DRŽAVNA VLAST PUCA PO ŠAVOVIMA Krišto pozvana da podnese ostavku, traži se smjena Dodikovih kadrova, blokiran europski put
![DRŽAVNA VLAST PUCA PO ŠAVOVIMA Krišto pozvana da podnese ostavku, traži se smjena Dodikovih kadrova, blokiran europski put](/media/kristo-forto-dodik-konakovic-niksic-covic.webp)
Kriza u državnoj vlasti poprima sve veće razmjere, a krajnji epilog je potpuno neizvjestan. Trojka nastoji izgurati SNSD Milorada Dodika iz svih poluga vlasti, on se s druge strane i dalje drži poprilično neokrznut s nadom kako će se neke stvari promijeniti s dolaskom novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, dok HDZ BiH Dragana Čovića i dalje nastoji sjediti na svim mogućim stolicama šurujući sa svim stranama uključenim u političke procese na državnoj razini gledajući isključivo vlastiti interes.
Jučerašnji dan bio je dosta buran, od bojkota SNSD-a na zajedničkoj sjednici obaju domova Parlamentarne skupštine BiH, do Trojkinog pokretanja postupka smjene kadrova SNSD-a iz Vijeća ministara, do poziva oporbenih stranaka iz RS-a Borjani Krišto da podnese ostavku.
Najveći gubitnik ovih političkih peripetija su kao i uvijek građani BiH, čija je europska budućnost zarobljena u rukama Milorada Dodika, Dragana Čovića, Elmedina Konaković, Nermina Nikšića i Edina Forte, čije stranke čine državnu koaliciju koja puca po svim šavovima. Nesposobnost i konstantna proizvodnja kriznih situacija odlika je aktualne državne vlasti. Takve si bile i one prije nje.
Traži se smjena kadrova SNSD-a
Stranke 'Trojke' (SDP BiH, Narod i Pravda i Naša stranka) pokrenule su inicijativu za smjenu kadrova SNSD-a u Vijeću ministara BiH, ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca te ministra financija i trezora BiH Srđana Amidžića.
Ove tri stranke u posljednja dva tjedna pokušavaju izbaciti iz državne vlasti koalicijskog partnera, Savez nezavisnih socijaldemokrata, koji predvodi proruski predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik.
Trojka je 23. siječnja najavila raskid koalicijskog sporazuma sa SNSD-om, nakon što su zastupnici ove stranke bili suzdržani na glasanju za dva ključna europska zakona u Zastupničkom domu Parlamenta BiH.
Tada su istakli da je ovo "kršenje koalicijskog dogovora", te su naveli da je potrebno suprotstaviti se "nasrtajima na Ustav BiH, akterima čije aktivnosti predstavljaju sigurnosni izazov i opasnost po mir u BiH, te blokiraju funkcioniranje institucija i proces pridruživanja naše države EU". Ova konstatacija je ponovljena i u priopćenju SDP-a 5. veljače u zahtjevu za smjenu Košarca i Amidžića.
- Nakon nedavnih sastanaka lidera i državnih zastupnika stranaka 'Trojke', na kojem je razmatrana strategija tih stranaka za očuvanje mira i europskog puta BiH, postignuta je puna suglasnost o potrebi da se čvrsto suprotstavi nasrtajima na Ustav BiH, akterima čije aktivnosti predstavljaju sigurnosni izazov i opasnost po mir u BiH i koji blokiraju funkcioniranje institucija i proces pridruživanja naše države EU, priopćeno je.
Nadalje se ukazuje da je s tim u svezi konstatirano da SNSD, na čelu s Miloradom Dodikom, neustavnim djelovanjem narušava mir i sigurnost zemlje, ali i regije, te da pokušaji SNSD-a da blokira europski put krše koalicijski dogovor koji, prvenstveno, podrazumijeva usvajanje europskih zakona i niza odluka koji osiguravaju krupan iskorak na europskom putu a u interesu svih građana, obrazloženo je uz napomenu da su u svemu navedenom značajnu ulogu imali i kadrovi SNSD-a u Vijeću ministara Košarac i Amidžić.
Par sati prije tog priopćenja, prekinuta je Zajednička sjednica Zastupničkog doma i Doma naroda Bosne i Hercegovine zbog nedostatka kvoruma za donošenje odluka. Naime, zastupnici SNSD-a su odbili sudjelovati u radu posebne sjednice, navodeći kao razlog da je "prekršen Ustav BiH".
Bez kvoruma, SNSD blokira
Na sjednici je planirano da članovi Vijeća ministara Bosne i Hercegovine odgovaraju na 37 pitanja, koja su im uputili zastupnici i delegati oba doma Parlamenta BiH.
