Dnevni.ba - PRELOADER

Dr. Jurić: Stopiranje nabavke cjepiva je čisti politički akt. Savjetovano mi je da šutim...

17 Tra 2021


Dr. Jurić: Stopiranje nabavke cjepiva je čisti politički akt. Savjetovano mi je da šutim...

Piše: V.S.Herceg

Skandal o navodnom 'non-paperu' slovenskog premijera Janeza Janše upućenom predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu o novom prekrajanju granica na Zapadnom Balkanu, a što su demantirali svi akteri ove priče, uzburkao je mnoge dugove, ali i izazvao ratne pokliče.

Međutim, nakon stišavanja ove 'diplomatske bure', javnost u BiH ponovno se suočava s jednim od gorućih pitanja - 'Gdje su i kada će stići cjepiva?', odgovora nema. Ali, zato se gomilaju nova obećanja o nabavci, nova odbacivanja odgovornosti i novo 'targetiranje' krivaca i ponovno se spas vidi u donacijama.

„Savjetovano mi je da šutim“

Izuzev doniranih doza i 'na kapaljku' pristiglih doza cjepiva od COVAX mehanizma koje je izgubilo povjerenje, BiH još uvijek nije u stanju nabaviti značajan broj cjepiva protiv COVID-19, trenutno najtraženije 'robe' kojom već odavno krijumčari i svjetska mafija.

U četvrtak je Federalna vlada dala suglasnost na Sporazum o međusobnim pravima i obvezama Vlade Sarajevske županije i Vlade FBiH u implementaciji ugovora za nabavku cjepiva s Ruskim fondom izravnih investicija, te za njegovo potpisivanje ovlastila premijera FBiH.

Riječ je o 500.000 doza ruskog cjepiva 'Sputnjik V' za FBiH i 200.000 za Sarajevsku županiju. Tako je Sarajevska županija prva ušla u svojevrsnu, samostalnu nabavku cjepiva. Ova ideja je neslavno završila kada je bila u pitanju Županija zapadnohercegovačka iz koje su prvi izašli s namjerom samostalne nabave cjepiva jer se (kao i danas) bilježi nevjerojatno kašnjenje od strane najviših razina.

-Razlog što je naša inicijativa propala je u činjenici što je Zavod za javno zdravstvo ŽZH-a namjeravao samostalno, izravno, nabaviti cjepivo od Ruskog fonda izravnih investicija, a ne preko Vlade ŽZH-a, i što se radilo o komercijalnom cjepivu koje bi se plaćalo. Uvidjeli smo dramatično kašnjenje u nabavi cjepiva, međutim, nas se u tome stopiralo, jer kako će "neka liječnica iz Gruda", nabaviticjepivo, a država ga ne može nabaviti. Meni je savjetovano da šutim. Smatram da je to bio čisti politički akt, za Dnevni list je rekla dr. Andrea Jurić, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo ŽZH-a.

Ta županija do sada je dobila tek nešto manje od 1.800 doza cjepiva i, prema riječima ravnateljice Jurić, do sada su sva utrošena. Međutim, u ovoj županiji i dalje nastavljaju borbu za nabavkom cjepiva te Jurić najavljuje kako će tijekom skorašnjeg posjeta ruskog veleposlanika u BiH inzistirati na načinima nabavke cjepiva ili, jednostavno zamoliti - donaciju.

-Drugoga načina nema za spašavanje stanovništva i povratak u normalan život, kaže dr. Jurić koja se i sama cijepila kako bi pridonijela razvoju svijesti o nužnosti cijepljenja u borbi protiv korona virusa.

Pehar na udaru – opravdano ili ne?

Pojedini mediji u četvrtak su izašli s informacijom i o pregovorima u nabavci pola milijuna cjepiva AstraZeneca i pregovorima između Zavoda za javno zdravstvo FBiH i predstavnika jedne britanske tvrtke koja posluje u zdravstvenom sektoru, a u koje je bio uključen i veleposlanik BiH u Velikoj Britaniji, Vanja Filipović.

-Naš veleposlanik u Londonu je stupio u kontakt s ljudima koji mogu osigurati pola milijuna AstraZeneca cjepiva. Svi šute. Onaj kome je to posao, tko prima plaću ako ništa drugo, šuti na to sve. I to je tragedija ove zemlje, komentirao je Željko Komšić, član Predsjedništva BiH, iznoseći otvorene optužbe prema ravnatelju Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Davoru Peharu.

Upravo je Zavod za javno zdravstvo FBiH dobio znakovite kritike od Vlade FBiH koja smatra da Zavod za javno zdravstvo "mora pro aktivnije djelovati" u svezi nabavke cjepiva protiv korona virusa. Ravnatelj Pehar o ovim kritikama još se ne oglašava, a na telefonske pozive ne odgovara.

Međutim, značajno je i pitanje tko bi snosio odgovornost za nabavku cjepiva AstraZeneca kojeg mnoge zemlje, privremeno ili stalno, prestaju koristiti u imunizaciji stanovništva zbog nuspojava koje uzrokuju, a i sama EU je potvrdila da neće obnoviti ugovor s ovom farmaceutskom tvrtkom.

Druga strana ove priče je netransparentnost - nema imena dobavljača kao ni podataka o proizvođaču, roku dostavljanja, cijeni cjepiva itd.

Svojedobno je ravnatelj Pehar svojim pretpostavljenima kazao kako „ne želi ići u zatvor“, nakon što mu je na potpis dostavljen ugovor o nabavci 350 tisuća doza cjepiva. Ispostavilo se da je bio pravu, a da dobavljači nisu ispunjavali tražene uvjete. No, saga o nabavci cjepiva ne nastavlja se samo u BiH, već i u svijetu, dok farmaceutske kuće vode 'igru života i smrti'.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

21 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Ruj 2024