DOGOVOR DALEKO: Izetbegović i Čović žele odgovornost za neuspjehe prebaciti u krilo oporbe!
Lideri SDA i HDZ-a Bakira Izetbegovića i Draga Čovića razgovarali su jučer sa izaslanikom SAD-a za Balkan Mathwewom Palmerom koji se održao u zgradi Delegacije EU u Sarajevu.
-Mi smo približili da se ostvare rješenja, kroz „Travanjski paket“, kroz Fileov model, kroz ranije pregovore, sad je potrebno donositi odluke. Jedan ogroman put je iza nas. Tako da imamo približene stavove, treba nešto spremnosti, nešto hrabrosti da se naprave iskoraci, da svako da neku koncesiju da napravimo rješenje dobro za BiH, rekao je Izetbegović nakon prvog sastanka s Palmerom.
Palmer se prvo sastao sa delegacijom SDA predvođenom Bakirom Izetbegovićem, a potom sa delegacijom HDZ-a koju je predvodio lider ove stranke Dragan Čović.
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović se nešto kasnije vratio u zgradu Delegacije EU kako bi prisustovao zajedničkom sastanku sa Palmerom i Čovićem.
Kao ključni sastanak Izetbegović je najavio jučerašnji radni ručkak s predstavnicima međunarodne zajednice i predstavnicima oporbenih stranaka. Ono za šta oni budu spremni, sasvim sigurno će biti spremna i SDA. Danas nam je potreba kooperativnost i dobra namjera od svih drugih stranaka koji čine parlamentarnu većinu - kazao je Izetbegović pokušavajući na taj način prebaciti odgovornost na oporbene strankete se dotakao i SNSD-a.
- SNSD nije spreman za indirektni izbor, odustali su od tog elemetna „Travanjskog paketa“. Traži se asimetrija u izboru članova Predsjedništva. Bit će i sa njima sastanci. Sutra (danas) će biti održan sastanak sa Miloradom Dodikom - rekao je lider SDA.
Ipak, Izetbegović smatra da će SNSD morati da pravi ustupke, pa je zvučao poprilično optimistično. Čović nije previše pričao o detaljima sa sastanka, ali je izrazio zadovoljstvo smatrajući ovaj sastanak veoma produktivnim.
- Ja sam danas imao veoma produktivne razgovore sa predstavnicima međunarodne zajednice. Nismo razgovarali o detaljima, ali smo vrlo jasno prepoznali put kojim možemo za veoma kratak period doći do rješenja Izbornog zakona .Mislim da ćemo za izborno zakonodavstvo imati slično rješenje kao što smo imali za Mostar, kratko je izjavio Dragan Čović.
Zahvalio se i predstavnicima EU i američke administracije, smatrajući da će napraviti veliki iskorak po pitanju Izbornog zakona.
U rezidenciji američkog veleposlanica potom je održan zajednički ručak s Mathewem Palmerom, Angelinom Eichorst i predstavnicima oporbenih stranaka. Tamo su iz bili lideri NiP-a Dino Konaković, SDP-a Nermin Nikšić, SBB-a Fahrudin Radončić, PDP-a Branislav Borenović, SDS-a Mirko Šarović te predstavnica Naše stranke Sabina Ćudić.
Prebacivanje loptice u dvorište 'oporbe'
No, dok je Izetbegović prizivao pomoć 'oporbe' uslijedio mu je hitar odgovor upravo iz tih redova.
- Izetbegović bi ponovo da njegove račune neko drugi plati. Kao u Mostaru. Trgovao je sa Čovićem, uzimao i čuvao pozicije, zauzvrat davao državne institucije. Sad još samo da opozicija plati ceh i isporuči Čoviću Izborni zakon po mjeri. Dolje je možda i uspio, ovoga puta neće - napisao je lider NiP-a Dino Konaković na Twitteru.
U sličnom tonu nastavili su predstavnici oporbenih stranaka i nakon sastanka. Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić i predsjednik NiP-a Elmedin Konaković su obrazložili svoje stavove o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine nakon sastanka sa američkim izaslanikom za Zapadni Balkan Matthewom Palmerom i izvršnom direktoricom za Zapadni Balkan, Tursku i Veliku Britaniju pri Europskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelinom Eichhorst.