U srijedu je prijepodne bila započela prva posebna zajednička sjednica obaju domova Parlamentarne skupštine BiH na temu 'Zastupnici/izaslanici pitaju - Vijeće ministara BiH odgovara', zamišljena na način da državni ministri izravno daju odgovore na pitanja zastupnika i izaslanika, kojih je Vijeću ministara BiH upućeno ukupno 37.
No, zajednička je sjednica oba doma Parlamentarne skupštine BiH počela bez prisustva zastupnika SNSD-a budući je predsjedavajuća Kluba zastupnika te stranke u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Sanja Vulić, neposredno pred početak sjednice, izvijestila predsjedatelja tog Doma Denisa Zvizdića da članovi tog Kluba neće prisustvovati zajedničkoj sjednici, uz obrazloženje da je prekršen Ustav BiH.
U obavijesti se argumentira da Kolegij Zastupničkog doma BiH ne odražava stanje definirano Ustavom i ističe da stav dotičnog Kluba nije bojkot rada parlamentarnih domova, već isključivo poštivanje Ustava BiH. Klub SNSD-a pozvao se na Članak IV 3. b) Ustava BiH, u kojem stoji: Svaki dom većinom glasova usvaja Poslovnik o svom radu te među svojim članovima bira za predsjedatelja i njegove zamjenike jednog Srbina, jednog Bošnjaka i jednog Hrvata, s tim da položaj predsjedatelja rotira između ta tri izabrana lica'.
Košarac: Nećemo sudjelovati u legalizaciji neustavnih rješenja
I zamjenik predsjedateljice Vijeća ministara BiH Staša Košarac (SNSD) je na Instagramu poručio da neustavan, nepotpun i nacionalno nepopunjen zajednički Kolegij Zastupničkog te Doma naroda Parlamenta BiH ne može predsjedavati zajedničkom sjednicom ta dva doma.
- Nećemo sudjelovati u legalizaciji neustavnih rješenja i uklanjanja srpskog kadra u rukovodstvu Parlamentarne skupštine BiH i stoga danas nećemo prisustvovati zajedničkoj sjednici oba doma Parlamenta BiH, objavio je Košarac i najavio da će sjednicama prisustvovati nakon što bude izabran srpski član Kolegija Zastupničkog doma. Prema njegovim riječima, Kolegij tog Doma je de facto neustavan budući da je srpski član tog tijela smijenjen, a njegova pozicija nije popunjena novim srpskim predstavnikom.
To znači, dodaje Košarac, da i zajednički kolegij oba doma Parlamenta BiH ne funkcionira na ustavan način.
Budući na sjednicu nisu došli zastupnici SNSD-a u Zastupničkom domu BiH, predsjedatelj Doma naroda Parlamenta BiH Dragan Čović konstatirao je da nema kvoruma za održavanje sjednice te je dao stanku kako bi se taj problem pokušalo riješiti. No, sjednica ej na koncu prekinuta zbog nedostatka kvoruma u Domu naroda.
- Pokušali smo organizirati danas ovu prvu posebnu zajedničku sjednicu obaju domova. Imala smo pripremljeno 12 pitanja izaslanika i 25 pitanja zastupnika, njih ukupno 37. Vijeće ministara BiH je pripremilo sve odgovore. Na žalost, formalnih uvjeta, poslovničkih, za održavanje zajedničke sjednice nema, tako da ćemo morati danas završiti, kazao je Čović. Potom je predsjedatelj Zastupničkog doma BiH Zvizdić pozvao šefove klubova zastupnika u tom Domu na sjednicu proširenog Kolegija kako bi dogovorili termin održavanja hitne sjednice tog Doma.
Ilija Cvitanović (HDZ 1990.), izaslanik u Domu naroda BiH, je izrazio žaljenje što sjednica nije održana smatrajući to velikom štetom i sramotom. I Marinko Čavara (HDZ BiH), prvi zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma BiH, također je iskazao žaljenje zbog ove situacije.
- Umjesto da govorimo o europskom putu, mi razgovaramo o većinama. Izlaz iz ove situacije je samo razgovor, rekao je.
Na pitanje vjeruje li u novu većinu bez SNSD-a, odgovorio je da vjeruje da je dogovor jedino rješenje.
- Tko će biti unutra, ne znam. U HDZ-u BiH, koliko znam, nitko nije dogovarao novu većinu ni rušenje postojeće, riječi su Čavare.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković cijeni da nije u pitanju obična blokada, kako su ju neki nazvali, već nelegalna, nezakonita, antiustavna blokada.
