Dnevni.ba - PRELOADER

DVA LICA SRBIJE: Koja će pobijediti?

07 Ožu 2022


DVA LICA SRBIJE: Koja će pobijediti?

Piše: V.S.Herceg

Francuski predsjednik Emmanuel Macron kazao je predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću da Srbija ostaje ključni prioritet i prva zemlja za ulazak u EU. Ovo je Macron kazao Vučiću tijekom telefonskog razgovora koji su dvojica predsjednika održali u subotu, 5 ožujka.

-U dugom, otvorenom i nadasve iskrenom razgovoru predsjednik Macron je potvrdio suštinsko prijateljstvo Srbije i Francuske i najotvorenije pružio podršku Srbiji i europskim integracijama naše zemlje. Predsjednik Macron je pozdravio način na koji je Srbija glasala u UN-u. Predsjednik Macron je, također, pružio osobnu podršku predsjedniku Vučiću zbog načina na koji vodi Srbiju u budućnost. On je predsjedniku Vučiću nedvosmisleno priopćio da, bez obzira na geopolitičke promjene u Europi i svijetu, Srbija ostaje ključni prioritet i prva zemlja za ulazak u Europsku uniju, službeno je priopćeno iz Vučićeva ureda o ovom telefonskom razgovoru koji je u medijima prošao 'ispod radara'.

On se

No, ovo je možda i jedna od najvažnijih informacija za Balkan u posljednje vrijeme.

Vučić izravno osudio rat i nuklearnu opasnost

-Nisu svi među nama odraslima u svijetu, odrasli do djeteta. Nijedan izazov pred vama niste sami napravili, niti zaslužili, već ste ga naslijedili od nas odraslih, ali ne i doraslih svemu. Nikada nijedno dijete nije počelo rat, srušilo burzu, niti ostavilo na ulici nekoga, bez doma, roditelja i djece. Generacija odraslih dužna je ispriku za sve što se događa, što generacije djece odrastaju plašeći se rata, nestašice hrane, nuklearne katastrofe, ovo nisu riječi, primjerice britanskog premijera Borisa Johnsona ili njemačkog kancelara Olafa Scholza već predsjednika Srbije Aleksandra Vučića tijekom prijema djece srpske nacionalnosti iz BiH, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Slovenije.

Riječima o ratnim strahotama, nuklearnoj katastrofi, a prisjetimo se da je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio da se nuklearne snage stave u visok stupanj pripravnosti, srbijanski predsjednik, izgleda, polako silazi sa "žice" na kojoj je do sada balansirao. Upravo su "hod po žici" njemački mediji nazvali njegov odnos prema ukrajinskoj krizi zbog izrazito osjetljivog položaja u kojem se Srbija, jedna od država u srcu Europe, našla nakon invazije na Ukrajinu.

Međutim, jasno je da je Vučić "progutao velikog ježa" jer je na Generalnoj skupštini UN Srbija glasala za rezoluciju kojom se osuđuje napad i agresija Rusije na Ukrajinu, ali se nije uvela sankcije protiv Rusije. Međutim, mnogi europski dužnosnici razumiju Vučićev težak položaj i ovakve odluke.

Dva lica Srbije

U Beogradu je u petak održan skup podrške Putinu i Rusiji kojeg su organizirale desničarske stranke. Jučer je u organizaciji ruske dijaspore u Beogradu održan skup podrške Ukrajini gdje se skandiralo za mir, uzvikivalo 'Hitleru - Putine', a čak je jedan državljanin Rusije javno spalio svoju rusku putovnicu.

Međutim, prije prosvjeda potpore Rusiji i Putinu, gdje su proruski prosvjednici negodovali i zbog glasanja Srbije za rezoluciju UN-a, društvenim platformama širila se snimka mladih Rusa odjevenih u vojne odore koji na srpskom jeziku sa snažmim ruskim naglaskom, pozivaju Srbe na dolazak na prosvjede potpore "ruskom narodu".

S ruskim zastavama i slikama šefa Kremlja Vladimira Putina prosvjednici su prošli kroz centar grada, prenosili su mediji.

„Ukrajina se oslobađa od neonacista“, rekao je Nikola Babić (22), jedan od prosvjednika, za agenciju AFP. „Nadamo se da će Rusi, naša braća, osloboditi zemlju i cijeli svijet“, dodao je mladić.

"Solidarni prosvjed u Beogradu – u znak solidarnosti s Rusijom koja bombardira ukrajinske gradove“, napisao je na Twitteru njemački novinar Mihael Martens. „Ne, ovo nisu SVI Srbi. Samo oni najodvratniji među njima – ali ima ih poprilično, kao što vidite", napisao je on.

S dva prosvjeda proteklog vikenda poslane su dvije različite poruke iz Beograda, a njihove dimenzije dobijaju značajniju razinu s obzirom na činjenicu da su u Srbiji izbori početkom travnja i potpuno je jasno da će se predizborna kampanja temeljiti na ratu u Ukrajini.

Koja Srbija će pobijediti?

Treba podsjetiti da je Vučić, koji je ponovno kandidat svoje i koalicijskih stranaka za predsjednika Srbije, raspisao parlamentarne izbore u Srbiji za 3. travnja, te da će rusku invaziju na Ukrajinu. na svoj način, za međusobno optuživanje, pokušati iskoristiti svi takmaci u predizbornoj kampanji.

Već sada se u srbijanskim medijima može pročitati i čuti kako jedni hoće "urušiti državu gurajući Srbiju u NATO i sukob s Rusijom", dok drugi optužuju da "tzv. patriote žele da Srbija zarati sa Zapadom" te da takvim stavovima "guraju Srbiju u propast kako bi osobo i politički profitirali".

No, u kontekstu medija u Srbiji, pa čak i oni za koje se smatra da su pod izravnom kontrolom Vučićeve vlasti, zamjetno je da nema previše ustupaka i simpatija prema ruskoj invaziji te da se o ruskim razaranjima Ukrajine i žrtvama izvješćuje bez ograničenja.

Čak i srbijanski tabloidi prenose umirujuće Vučićeve izjave da "Srbija nije i neće biti u ratu", kao i njegova obećanja da će "sačuvati mir", te da neće biti nestašice životnih namirnica.

Očito je da je, s obzirom na njegove posljednje izjave, Vučiću poslana značajna poruka podrške iz EU-a, te da Srbija i dalje odolijeva potčiniti se Putinovom smjeru, kako to, primjerice čini Bjeloruski predsjednik Lukašenko koji mu je na stalnom raspolaganju. No, kako će se, u ovom kontekstu ponašati srpski član Predsjedništva BiH Milord Dodik i predsjednik SNSD-a, stranke na vlasti u entitetu RS-a, a o čijim sankcijama će europski parlamentarci raspravljati već u utorak.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024