Dodiku se 'smiješi' nova optužnica
Nakon 9. siječnja i proslave Dana Republike Srpske
Za mnoge će ovaj 9. siječanj biti i vrlo važan zbog optuženičke klupe koja ih očekuje, ali i za glavnog državnog tužitelja Milanka Kajganića
Piše: V. S. Herceg
Visoki predstavnik u BiH je ponovno istaknuo kako je nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH kazneno djelo prema Kaznenom zakonu BiH. Nakon ovogodišnjeg 9. siječnja, prema informacijama Dnevnog lista, uslijediti će nove optužbe.
Dodikove prijetnje Schmidtu i Tužiteljstvu BiH
S druge strane, predsjednik RS-a Milorad Dodik, kao i predstavnici vlasti u RS-u, ali i pojedini držani ministri iz RS-a, i za ovu godinu najavili su proslavu 9. siječnja kao Dana RS i to 'veličanstvenu i dostojanstvenu'. Sam Dodik uputio je i nove prijetnje prema Tužiteljstvu BiH ukoliko se usudi podignuti optužnice protiv organizatora obilježavanja Dana RS. Milorad Dodik je na Schmidtovo upozorenje, između ostalih, odgovorio i u izjavi za beogradsku Politiku.
- On se prije neki dan hvalio kako ga policija Republike Srpske još nije uhvatila, ali treba znati da ga pratimo i kad bude prilika bit će uhićen. Ako Tužiteljstvo proba reagirati na 9. siječanj, zabranit ćemo i njihovo djelovanje na prostoru Republike Srpske, rekao je Dodik za taj beogradski medij, što je, izuzev stalnih izjava o proglašenju neovisnosti i odcjepljenja bh entiteta RS, nova prijetnja. Naime, podsjetimo da je Dodik inicirao i izglasavanje spornih odluka u Narodnoj Skupštini RS-a o neprimjenjivosti odluka Ustavnog suda u tom entitetu, kao i ništavnosti odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, nakon čega je i 'zaradio+ optužnicu, kao i vršitelje dužnosti direktora Službenog glasnika RS, Miloš Lukić.
Zašto je sporan 9. siječnja?
Mnogima je nejasno zašto je sporan upravo 9. siječanj kao datum obilježavanja Dana RS-a i to unatoč što su žitelji RS-a na referendumu 2016. godine, njih čak 99,8 posto izašlih na birališta, pozitivno odgovorili na referendumsko pitanje 'Podržavate li da se 9. siječnja obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?'. No, Ustavni sud je poništio rezultate referenduma, a potom i tadašnji visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.
No, iako Dodikova vlast u RS-u uporno ističe kako Ustavni sud osporava pravo tog entiteta na obilježavanje svoga dana, 'kvaka' je u sljedećem: tada se u RS-u obilježava i Krsna slava te je već 2013. godine Venecijanska komisija izašla sa službenim stavom kako se radi o diskriminaciji nesrpskog naroda u tom entitetu. Taj stav je upućen Ustavnom sudu BiH s kojim se isti složio.
- Ustavni sud BiH nije osporio pravo RS da slavi Dan Republike, ali to ne može biti 9. siječanj. Razlog zašto ne može biti 9. siječanj je upravo onaj razlog zbog koga je taj datum i određen kao Dan Republike, jer je sud ocijenio da taj datum nije prihvatljiv za sve građane Republike Srpske, odnosno da ga svi građani ne doživljavaju kao Dan Republike, rekla je svojedobno sutkinja Ustavnog suda BiH Seada Palavrić. To bi značilo da Republika Srpska ima pravo obilježavati Dan Republike, ali ne 9. siječnja. Međutim, činjenica je da je upravo 9. siječnja 1992. godine, tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, izglasala Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao neovisne cjeline unutar BiH. Stoga, na ovom datumu i danas ustrajava vlast u RS-u niti ne pomišljajući o izglasavanju nekog drugog datuma za obilježavanje Dana RS-a, a što bi bila i dobra poruka svojevrsnog distanciranja od ratnih reperkusija koje za sobom vuče taj entitet, ali ne i odustajanje od Srpske. Čini se da za to, niti ova vodstva u RS-u, kao ni prethodna, nemaju niti snage, a niti vizije, zbog populističkog vladanja i težnje za ostankom na vlasti jer bi, to je potpuno jasno, takav potez rezultirao nezadovoljstvom značajnog dijela njihovog biračkog tijela. Da je Dodik istrajan u svojoj namjeri pokazuj i činjenica da se iz u proračuna ove godine izdvaja rekordan iznos za obilježavanje Dana RS-a - Kabinet predsjednika, čiji je proračun 56 milijuna KM, izdvojit će 1,45 milijuna KM, umjesto planiranih 500 tisuća, a povećani su i troškovi za dodjelu medalja s 180 tisuća na čak 420 tisuća, na što bezuspješno negoduju iz oporbenih stranaka.
9. siječnja – značajan datum za dužnosnike RS-a, ali i glavnog državnog tužitelja
No, Schmidtov poziv na reakciju Tužiteljstva i policije ukoliko se i ove godine nastavi s obilježavanjem 9. siječnja kao Dana RS-a, treba shvatiti ozbiljno. Prema informacijama Dnevnog lista, nakon ovogodišnjeg 9. siječnja uslijediti će optužnice za organizatore ove manifestacije, a vrlo vjerojatno i još jedna za predsjednika RS-a Milorada Dodika. Optužnice će obuhvatiti i još nekoliko odgovornih osoba. Kako se može čuti iz političkih i međunarodnih krugova, u tijeku je i svojevrsna kampanja da se od proslave Dana RS-a distanciraju i dužnosnici iz susjedne Srbije, konkretno Vučićeve vlasti. Inače, u susjednoj Srbiji se danima masovno prosvjeduje protiv Vučićeve vlasti i birača iz RS-a čiji su glasovi izmanipulirani. Sam Dodik je vrlo bahato pozivao žitelje RS-a na glasanje na izbore u Srbiju, a i sam se pohvalio fotografiranjem na biralištu. Ovo je izazvalo revolt mnogih prosvjednika u Srbiji, a Vučiću donijelo nove probleme te je pitanje koliko je Dodik, zapravo, ovime pomogao ili otežao samom Vučiću. No, 9. siječnja će biti jasnije kako će se Vučić postaviti prema Dodiku i tko će činiti izaslanstvo na svečanosti obilježavnja Dana RS-a. Međutim, za mnoge će ovaj 9. siječanj biti i vrlo važan zbog optuženičke klupe koja ih očekuje, ali i za glavnog državnog tužitelja Milanka Kajganića.