, američkom veleposlaniku u BiH poručujući kako će "uskoro biti bivši veleposlanik".
Zašto nije nikada prijeđena 'crvena linija'
Nakon kratkog vremena zatišja u Dodikovoj retorici, ponovno isplivavaju stare navike. No, on sam, unatoč stalnim prijetnjama nikada nije prešao granicu te je sve ostalo na retorici o prijetnji odcjepljenjem i osamostaljenjem entiteta Republika Srpska i bez ijednog konkretnog poteza jer bi tu - i završio.
Predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, Nenad Čanak, svojedobno je kazao kako "Dodik samo prijeti odcjepljenjem i ratom", te da bi "u slučaju rata prvi pobjegao prvo u Srbiju gdje ima vilu, pa u Sankt Peterburg". Javnost je uzburkala i izjava ekonomske stručnjakinje Svetlane Cenić koja je rekla da su “stranci Dodikovo bogatstvo procijenili na nevjerojatnih 3,5 milijarde KM”.
-NSRS je racionalna i pokušat ćemo naći konsenzus sa svima. Ako su spremni biti s nama, ja sam spreman prihvatiti sve njihove inicijative pa do toga da proglasimo samostalnost već sljedeći tjeda, pa što bude, rekao je Milorad Dodik, tada srpski član Predsjedništva BiH nakon što je Valentin Inzko, bivši visoki predstavnik u BiH, nametnuo Zakon o zabrani negiranja genocida sredinom prošle godine. Riječima 'pa što bude', kazao je sve - koliko i sam mudrim doživljava svoju izjavu, ali i brigu o žiteljima RS-a, pa i samoj RS.
No, u slučaju i najgoreg scenarija, vrlo je upitno kako bi se prema svemu postavio srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić kojemu bi Dodik samo bio još jedan problem više. Međutim, da "san" o RS-u izvan BiH bude nekim čudom blizu ostvarenja, Milorad Dodik bi prvi "kopao i rukama i nogama" za ostanak u BiH jer bez te iste BiH ne bi imao potreban novac ni za bitisanje za dva mjeseca, vraćanje kredita, isplatu mirovina i plaća, a kamoli razvojne projekte.
-Zamislite da netko pokrene eksperimentalnu inicijativu da se RS izbaci iz BiH. Vidjeli bi koja bi to bila panika, kaže jedan od visokopozicioniranih dužnosnika na ovu temu, a koji je želio ostati anoniman.
Vjerojatno bi jedina nada bila u Rusiji koja bi RS evenualno koristila za mobiliziranje za rat u Ukrajini i svog destabilizatora na Balkanu. A gdje bi i u tom slučaju bio Dodik?
Međutim, ovo ne vrijedi samo za Dodika - nijedan od tri korpusa u BiH zapravo ne može preživjeti bez BiH. Bankrotirali bi za tri mjeseca i bili svojevrsni "talibani". Stoga se i cjelokupna zapaljiva retorika završava na retorici.
Dovoljno su pragmatični, mudri, a najviše lukavi da ne učine nikakav radikalniji potez, a dovoljno beskurpulozni da, zbog želje za vlašću, javnim novcem i utjecajima, potpiruju stalno stanje napetosti.
Haračenko: "Kandidatski status BiH opasan"
Kandidatski status vrlo je opasna stvar, kazao je Bocan Harčenko u intervju za televiziju RS (RTRS), objavljenom u četvrtak navečer.
Dodao je kako je strategija prelaska BiH od Daytona ka Bruxellesu u biti dodatni pritisak na RS, odnosno pokušaj centraliziranja BiH koja, po njegovu sudu, može opstati samo na daytonskim temeljima. Bocan Harčenko koji je od 2009. do 2014. godine bio veleposlanikom svoje zemlje u BiH pri tom je pohvalio predsjednike RS Milorada Dodika i Srbije Aleksandra Vučića kazavši kako vjeruje da će oni ostati dosljedni u protivljenju uvođenju sankcija i prekidanju veza s Rusijom. Vjeruje da će Dodik i Vučić na tome ustrajati te da će time “nastaviti jačati suverenitet Srbije i RS”. Bocan Harčenko je odbacio odgovornost Rusije za rat u Ukrajini iznoseći tvrdnje kako je za to kriv Zapad jer opskrbljuje Ukrajinu oružjem. Po ovoj logici, kako izgleda, "Zapad" je trebao prešutno pustiti Rusiji da na silu zauzme Ukrajinu i eliminira eventualno svaki vid otpora. Ove izjave su slične nevjerojatnoj tvrdnji šefa ruske diplomacije kako Ukrajina treba prihvatiti mirovne pregovore po ruskim uvjetima "za njeno dobro" ili će probleme rješavati vojska. Podsjetimo i da je veleposlanstvo Ruske Federacije u BiH svojedobno vrlo agresivno i neprimjereno reagirali po pitanju BiH u NATO integracijama.
Iz veleposlanstva Rusije uputili su jasne prijetnje zbog "aspiracija BiH da postane članicom NATO-a" navodeći kako bi "to predstavljalo jasan proturuski korak na koji bi Moskva morala odgovoriti".
-Učlanjenje bilo koje zemlje u Savez podrazumijeva apsolutnu potporu vojnim i političkim ciljevima NATO-a, dakle antiruskim koracima, što znači da se djelovanje svake države članice u okviru Saveza smatra usmjerenim protiv Rusije, reakcija je iz ruskog veleposlanstva u BiH.
Istaknuli su i da će Rusija "zbog svoje nacionalne sigurnosti biti prisiljena poduzeti obrambene mjere protiv država koje odluče postati članicama NATO-a".