Dodikov kraj ili pak otvaranje Pandorine kutije u BiH i kompletnom zapadnom Balkanu?

PRVOSTUPANJSKA PRESUDA Dodik dobio godinu dana zatvora i zabranu vršenja dužnosti predsjednika RS u trajanju od šest godina
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik proglašen je krivim pred Sudom Bosne i Hercegovine koji ga je osudio na godinu dana zatvora kao i mjeru sigurnosti zabrane vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske u trajanju od šest godina, od dana pravosnažnosti presude.
Naravno, radi s prvostupanjskoj presudi, koja u ovom trenutku nije pravomoćna, a to će postati nakon što i obrana i tužiteljstvo podnesu žalbe i konačnu odluku donese drugostupanjsko vijeće Suda BiH. Ta presuda očekuje se do kraja ove godine.
Ukoliko i pravomoćna presuda bude kao i prvostupanjska to znači da Dodik u narednih šest godina neće moći obavljati dužnost predsjednika RS-a, a u javnosti su pojavile nedoumice odnosi li se to da sve druge funkcije.
- Sud BiH je 26.veljače 2025. godine izrekao prvostupanjsku presudu u kaznenom predmetu Milorad Dodik i drugi, kojom se optuženi Miloš Lukić oslobađa od optužbe da je počinio kazneno djelo neizvršavanje odluka Visokog predstavnika iz člana 203.a stav 1. Kaznenog zakona BiH, u vezi sa članom 54. istog Zakona, dok je u odnosu na optuženog Milorada Dodika, Sud donio osuđujuću presudu kojom se isti oglašava krivim zbog počinjenja kaznenog djela neizvršavanje odluka Visokog predstavnika iz člana 203.a stav 1. Kaznenog zakona BiH. Sud je optuženom Miloradu Dodiku izrekao kaznu zatvora u trajanju od jedne (1) godine, kao i mjeru sigurnosti zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS u trajanju od šest (6) godina, od dana pravosnažnosti presude. U odnosu na prijedlog Tužiteljstva BiH koji se odnosio na, kako se to u optužnici navodi, utvrđivanje pravnih posljedica osude iz člana 203.a stav 5. tačke a), c) i d) KZBiH, Sud u izreci presude nije donio posebnu odluku, iz razloga što pravne posljedice osude nastupaju po automatizmu, odnosno po sili zakona, nakon pravosnažnosti presude, navodi se u obrazloženju presude. Iz ovoga bi ipak trebalo biti jasno kako je Dodiku, naravno u slučaju pravosnažnosti presude, zabranjeno kompletno političko djelovanje u nerednih šest godina.
Kada je riječ o zatvorskoj kazni, s obzirom da je osuđen na godinu dana zatvora, to će prema važećem zakonu moći otkupiti za otprilike 36 tisuća maraka.
Vršitelj dužnosti ravnatelja Službenog glasnika RS-a Miloš Lukić u prvostupanjskoj presudi oslobođen je optužbi.
- Tvrdnja obrane – da Christian Schmidt nije legalno izabrani visoki predstavnik i da samim tim nema legitimiteta da donosi zakone, kao i da nema ovlaštenja da nameće zakone – su neosnovane, rekla je u obrazloženju presude sutkinja Sena Uzunović. Napomenula je da je odgovor na ova pravna pitanja dao Ustavni sud u određenim odlukama, a da ih prihvaća i Sud BiH. Obrazlažući sankciju, Uzunović je napomenula da je za neizvršavanje odluka visokog predstavnika propisana kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora, te da je kao obavezna predviđena mjera zabrane vršenja dužnosti od jedne do 10 godina.
- Postoji opasnost da bi dalje vršenje dužnosti predsjednika RS iskoristio za dalja kršenja kao što je najavljivao, kazala je Uzunović, javlja BIRN BiH.
