Donosi li Palmer sa sobom novu 'crnu listu'?
Izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za zapadni Balkan Matthew Palmer doputovat će u subotu, 3. srpnja, u posjetu Bosni i Hercegovini, potvrđeno je jučer iz diplomatskih izvora.
Planirani su brojni susreti američkog izaslanika s bh. dužnosnicima, a među njima je i susret s predsjedavajućim i članovima Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, Šefikom Džaferovićem i Željkom Komšićem.
Najava ovog dolaska poklapa se sa izjavom predsjednika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Dragana Čovića ranije je najavio mogućnost dolaska dužnosnika europske i američke administracije kako bi se razgovaralo o izmjenama izbornog zakonodavstva u BiH.
– U subotu, nedjelju i ponedjeljak susrest ćemo se s najvišim predstavnicima međunarodne zajednice, koji će doći u BiH da završimo taj posao – kazao je Čović.
Hoće li biti dogovora?
Gotovo istovremeno, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i lider najjače bošnjačke stranke Bakir Izetbegović prisustvovao je prekjučer u Bruxellesu, na poziv predsjednika Europskog parlamenta Davida Sassolija, 2. samitu predsjednika parlamenata zemalja Zapadnog Balkana i Europskog parlamenta.
- Trebat će nam jača podrška novog visokog predstavnika jer i u ovom vremenu pandemije i ograničene komunikacije mi smo napravili izvjesne pomake, koji su prepoznati, poput izbora u Mostaru. Sada bismo za vrijeme jedne intenzivne komunikacije s predstavnicima Europske unije mogli tretirati krucijalne stvari – VSTV, javne nabavke, bitne za dobijanje kandidatskog statusa - kazao je Izetbegović govoreći o ovoj posjeti za BHT.
Cilj je da se ove godine dođe do kandidatskog statusa, dodao je i rekao da će vidjeti kako.
- Imamo Interresornu grupu, ali mislim da bez snažne podrške predsjednika parlemantarnih stranaka sama po sebi Interresrona grupa neće moći uraditi posao. Potrebno je uključivanje cijelog seta političara i potreban je snažniji angažman međunarodne zajednice - izjavio je on.
Više je nego očigledno da lideridvije vladajuće nacionalne stranke Dragan Čović i Bakir Izetbegović više nego otvoreno 'zazivaju' međunarodnu pomoć u rješavanju problema koje bi sami dogovorom trebali dogovoriti i riješiti.
S obzirom da je u javnost procurila informacija o Plamerovom dolasku, očekuje se da će idućih dana biti potvrđen i dolazak nekog 'jačeg' imena iz plejade dužnosnika Europske unije.
Vjerovatno se radi o posljednjem pokušaju europskih i američkih dužnosnika da prije dolaska novog visokog predstavnika Christiana Schmidta 'prisile' na dogovor primarno lidere SDA i HDZ-a BiH i to po uzoru na prošlogodišnji mostarski sporazum.
Podsjetimo, Matthew Palmer je ranije iskazao podršku SAD-a izmjeni izbornog zakonodavstva koja mora uključivati djelomičnu izmjenu Ustava da bi se implementirale presude Europskog suda za ljudska prava i unaprijedio integritet izbornog procesa. Također, prilikom prošlogodišnje posjete Mostaru upozoravao je na važnost regularnog provođenja izbora.
Postoji li nova 'crna lista'?
Ova posjeta se realizira i u specifičnom trenutku nakon što je nedavno američka administracija na čelu sa Joe Bidenom proširila mogućnost sankcija političarima sa Balkana. Neslužbeno se već uvelike spekulira sa nizom imena koja bi se mogla naći na novoj američkoj „crnoj listi“. Do sada, na njoj se već nalazi veliki broj političara u BiH, na čelu sa Miloradom dodikom. Na novoj „crnoj listi“, po nepotvrđenim i neslužbenim informacijama, naći će se i veći broj drugih političara i osoba sa prostora Bosne i Hercegovine. Zbog toga, mnogi spekuliraju o mogućnosti da se, figurativno rečeno, u njegovom džepu nalazi neslužbena 'crna lista' koja bi mogla utjecati na ubrzanje političkog dogovora u BiH.
U protivnom, moglo bi se očekivati da se cijela priča odgodi do jeseni kada će na dužnost stupiti novi visoki predstavnik Christian Schmidt kada će uslijediti novi potezi međunarodne zajednice u BiH.