- Mi smo vrlo jasno rekli neke svoje stavove. Uspjeli smo u međuvremenu vidjeti da Izetbegović prihvata sve ono što opozicija prihvata, a ja se bojim da mu to ne bi baš odgovaralo - rekao je Nikšić.
Dodao je da je svako iznio svoje stavove na sastanku.
- U ovom trenutku priča je oko indirektnog ili direktnog izbora članova Predsjedništva i da li će možda biti asimetrija. Mi u SDP-u smo spremni da govorimo o oba rješenje, i o direktnom i indirektnom, ali ne prihvaćamo asimetrična rješenja. Naravno da je bilo kolega koji su imali i drugačiji stav - naveo je Nikšić.
Prema njegovim riječima, dotakli su se i domova naroda, njihove zakonodavne uloge.
- Razgovarali smo i o drugim problemima koje mi kao opozicija osjetimo, prije svega potrebu za fer i poštenim izborima, jer smatramo da su dosadašnji izborni ciklusi svaki put bili do brojača a ne do glasača - zaključio je predsjednik SDP-a.
Konaković je demantirao navode Izetbegovića i Čovića. Predsjednik SDA je istakao da je izgledan dogovor o izmjenama, ali da njegovo postizanje u konačnici zavisi od suglasnosti opozicije. Čović je naveo da se na dobrom putu da se relativno brzo postigne dogovor.
- Sastanak nije propao, ali nije točno ono što govore Čović i Izetbegović. Po onome što smo mi čuli od predstavnika međunarodne zajednice postoje inicijalni razgovori i razmijenili smo ideje - kazao je.
Ponovio je da predsjednik SDA drugim strankama želi, kako je rekao, fakturirati dugove ove stranke.
- Ono što gospodin Izetbegović najavljuje, da ćemo mi poslušati neke ideje ili dogovor ne stoji. To se nije dešavalo na ovom sastanku. Dešava se ono što se dešavalo u Mostaru. Izetbegović neke svoje dugove želi fakturirati nekom drugom. Čini mi se da pokušava to ovdje raditi - ocijenio je.
Konaković je izdvojio ono što smatra za dvije ključne stvari.
- Dvije su ključne stvari. Ni pod koju cijenu ne smije doći u pitanje da bilo tko može blokirati cijeli sistem Bosne i Hercegovine na način da neko tijelo nakon izbora u tehničkom mandatu, poput Vlade FBiH, provodi četiri, osam ili 12 godina. Druga stvar je da je vrijeme da nam ova međunarodna zajednica nešto da – građanima Bosne i Hercegovine. Da nam da nešto što možda nismo zaslužili. Mislim da bi naše političke elite i to trebale tražiti od predstavnika međunarodne zajednice - izjavio je.
- Mislim da je s one strane bila farsa, a s ove vrlo zreo, opozicioni razgovor. Nismo čuli šta znači asimetrično rješenje. Nemamo nikakve informacije i bilo bi čudno da dajemo zvanične stavove. Čović i Izetbegović možda imaju neki zvanični papir, ali ga mi ne vidimo - ukazao je Konaković.
Istakao je da će se opozicione stranke zvanično očitovati onda kada im se predstavi zvanični prijedlog izmjena Izbornog zakona.
Traže ruke na 'veresiju'
Predsjednik Saveza za bolju budućnost Fahrudin Radončić je medijima ispred rezidencije američkog ambasadora u BiH kazao da nije uredu da SDA i HDZ od 1990. godine vežu zastave, a da onda da odgovornost za izmjene Izbornog zakona prebacuju na opoziciju.
- Nije do opozicije. Danas smo svi pokazali visok nivo tolerancije da BiH dobije bolji i pravedniji Izborni zakon. Izetbegović je poznat po nerealnim očekivanjima. Mi ne možemo glasati ni o čemu dok to ne vidimo kao rješenje. Danas ovdje nema rješenje kako su nas uvjerili predstavnici međunarodne zajednice. Što se nas tiče u SBB-u, a to dijele i lideri drugih stranaka, nema ruku na veresiju - poručio je.