Kronologija
Narodna skupština RS na sjednici održanoj 27. lipnja 2023. godine usvojila je Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u RS. Osim toga, Skupština je isti dan usvojila zakon o nepriznavanju odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
Točnije, Narodna skupština usvojila je zakon prema kojem se odluke visokog predstavnika neće objavljivati u 'Službenom glasniku'! No, tri dana kasnije, 1.srpnja 2023., Schmidt je iskoristio bonske ovlasti i poništio antidaytonske zakone Skupštine RS-a i izmijenio Kazneni zakon BiH. Schmidt je tada, zbog poteza NS RS također donio odluku o izmjeni Kazneni zakona BiH tako da će se bilo kakve nezakonite radnje kojima se narušava ustavni poredak tretirati kao kazneno djelo. Izmjenama je kriminalizirano nepoštovanje i neprovođenje odluka visokog predstavnika, a kazna, kako je navedeno, može iznositi do pet godina zatvora.
Međutim, i pored izmjena kaznenog zakona, Dodik je potpisao 7. srpnja 2023. Ukaz o proglašenju dva poništena zakona, prkoseći Visokom predstavniku. Prije toga, dva direktora 'Službenog glasnika' podnijela su ostavku pa je Miloš Lukić, kao v. d. ravnatelja, usvojene zakone objavio u 'Službenom glasniku' 9. srpnja 2023.
Nedugo nakon toga, Tužiteljstvo BiH je formiralo predmet protiv Dodika, a SIPA je, po naredbi postupajućih tužitelja lidera SNSD-a ispitala 20. srpnja 2023. U kolovozu iste godine, Tužiteljstvo BiH je podiglo optužnicu protiv njega i Miloša Lukića. Optužnica je podignuta 14. kolovoza 2023. zbog nepoštivanja odluka visokog predstavniku. Sud BiH ovu optužnicu vraća na doradu i potvrđena je 11. rujna 2023.godine.
U samoj optužnici stoji: 'Dodik i Lukić su optuženi da su od 1. do 9. srpnja 2023. u Banjoj Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu dva zakona, nastavili s pravnim radnjama ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika. Prema prvoj tački optužnice, Dodik je, koristeći službene ovlasti, donio ukaz o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, koji je svojeručno potpisao, a što je Narodna skupština usvojila 21. lipnja, na taj način ne primjenjujući i ne provodeći odluku visokog predstavnika kojom se obustavlja zakonodavni postupak donošenja navedenog zakona, kao i ukaz. Dodik i Lukić, kao službene osobe u institucijama Republike Srpske, nisu primijenili i proveli odluke visokog predstavnika za BiH.' Isto tako, u optužnici stoji, u kojoj se dodaje da su počinili kazneno djelo 'neizvršavanje odluka visokog predstavnika'.
Tužitelji Tužiteljstva BiH optužnicom su predložili da se Dodiku i Lukiću izrekne mjera sigurnosti zabrane obavljanja funkcije na 10 godina. Nedugo nakon podizanja optužnicu, 10. listopada 2023. u Sudu je zakazano izjašnjenje o krivici. Predsjednik RS tada je odbio da se izjasni, a nije želio ni ustati na zahtjev Suda. Sutkinja je potom konstatirala da je Dodik negirao krivicu te rekla da Dodik nije poštivao Sud BiH.
Sudski proces Dodiku je počeo 5. veljače 2024., čitanjem optužnice u Sudu BiH. Dodik ni tada nije poštivao Sud. Zanimljivo je da se u ovom postupku promijenio sudac. Prvo je postupak vodio sudac Mirsad Strika koji je nedugo zatim otišao u mirovinu, a postupak je zatim preuzela sutkinja Sena Uzunović koja je postala meta brojnih napada i uvreda. Ipak, proces je dovela do kraja.
Reakcija Suda BiH
Sud BiH donosi odluke na osnovu zakona i dokaza, a ne na temelju vanjskih pritisaka, priopćeno je danas iz ove pravosudne institucije.
