Dnevni.ba - PRELOADER

Dodik u Beograd otišao ratoboran, a vratio se kao "mirotvorac"

27 Kol 2020


Dodik u Beograd otišao ratoboran, a vratio se kao "mirotvorac"

Piše: V.S.Herceg, desk@dnevni-list.ba

Jučerašnji sastanak u Beogradu predsjednika Srbije Aleksandara Vučića i premijerke Srbije Ane Brnabić sa predsjednicom Republike Srpske Željkom Cvijanović, predsjednikom Vlade Srpske Radovanom Viškovićem i srpskim članom Predsjedništva BiH i predsjednikom SNSD-a Miloradom Dodikom zasigurno je bio razočaravajući za srpskog člana Predsjedništva.

Javnost je očekivala pojedinosti o, od Dodika ranije dostavljenom dokumentu, u kojem se ukazuje na "težak položaj Republike Srpske unutar BiH zbog intervencionizma visokih predstavnika, međunarodne zajednice i Ustavnog suda", no, barem kako se čini po službenim izvješćima, to nije bilo najvažniji fokus razgovora.

Ovom sastanku su prisustvovali i ministar financija Srbije Siniša Mali, ministarka građevinarstva, prometa i infrastrukture Zorana Mihajlović i ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić. No, srbijanski predsjednik ponovno se pokazao kao vrlo mudar političar i diplomat jer, po svemu sudeći, izbjegao je rasplamsavanje priče o 'Dodikovom dokumentu' u, za njega osjetljivo vrijeme - nadolazeći, možda i finalni, washingtonski razgovor o odnosima s Kosovom i pod velikim pritiskom i očekivanjima javnosti u Srbiji.

Umjesto toga, izaslanstvu iz Srpske ponovno je obećan - aerodrom u Trebinju, temi koja se obećava više od desetljeća, financijska pomoć i ulaganje u industrijsku zonu i autoput, poljoprivrednoj proizvodnji, ujednačavanje školskog programa, bukvara, kao i u zajedničkim ekskurzijama, zajedničkom prazniku 15. rujnu, kada je probijen Solunski front davne 1918. godine, filmu o Jasenovcu, kao i još jedan koji bi režirao Emir Kusturica te izgradnji spomen kompleksa Donja Gradina-Јesenovac u sjećanje na jasenovačke žrtve.

Vučić opet obećao avione u Trebinju

"Srbija do kraja ili početkom sljedeće godine uputiti dodatnu financijsku podršku Srpskoj. Želimo da ljudi u Srpskoj sačuvaju svoja ognjišta i ono što su im djedovi ostavili", rekao je Vučić nakon sastanka s visokim izaslanstvom RS-a, ali i BiH, ističući kako je "moralna obveza Srbije je biti uz Srpsku".

Tradicionalna tema o izgradnji aerodroma u Trebinju, za koju je ustvrdio da je vrlo značajna, sada ima novu vremensku odrednicu.

"Prvi avion s ovog aerodroma mogao bi poletjeti do ožujka 2022. godine. To nisu mala ulaganja, ali vjerujem da će projekt biti isplativ i od velikog interesa za Srbiju, kao i narod u Hercegovini i Crnoj Gori. Razmatra se i opcija učešća u rekonstrukciji aerodroma u Banja Luci, ali o tome će se tek  pričati. Također će se formirati zajednička industrijska zona sa Srpskom, gdje bi se trebalo zajedno raditi na dionici autoputa od 18 kilometara, a razgovarali smo i o podršci mladima u poljoprivrednoj proizvodnji, kao i primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji", rekao je Vučić pri tom naglasivši i važnost da poduzeća iz Srbije imaju pravo na sudjelovanje u različitim tenderima na razini BiH.

Kako je Vučić rekao, razgovaralo se i o obrazovanju.

"Ići ćemo na ujednačavanje školskog programa, bukvara, kao i u zajedničkim ekskurzijama, organizirati zajednička natjecanja učenika Srbije i Srpske", rekao je.

"Stalo nam je do Daytonskog sporazuma"

Ističući kako će Republika Srpska i Srbija nastaviti najbližu suradnju, Vučić je rekao:" Stalo nam je do dobrih odnosa i do Republike Srpske i poštovanja Daytonskog sporazuma. Mi poštujemo potpisane sporazume. Mislim da dosta pomažemo Srpskoj i moja molba je da uvijek i u svakom trenutku Srpska vodi interesa i o Republici Srbiji i o Srpskoj, onakvoj kakvom ju je propisao Dayton". I to je sve što je službeno izjavio medijima na najiščekivaniju temu.

Podsjetimo, on je već prije spominjao ovaj dokument o kojem je rekao kako on neće o njemu govoriti jer nije ni sudjelovao u njegovom pisanju.

S druge strane, potvrdio je da će Srbija i RS ubuduće imati jedan zajednički praznik 15. rujna, kada je probijen Solunski front, a najavio je i premijeru prvog igranog filma o Јasenovcu, kao i da će biti upućen poziv redatelju Emiru Kusturici za "film na drugu temu koja je od interesa za cjelokupan srpski narod", a za koji je, kako je rekao, suglasan i Dodik.

Vučić je izvijestio i da je donesena odluka o izgradnji spomen-kompleksa Donja Gradina-Јesenovac jer, kako je rekao, žele kompleks u kome će se vidjeti razmjera jasenovačkih zločina.