Ispred Naše stranke danas nije bilo predsjednika u ostavci Predraga Kojovića, pa je njega zamijenila Sabina Ćudić, federalna parlamentarka i predsjednica GO Naše stranke.
- Šokantna je količina političke nezrelosti koju su danas demonstrirali gospoda Izetbegović i Čović, prebacujući odgovornost na opoziciju. Opozicija će rado preuzeti, ali naši prijedlozi se neće dopasti Izetbegoviću i Čoviću. Nečuveno je da šefovi izvršne vlasti, koji obnašaju najveće pozicije i drže poluge vlasti na svim niovima, prebacuju odgovornost na opoziciju i stvaraju pritisak. Mi nećemo podleći pritisak. Ali nama nisu prihvatljiva rješenja koja dodatno komplikuju sistem i urušavaju mogćnost dogovra i deblokade procesa - izjavila je Ćudić.
PALMER: Iznenađeni smo da su pokazali spremnost za dogovor
Ovdje smo da izrazimo solidarnost Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije za Bosnu i Hercegovinu, na njenom transatlantskom putu, da damo podršku Bosni i Hercegovini u njenom kretanju, putovanju ka članstvu u Europskoj uniji.
To je kazao američki izaslanik za Zapadni Balkan Matthew Palmer nakon što je razgovarao sa liderima političkih partija u BiH i te razgovore ocijenio dobrim i konstruktivnim.
- Puno toga treba uraditi i puno je još posla pred nama, iako nije lako postići ono što se želi, ali su razgovori sa političkim liderima bili kvalitetni – ocijenio je Palmer.
Bili smo iznenađeni time, dodao je, da su pokazali spremnost da se dođe do sporazuma koji će biti od koristi Bosni i Hercegovini i njenom kretanju naprijed kao i svim građanima BiH.
- Mi nemamo nikakva rješenja, ali ono što imamo su želja i volja da pomognemo i potaknemo razgovore, kako bismo na neki način dali taj osjećaj, “injekciju” hitnosti – koliko je bitno i hitno da se ta pitanja što prije rješavaju – naglasio je Palmer.
- Postoji šansa, rekao je, da se ove godine, koja nije izborna, riješe pitanja reforme Izbornog zakona BiH, ograničena ustavna reforma, izborno zakonodavstvo, ali i ekonomska reforma, kao i pitanja koja treba rješavati da bi BiH išla ka prosperitetu i stabilnosti.
Razgovorima sa političkim predstavnicima u BiH pristustvovala je i izvršna direktorica za Zapadnu Europu, Zapadni Balkan, Tursku i Veliku Britaniju pri Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelina Eichhorst.
Eichorst: EU i SAD imaju jedinstven stav o BiH
Izvršna direktorica za Zapadnu Europu, Zapadni Balkan, Tursku i Veliku Britaniju pri Europskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelina Eichhorst, današnje razgovore sa političkim predstavnicima u BiH ocijenila je veoma dobrim i konstruktivnim.
Cilj razgovora koje vode zajedno sa američkim izaslanikom za Zapadni Balkan Matthew Palmerom, kako je rekla, je da ohrabre političke aktere u BiH da konačno počnu raditi na važnim temama, uključujući provedbu relevantnih presuda Europskog suda za ljudska prava, u oblasti vladavine prava.
- Imali smo do sada izuzetno dobar dijalog u kojem smo se dotakli i realizacije i preporuka OSCE, vezano za izborni proces. Čuli smo dosta ohrabrujućih poruka, a osnovni cilj tih poruka je eliminacija diskriminacije koja je utvrđena zakonskim odredbama u BiH: a radi se o eliminisanju diskriminacije, korupcije u izbornom procesu, sprječavanju izbornih krađa i drugih povreda iz Izbornog zakona BiH - kazala je Eichhorst.
Uz izraze zahvalnosti učesnicima na konstruktivnom dijalogu, ona je najavila nastavak dijaloga sa liderima političkih partija u BiH za danas. .
Ponovila je da Sjedinjene Američke Države i Europska unija imaju jedinstven stav o aktualnim pitanjima u BiH.