- Sud BiH uvijek donosi odluke na osnovu zakona i izvedenih dokaza. Primarni i osnovni zadatak Suda BiH jeste da povjerenje javnosti opravda svojim nepristrasnim i zakonitim postupanjem. Sudska etika i odgovornost podrazumijevaju obaveznost postupanja u skladu sa zakonima, pravilima i principima pravde, kao i očuvanje povjerenja u pravosudni sustav, kaže se u priopćenju. Sud BiH prilikom donošenja svojih odluka ne podliježe bilo kakvim i bilo čijim vanjskim utjecajima, jer bi takav pokušaj predstavljao napad na nezavisnu poziciju Suda. Dakle, Sud isključivo postupa u skladu sa zakonskim odredbama, štiteći vladavinu prava, nepristrasnost Suda i rad pravosuđa.
- Kazneni postupak se odnosi na pojedinca, a ne na funkciju ili instituciju. Iako su okolnosti u kojim je vođeno suđenje u predmetu Milorad Dodik i drugi bile veoma zahtjevne, u kojima je Sud bio suočen sa značajnim pritiscima javnosti i političkih aktera, Sudu BiH je bio krajnji cilj da postupa u skladu sa zakonom i da poštuje principe pravde i nezavisnosti pravosudnog sistema. Opredijeljenost Suda BiH je, kao i uvijek, da postupa po najvišim standardima uz poštivanje svih procesnih i ljudskih prava, navedeno je.
Dodik uz psovke, vrijeđanja...
Dodik obratio se na okupljenima na skupu pred NS RS nakon nakon što je saznao da mu je Sud BiH izrekao kaznu.
- Moram biti veseo, na godinu sam osuđen za njihova sra*nja, za njihov zakon, kažu da sam kriv. Nema razloga ni za kakvu zabrinutost, nosio sam se i sa težim stvarima, pa ću iznijeti i ovo, rekao je Dodik okupljenima.
Vrijeđao je i sutkinju Uzunović, kazavši kako je ona imala ulogu u Domovinskom ratu na strani Bošnjaka. Tvrdi kako su neki članovi njene obitelji od njegovih ljudi tražili nekoliko milijuna maraka kako bi ga oslobodili navodeći kako za to imaju snimke.
- Nisu uzeli te milijune, ali ste uzeli novac Seno Uzunović i sada ćete to vratiti, istaknuo je Dodik.
Vrijeđao je i bivšeg visokog predstavnika u BiH Wolfganga Petricha nazvavši ga 'jeb.... Nijemcem', a za bivšeg visokog predstavnika u BiH Paddy Ashdowna je kazao 'dabogda mu zemlja kosti izbacila'. Za oporbu iz RS-a je kazao kako je 'prdež', za Europsku uniju da je raspadnuta, kako je 'mrtvac' i da on nema namjeru ići europskim putom jer su ti Europljani 'smrdljivi', te da mu ni jedan od njih ne treba dolaziti u Banja Luku. Za Nebojšu Vukanovića i njegove ljude kaže da su 'krelci'.
- Je.. vas USAID, ustvrdio je prema oporbi iz RS-a.
Za bivšeg američkog predsjednika Joe Bidena je kazao kako je senilni starac i 'jeb.. predsjednika koji pada niz stepenice dok hoda'.
Potvrdio je kako ga je zvao predsjednik Republike Srbije Aleksandra Vučića i mađarskog premijera Viktora Orbana od kojih je dobio podršku. Izrazio je želju da Vučić već danas dođe u Banja Luku kako bi dogovorili što i kako dalje.
- Od danas vam nema više BiH koju ste zamišljali. Grdno su se prevalili u 'političkom Sarajevu' jer smo mi ovo čekali da izvedemo naše akcije. Još uvijek vam nudimo ustavnu BiH, još samo malo, a onda idemo svojim putom. NS RS će donijeti zakone od odbacivanju ove presude, zakon o zabrani djelovanje Suda i Tužiteljstva BiH na prostoru RS-a, zatim zakon o zabrani djelovanje VSTV-a u RS-u i formiranja VSTV RS, zakon o zabrani djelovanja SIPA-e na prostor RS-a, ali i zakon o zabrani djelovanja OSA-e na prostoru RS, poručio je Dodik. S obzirom kako Zakleo se životom da će ostati na braniku RS-a i obrane naroda u RS-u koju će ostaviti budućim generacijama toliko jaku da ju nitko više neće dovoditi u pitanje i omalovažavati.