Drastično se pogoršale prognoze: SAD ide prema recesiji

Donald Trump
Američka ekonomija ulazi u turbulentno razdoblje, a ekonomisti upozoravaju na moguću recesiju i pogoršanje trgovinskih odnosa s ključnim trgovinskim partnerima - Kanadom i Meksikom. Ovaj negativni razvoj događaja dolazi nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo nove carine, što dodatno potiče zabrinutost među gospodarstvenicima, političarima i poslovnim sektorom.
Model upozorava na pad BDP-a
Jedan od ključnih pokazatelja zdravlja američkog gospodarstva je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP). Prema modelu BDPNow Federalne rezerve Atlante, procjena rasta BDP-a za prvi kvartal 2025. godine značajno je pala, na -2.8%, što ukazuje na moguće smanjenje ekonomske aktivnosti i potencijalnu recesiju. Ova procjena oštro se razlikuje od procjena koje su predviđale rast od 3.9% prije samo četiri tjedna, što pokazuje dramatičan pad gospodarskih očekivanja.
Carine: Novi izazov za gospodarstvo
Carine koje je predsjednik Trump nedavno uveo postale su ključni faktor nesigurnosti. Carine od 25% na proizvode iz Kanade i Meksika te 10% na uvoz iz Kine stupile su na snagu danas.
U službenom priopćenju Bijele kuće Trump tvrdi da ove mjere služe kao odgovor na ilegalnu imigraciju i promet opojnih droga, poput fentanila. Prema statistikama Carinske i zaštitne službe SAD-a (CBP), prošle godine zaplijenjeno je više od 9500 kg fentanila na granici, što ukazuje na ozbiljnost problema.
Međutim, ekonomski analitičari upozoravaju na dugoročne negativne učinke tih carina na američko gospodarstvo. Prema analizi Tax Foundationa, ove carine mogle bi smanjiti dugoročni BDP SAD-a za 0.3%, a povećati troškove za američke potrošače. Kućanstva bi mogla platiti dodatne 3000 dolara zbog rasta cijena uvoznih proizvoda, uključujući hranu, energiju i automobile.
Reakcije i međunarodni kontekst
Kanada i Meksiko, koji su među ključnim američkim trgovinskim partnerima, najavili su odmazdu. Premijer Ontarija Doug Ford izjavio je 3. ožujka 2025. da bi Ontario mogao prekinuti izvoz električne energije u američke države poput New Yorka, Michigana i Minnesote, što bi moglo negativno utjecati na milijune američkih potrošača koji ovise o kanadskoj energiji.
Prema podacima američke Uprave za trgovinu (USTR), Kanada je 2022. godine izvezla robe u vrijednosti od 437 milijardi dolara u SAD, a Meksiko 455 milijardi dolara, što ih čini ključnim partnerima u američkom trgovinskom lancu opskrbe.
Ove trgovinske napetosti podsjećaju na 1930. godinu, kad je Smoot-Hawley tarifni zakon pridonio Velikoj depresiji povećanjem carina i smanjenjem globalne trgovine. Iako su okolnosti danas drugačije, analitičari poput Marka Zandija iz Moody'sa upozoravaju da bi nove carine mogle izazvati lančani efekt sličan onome iz 1930-ih, povećavajući cijene, smanjujući zapošljavanje i smanjujući konkurentnost SAD-a na globalnom tržištu.
Što slijedi?
Situacija je trenutno neizvjesna, a negativni rast u prvom kvartalu 2025. godine mogao bi biti samo početak dubljih ekonomskih problema. Ako trgovinske napetosti eskaliraju, mogli bi se javiti ozbiljni problemi za američko gospodarstvo. S druge strane, Trumpova administracija tvrdi da su carine nužne za zaštitu nacionalne sigurnosti, posebno u borbi protiv prekomjernog uvoza fentanila.
Međutim, mnogi analitičari smatraju da bi diplomatski pristup, poput pregovora s Kanadom i Meksikom o pojačanoj suradnji u borbi protiv droga, mogao biti učinkovitiji od jednostranih trgovinskih mjera. S obzirom na negativne ekonomske indikatore, američki potrošači i poduzeća morat će se pripremiti na dugoročne izazove, piše index.