- Nijedan klub nema pravo nedolaskom na sjednice Doma naroda blokirati njegov rad. Ako nastave djelovati nezakonito, suprotno pravilima ove zemlje, siguran sam da će trpjeti posljedice. Nijedna blokada, a bilo ih je mnogo, nije trajala vječno, pa neće ni ova. SNSD je još jednom samo potvrdio da ne treba biti partner nikome u Vijeću ministara ili Parlamentu BiH, naveo je Konaković ukazavši da SNSD ne želi napredak BiH, da po nalogu Milorada Dodika ruši sve pozitivne procese i nanosi štetu ljudima u BiH, posebno onima koji žive u Republici Srpskoj, te da im je stalo do interesa nekih drugih centara moći.
- Postoje institucije ove zemlje i međunarodne institucije koje će nam u tome pomoći i koje će deblokirati nelegalnu blokadu, izričit je Konaković.
Oporba iz RS-a tvrdi da postoji većina za smjenu Košarca i Amidžića
Nakon svega, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Mladen Bosić (SDS) i izaslanik u Domu naroda Parlamenta BiH Nenad Vuković (PDP) upozorili su s tiskovne konferencije u Sarajevu, neposredno pred održavanje hitne sjednice Zastupničkog doma Parlamenta BiH sa svega jednom točkom dnevnog reda, a ta je izbor Branislava Borenovića (PDP) za drugog zamjenika predsjedatelja Zastupničkog doma BiH nakon što je s te funkcije smijenjen Nebojša Radmanović (SNSD), na blokadu rada institucija BiH od strane SNSD-a uz poruku da je rješavanje krize u rukama aktualne vlasti.
Prema riječima Bosića, zemlja ulazi u novu političku krizu jer je SNSD odlučio blokirati rad institucija nepojavljivanjem na sjednici u Domu naroda BiH.
- Ovo je značajna i teška politička odluka koja vodi u blokadu, ne samo zakonodavne, već i izvršne vlasti. Kao oporba u RS-u, mi želimo da se krizu razriješi i da se formira vlast koja može funkcionirati u interesu građana. Svjesni da aktualna vlast ne funkcionira, očekujemo da predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, u ime sadašnje većine, podnese ostavku. Potom može početi razgovor o formiranju nove parlamentarne većine, rekao je Bosić koji ne misli da je trenutačna situacija u institucijama rezultat neizbora člana Kolegija iz reda srpskog naroda, već da su joj uzrok unutarstranački sukobi u vladajućoj koaliciji, a koji, napominje on, traju dvije godine.
- Zastupnički dom BiH može raditi i bez člana Kolegija, no SNSD koristi situaciju da ismijava institucije predloživši kandidata iz oporbe, za kojeg unaprijed tvrde da neće glasovati, argumentirao je Bosić.
Kako je, pak, ukazao Vuković, institucionalna kriza ne traje 15 dana, već od trenutka kada je vlast formirana. Prema njegovim riječima, u Kolegiju Parlamenta BiH se ništa ne odlučuje.
- Tvrdnje da je ovo borba za interese RS-a su lažne. Prava namjera SNSD-a je odugovlačiti smjenu svojih kadrova u državnoj vlasti, rekao je Vuković te ponovio da će oporba iz RS-a podržati smjenu ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca i ministra financija i trezora BiH Srđana Amidžića.
- Sve stranke bi trebale glasovati za uklanjanje ministara koji su dio problema, imamo većinu za to. Tek nakon toga možemo razgovarati o izlasku iz ove blokade i o funkcioniranju institucija, poručio je Vuković.
Zastupnički dom BiH na hitnoj sjednici nije imenovao Borenovića
Na 17. hitnoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH, koja je uslijedila u srijedu rano poslijepodne, nije usvojen prijedlog da se Branislava Borenovića imenuje drugim zamjenikom predsjedatelja Zastupničkog doma BiH. Borenovića su na tu dužnost bili predložili zastupnici Sanja Vulić, Obren Petrović, Ljubica Miljanović, Milorad Kojić i Miroslav Vujičić. Sâm je zastupnik Borenović (PDP) na početku sjednice napomenuo da je i ranije poručio, kao i da ostaje pri stavu da nema namjeru pristati biti imenovan na prijedlog zastupničkog Kluba koji je izgubio parlamentarnu većinu, snagu, moć u Zastupničkom domu BiH, čemu smo svjedočili proteklih dana. Zastupnički dom Parlamenta BiH je na sjednici 23. siječnja razriješio Nebojšu Radmanovića dužnosti člana Kolegija tog Doma.
L. D.