Dodik: Moja je obveza štititi Srpsku, želimo trajan i stabilan mir

Član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a nakon sastanka s predsjednikom Srbije komentirao je da su razgovori bili uspješni te da je zadovoljan sastankom, ali po njegovom istupu zamjetna je bila doza razočaranja, ali i daleko pomirljiviji tonovi nego što je to bilo u posljednjih nekoliko dana.

"Zahvalan na pomoći Srbije Republici Srpskoj. To je poruka našem narodu, da Srbija misli o Srpskoj i želi podržati narod na prostoru Srpske. Vrlo smo zadovoljni razgovorima i sastankom koji su dio našeg kontinuiteta. Bili su vrlo uspješni. Zahvalni smo za podršku koja dolazi od Vučića i njegovog tima", rekao je Dodik.

Govoreći o dokumentu koji je ranije dostavljen predsjedniku Srbije, a u kojem se ukazuje na "težak položaj Republike Srpske u BiH zbog intervencionizma visokih predstavnika, međunarodne zajednice i Ustavnog suda BiH", Dodik je ponovno potvrdio da je inicirao ove teme.

"Želio sam upoznati predsjednika Srbije o tome. Naša politika je politika mira i mi tražimo da mir bude trajan i stabilan. Naša politika nije rat. Srbija kao potpisnik Daytona treba biti upoznata sa situacijom u BiH. Uvijek me iznenade riječi koje dolaze iz Sarajeva, posebno prijetnje ratom i moja je obveza štititi status Srpske", rekao je.

Zabrinutost za RS i američki veleposlanik

On je potom istaknuo kako "srpski narod nije zadovoljan što je izgubio Sarajevo, čiste srpske općine", ali da smatra da "bez obzira na ono što je bolno, treba imati mir".

"U BiH se provodi haranga protiv Republike Srpske. Tražim od Vučića da nam jamči da se naš status neće ugrožavati silom, zahvalan sam mu jer je rekao da neće više biti pogona Srba i da se Srbi moraju angažirati po tom pitanju. Srpskoj su nametnuli da organi BiH imaju pravo ući u Banja Luku i odnijeti dokumentaciju u Sarajevo i zaključati. Ne treba se narod u BiH plašiti Srbije i RS-a, ali treba se bojati svojih političara i njihovih odluka. Mi razmišljamo o drukčijem statusu, ali to je normalno. I uvijek ćemo razgovarati o tome. Bošnjaci su devastirali Hrvate u Federaciji, a to žele uraditi i Srbima", kazao je on. 

Pri tom, spomenuo je da su "u Srpskoj kuće Bošnjaka obnovljene i sređene, a srpske kuće u Federaciji se ruše".

"Tko napada Republiku Srpsku - pa Izetbegović. Mi smo vrlo dobro pročitali proglas SDA. U njihovom planu i nema Republike Srpske. Mi smo vrlo zabrinuti. Sankcije koje je komentirao veleposlanik Amerike u Federaciji kaže da su uvedene jer Milorad Dodik sprječava funkcionalnu BiH. A funkcionalna BiH je to da nema Republike Srpske", zaključio je Dodik.

"Pitanje Kosova ne može se vezati za Srpsku i ugrožavati i nju i Srbiju"

"Mi Srbi moramo manje kukati i na pravdu se ne smijemo pozivati. Zaboravite na pravdu u međunarodnim odnosima", rekao je Vučić, ustvrdivši da "netko sa straneveže temu Republike Srpske sa razgovorima Prištine i Beograda".

Dodik je također potvrdio: "Mi to ne tražimo i ne uvjetujemo, znaju Amerikanci dobro šta su uradili u BiH. Zahvalni smo Amerikancima za uspostavljanje Daytona, ali nismo zahvalni za svo kršenje Daytona. Oni su kreirali visokog predstavnika. Ne želim opteretiti Srbiju u tom pogledu".

O nadolazećem sastanku u Washingtonu Vučić je rekao kako bi se trebalo razbovarati o ekonomskim pitanjima, ali da "ne isključuje da se pojave i neke druge teme vezane za Prištinu i Beograd", ali da mu "nitko nije spomenuo Republiku Srpsku".

Pojašnjavajući zašto se pitanje Kosova ne može vezati s RS, Vučić je rekao:

"Uvijek su bili različiti aršini. Pogledajte kako neke zemlje najizravnije sudjeluju u rušenju tuđih režima, da je Srbija uradila i 10 dio toga ne samo da bih ja bio označen kao diktator nego bi i cijela zemlja bila žigosana. Mi Srbi moramo manje kukati i na pravdu se ne smijemo pozivati. Zaboravite na pravdu u međunarodnim odnosima. Ja sam jednog svjetskog i europskog lidera pitao zašto neki imaju pravo, a drugi nemaju - ja sam znao razlog, ali tražio sam od njih racionalan odgovor. Rekli su mi: 'Aleksandre, sve si u pravu, ali okolnosti niti raspored snaga ni tebi niti Srbiji ne ide u prilog'. Zamjerao sam našim liderima što nisu znali procijeniti dobro okolnosti", rekao je on pri tom naglasivši da vodi politiku koja daje rezultate i ne ugrožava Srbiju i RS.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

24 Pro 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Pro 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Pro 2024