Dodik se sve više i više upetljava u mrežu vlastitih obmana
Piše: Dragan Bradvica
Predsjednik Republike Srpske i čelnik SNSD-a Milorad Dodik nije u posljednjih petnaestak godina bio agresivniji i otvorenijeg garda nego je to slučaj nakon prošlogodišnjih općih izbora.
S obzirom kako je nakon njih politički jači no ikada, a da u sarajevskoj 'trojci' ima iznimno slabe protivnike, koji još i ovise od njega, jasno je zbog čega užurbano radi na realizaciji svojih ciljeva.
Dok se Nikšić, Konaković i Forto sklanjaju u stranu i ne usude se čak ni komentirati Dodikove poteze, a kamoli ih stopirati, on i ljudi oko njega korak po korak razgrađuju državu i jačaju entitet.
Infantilna sarajevska 'trojka' i dalje tvrdi kako međunarodna zajednica nikada neće dopustiti ostvarenje Dodikovih želja, a nije vjerojatno ni svjesna da će ukoliko bude za nekoliko godina dovedena pred gotov čin ponovno prilagoditi svoju politiku novonastaloj situaciji. Tim više što se već nekoliko godina priprema teren i na međunarodnom planu za neke nove odnose na zapadnom Balkanu.
S druge pak strane, financijska situacija u RS-u daleko je od bajne pa Dodik se protiv toga bori oprobanim receptom – podgrijavanjem tenzija, pri o herojima i izdajnicima, domoljublju… Ali ovaj put se i sam itekako upetljao u mrežu vlastitih obmana.
Slučaj sa Zoranom Milanovićem
Prvi slučaj koji se posljednjih dana obio Dodiku o glavu jeste onaj s predsjednikom Republike Hrvatske Zoranom Milanoviće, odnosno njegovom posjetom Derventi i odlikovanju pripadnika HVO-a.
Oporba iz RS-a žestoko je reagirala na ovaj slučaj, Dodik prvo danima šutio, a onda poručio Milanoviću da ne treba niti dolaziti više u RS. Prije toga je kroz svoje medije gurao tezu da nije ni znao da Milanović dolazi i planira odlikovanja.
Međutim, sam Milanović u detalje je opisao kako se prvo javio upravo Dodiku, kako je ovaj sve znao i blagoslovio Milanovićev dolazak u Deventu. Milanovića je osiguravala policija RS-a i sam događaj je prošao bez ikakvih problema. Milanović kaže da je s Dodikom nedavno razgovarao i povodom pravoslavnog Uskrsa te da mu ni tada ništa nije spomenuo u vezi posjeta Derventi. No, 'Dodik očito nije uspio izdržati pritiske i odoljeti'.
- Ja ga po tome mjerim, ne samo njega nego i sve državnike. Nije uspio izdržati pritisak, a koliko si baždaren na pritisak toliko si i jak, dodao je.
- I što sad hoćeš? Pa budi muško, ako cijelo vrijeme glumiš muškarca…, kazao je Milanović.
Oporba u RS-u odmah je krenula s reakcijama i napadima na Dodika i SNSD. Istini za volju, od samog početka su tvrdili da je Dodik sve znao i nije učinio ništa kako bi to spriječio.
Slučaj Kosova u Vijeću Europe
Kako za Dodika nesreća ne dolazi sama na sve se nadovezalo glasanje o prijemu Kosova u Vijeće Europe pri kojem je Bosna i Hercegovina bila suzdržana.
Dodik se brže bolje krenuo 'prati' od toga izjavivši kako je Tanju Milašinović, koja je bila uzdržana prilikom glasanja o članstvu Kosova u Vijeću Europe, u Ministarstvo vanjskih poslova BiH doveo PDP, a na trenutnu poziciju, mimo suglasnosti i volje Srba, poslala ju je bivša ministrica Bisera Turković.
- Tanja Milašinović bila je veleposlanica u Londonu, Beču i otpravnica poslova u Bruxellesu, sve kao kadar PDP-a. Pitao bih predsjednika PDP-a Branislava Borenovića ima li obraza, ali odgovor znam i ništa ne pitam, naveo je Dodik na Twitteru.
Odgovor iz PDP-a nije trebao dugo čekati. Samim uvidom u biografiju Milašinović, a što je jednostavno za provjeriti, jasno da kadrovi PDP-a nemaju nikakve veze s njenim imenovanjima.
- Milašinović je svoju karijeru počela kao pomoćnik ministra u Ministarstvu za ekonomske odnose sa inostranstvom RS 1998., odnosno u prvoj Vladi Milorada Dodika. Za otpravnicu poslova u Misiju BiH pri EU u Bruxellesu je imenovana 2001., u vrijeme kada je ministar vanjskih poslova BiH bio Zlatko Lagumdžija, a član Predsjedništva BiH iz RS Živko Radišić iz Socijalističke partije. Za veleposlanicu u Londonu imenovana je u vrijeme Borisava Paravca, kao člana Predsjedništva iz RS, a poznato je da je Predsjedništvo nadležno da imenuje veleposlanike, navodi se u demantiju.
Dodaju da ju je za veleposlanicu u Austriji, jednoj od zemalja koje su najznačajniji trgovinski partnera BiH, 2012. imenovao srpski član Predsjedništva iz SNSD-a Nebojša Radmanović.
- Još je zanimljivije da je po povratku iz Beča, u vrijeme kada su srpski član Predsjedništva BiH i ministar vanjskih poslova BiH bili Mladen Ivanić i Igor Crnadak, Milašinović ostala u sjedištu MVP i kao 'kadar PDP-a' nije imenovana na neku inozemnu destinaciju. Imenovanje u Strasbourg je uslijedilo tek po povratku SNSD-a u Predsjedništvo BiH, odnosno vođenje vanjske politike, naglašavaju iz PDP-a.
Tako je Dodik u samo dva dana uhvaćen u dvjema neistinama, ali s obzirom na pasivnu javnost u cijeloj BiH, naročito u RS-u, veliko je pitanje hoće li mu sve ovo politički štetiti ili čak donijeti i korist. Povijest nas uči kako je bliži ovome drugome scenariju.