Dok u Mostaru vlast radi u tehničkom mandatu, u Sarajevu i Tuzli se smjenjuje kao na filmskoj traci
Dok recimo u Hercegovačko-neretvanskoj županiji Vlada radi u tehničkom mandatu od 2018., u Sarajevskoj i Tuzlanskoj vlasti se smjenjuju kao na filmskoj traci, i to na način svojstven samo Bosni i Hercegovini – uz ucjene, političke prelate i izdaje.
Programi su, tek deklarativno sveti, dok su suštinski po srijedi tek dva interesa – novac i moć. Posljednja Vlada u zemlji koja je pala bila je nedavno, kako rekosmo, tuzlanska, i to uz pomoć preletača.
SBB Fahrudina Radončića dugo je stranka za rušenje vlada, što u Tuzli ipak nije bio slučaj, bez obzira što je sve mirisalo na to. Prethodna vlast je, malo prije pada, da li s namjerom da novoj stavi vruć krompir u ruke ili ne, sebi povećala plaće.
Premijeru 280 KM više
Po toj odluci, premijer će dobiti plaću uvećanu za 280 KM, predsjednik Skupštine za 390 KM, ministri - 230 KM, poslanici - 220 KM, a savjetnici ministara - 150 KM.
U priopćenju Naše stranke koja je do nedavno činila većinu navedeno je kako je povećanje osnovice za obračun plata i naknada dužnosnika, nosilaca funkcija i savjetnika, posljedica usklađivanja različitih osnovica zbog čega je i donesen Zakon u prosincu.
- To se moralo uraditi. S druge strane, potpuno je opravdana ljutnja građana. Političari su preplaćeni. Ono što možemo uraditi jeste da se tog povećanja odreknemo individualno i mi ćemo to i učiniti. Povećanje u iznosu od 136 KM, koliko iznosi u našem slučaju, svakog ćemo mjeseca dati u humanitarne svrhe, poručile su zastupnice Naše stranke u Skupštini.
U prosincu prošle godine Skupština je izglasala izmjene Zakona o platama i naknadama dužnosnika, pa je osnovica za obračun plata povećana sa 404 na 438 KM. - Uskladili smo plaće s ostalima proračunskim korisnicima. Njihove plate ranije su povećanje kroz kolektivne ugovore, a radilo se o najmanjem povećanju u odnosu na ostale proračunske korisnike, rekao je dosadašnji ministar financija ove županije Vedran Lakić.
Ovoj odluci ranije se protivio klub DF-a koji će ulazak u novu vlast uvjetovati upravo ukidanjem ove odluke, ali i još nekim stvarima. - Ja sam bio protiv na Skupštini 22. prosinca i jedini sam diskutirao o podmukloj namjeri tadašnje vlasti da ministri, poslanici, savjetnici povećaju plate i primanje sami sebi. Nažalost, nije bilo dovoljno ruku da se sramna odluka odbaci. Ova vlast je morala otići, ne radi mene ili nekog drugog pojedinca već radi sopstvene bahatosti i odnosa prema građanima, rekao je poslanik DF-a Mahir Mešalić, te dodao kako DF sigurno neće ući u vlast sa SDA i preletačima PDA s kojim su srušili dosadašnju Vladu, ukoliko se ova odluka odmah ne ukine.
Pregovori tek sad
- Pregovori tek trebaju početi. Naš stav je jasan. To je smanjenje plaća dužnosnicima zbog kojeg smo između ostalog glasovali za smjenu dosadašnje vlade. Imali smo inicijative, kritizirali smo i sada će sve to biti naši uvjeti. Bez toga nećemo u vlast. Važno je da je eliminirana klika oko PDA koja je vedrila i oblačila prvo kroz SDA, a kasnije prepakovano kroz PDA, rekao je Mešalić.
Vlada Tuzlanske županije prije nekoliko mjeseci, kroz potpisivanje kolektivnih ugovora, povećala je plaće uposlenicima u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju za 8,6 posto, a policajcima za 11 posto.
H. Ž.