Dodikovo gušenje pobune - Ćosić ministar financija, Tegeltija ravnatelj UNO!
U zadnjih nekoliko dana ponovno se ozbiljno zakuhalo između novih koalicijskih partnera na državnoj razini oko izbora novoga ravnatelja Uprave za neizravno oporezivanje. U SNSD smatraju kako je nakon 20 godina šefovanja Upravom Bošnjaka Kemala Čauševića i Hrvata Mire Džakule došlo vrijeme da u ravnateljsku fotelju zasjedne Srbin i to iz RS. Ako se poštuje dosadašnja praksa nacionalnoga balansiranja onda je to i logičan i korektan stav pobjedničke stranke iz Baja Luke. Međutim, iznenada se umiješao SDP čiji je čelnik Nermin Nikšića sve glasniji da tu poziciju preuzme netko iz njegove stranke, vjerojatno pritisnut kritičarima iz SDA koji provode neviđenu harangu da 'osmorka' naprosto sve poklanja Dodiku i Čoviću.
- Gotovo 20 godina je predstavnik iz FBiH i nikada nije bio Srbin. To je ono što smo dogovorili kada smo dogovorili principe vlasti. Javnost treba da zna da je u lipnju 2020. istekao mandat ravnatelju, tako da su se stekle pretpostavke da se provede natječaj i da se izabere Srbin iz Rs-a, poručio je Zoran Tegeltija, državni ministar financija i trezora.
Odgovarajući na pitanje o stavovima Nermina Nikšića, predsjednika SDP-a da će i oni tražiti ovo mjesto, Tegeltija je kazao da zna šta su dogovorili.
- Mi znamo šta smo u tom trenutku dogovorili. Zabrinjava činjenica da ono što mi dogovaramo na tim sastancima, počnu da dolaze neka drugačija tumačenja svih ljudi koji su tu bili prisutni. Je li promjena stavova rezultat nekih unutarnjih njihovih odnosa? Možda je razlog i to što nije formirana vlast u FBiH ali na razini VM BiH ministri iz FBiH poštuju sve ono što smo međusobno dogovorili, tvrdokorno upozorava Tegeltija.
'Nemoralna ponuda'
Zanimljivo je da visoki dužnosnik SNSD nije želio licitirati sa mogućim kandidatima SNSD za atraktivnu dužnost ravnatelja UNO. U nekim medijima se dosta stidljivo i neuvjerljivo spominjalo baš ime Zorana Tegeltije. On jeste u međuvremenu izabran za državnoga ministra financija i trezora, međutim Dnevni list doznaje od izvora u Istočnome Sarajevu političku pozadinu nagloga obrata. Naime, nakon kratkotrajnoga ali ozbiljnoga paljenja fitilja pobune u gradskoj organizaciji SNSD zbog Dodikove potpore imenovanju Nenada Nešića za ministra sigurnosti BiH, iskusni maher Milorad Dodik je posegnuo za političkom trgovinom. Ponudio je Ljubiši Ćosiću 'nemoralnu ponudu' u vidu fotelje državnoga ministra financija i trezora što mladi i ambiciozni gradonačelnik koji je zaravnao utvrdu SDS i PDP na prilazu Sarajevu naprosto nije mogao odbiti. Dodik je jednim potezom namirio i Ćosića i Tegeltiju kojega će gurati prema Upravi za neizravno oporezivanje. Ljubiša Ćosić je veoma utjecajan u SNSD u Istočnome Sarajevu i pragmatični 'lisac' Dodik je vrlo vještom trgovinom ugušio pobunu u stranci. A, poklopilo se , vrijeme je da Srbin iz Banja luke preuzme ravnateljsku palicu nakon Bošnjaka i Hrvata.
SDP i SNSD
Iako će Ćosić podastirati floskule kako motiv pobune nije bila neka pozicija, te da su 'progutali' kontroverznoga Nešića zbog viših interesa RS i stranke, izvori iz njegovoga okruženja tvrde kako je gradski SNSD u Istočnome Sarajevu osjetio podređenost i zapuštenost kod kadroviranja od strane vrha stranke. Osjetili su naravno i zgodu da testiraju svoju snagu i ucjene neukrotivoga stranačkoga šefa.
- Ovo nije naš bunt, mi ćemo uvijek slijediti politiku Dodika. Ne trgujemo funkcijama i ne pripadamo nekim strujama, ne tražimo funkcije, sipao je providnu demagogiju Ljubiša Ćosić
Odlazećem ravnatelju uprave za neizravno oporezivanje Miro Džakula je prvi puta izabran na dužnost još 2012. godine. Nakon što mu je 24. veljače 2016. istekao mandat najavio je kako se više neće kandidirati.
- Mislim kako se više neću prijaviti na natječaj za ravnatelja UNO, napisao je Džakula. Ipak, pogazio je svoju riječ pa je u lipnju 2016. ponovno izabran na ravnateljsku poziciju u UNO. Hoće li ga sada naslijediti Srbin iz RS-a? O tome će morati iskreno i argumentirao raspraviti 'osmorka' i SNSD, preciznije Nikšić i Dodik. Poznajući Dodikovu tvrdoglavost, ukoliko SDP ne odustane od svojih apetita moglo bi sijevati unutar nove državne vlasti. J. S.