Dnevni.ba - PRELOADER

Džemin sin hoće da Univerzitetu oduzme očevo ime

16 Kol 2022


Džemin sin hoće da Univerzitetu oduzme očevo ime

Suvremeni proces visokog obrazovanja u Mostaru započeo je 1950. otvaranjem Pedagoške škole, a zatim Tehničke i Mašinske (1959.), te Više poljoprivredne škole 1960. godine.

Odjeljenja Pravnog i Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu formirana su 1970., a ona su šest godina kasnije prerasla u samostalne fakultete.

Prepoznajući potrebu i ispunjenost preduvjeta, članovi tadašnje Skupštine općine Mostar na sjednici u veljači 1975. donijeli su zaključak o organiziranju pripremnih radnji za formiranje Univerziteta.

Skupština Grada tako je 16. svibnja 1975. donijela rješenje o imenovanju inicijativnog odbora za osnivanje Univerziteta.

Opstao je i u ratu

Prva konstituirajuća sjednica održana je 11. veljače 1977. godine i na njoj je donesena odluka da zvanično ime visokoškolske ustanove u Mostaru bude Univerzitet “Džemal Bijedić“. Nedugo nakon toga, točnije 14. veljače, u sali Narodnog pozorišta, svečano je obilježeno proglašenje i početak rada Univerziteta “Džemal Bijedić“.

Tijekom rata u Bosni i Hercegovini Univerzitet “Džemal Bijedić“ ostao je bez cjelokupne infrastrukture i velikog dijela kadra, što je dovelo do kratkotrajnog prekida obrazovnog procesa, a već 1993, kada se stvorio minimum uvjeta, nastavio je s radom, pod istim imenom kao i do rata.

Ono se zadržalo do danas, međutim pitanje je da li će tako biti i u budućnosti, s obzirom na posljednja javna oglašavanja članova obitelji pokojnog Bijedića.

- Pokrenut će inicijativu da se Univerzitet više ne zove “Džemal Bijedić”. Bojim se da se svjesno ide k tomu da se ta ustanova ugasi, i zato neka ga nazovu kako im volja. Ja ne želim da sutra netko kaže “Univerzitet Džemal Bijedić se ugasio, zato što nema studenata”. A nažalost u posljednje vrijeme se ide k tomu, kaže Džemalov sin, Dragan Bijedić.

Istaknuo je i kako Univerzitetu nakon rata nikada nije vraćena njegova imovina, niti da su čelnici Univerziteta to uopće i tražili. 

- Ostala je samo Džemalova slika, koju je napravio Meha Sefić. Za ostalu imovinu nitko nije pokrenuo proceduru povrata, tvrdi mlađi Bijedić.

Podsjeća i kako je Rektorat Univerziteta nekada bio na današnjem Trgu hrvatskih velikana, kao i da neki fakulteti danas nemaju dovoljan broj studenata.

Više studenata nego lani

Na Univerzitetu su opovrgnuli tvrdnje kako je studenata sve manje. Navode da je u predstojeću akademsku godinu upisano više studenata nego u prošloj, da poslovanje i opstanak nisu upitni, te da se ni slučajno ne ide ka gašenju.

Navedeno je i kako će se nastavni proces nastaviti nesmetano izvoditi na svim fakultetima i univerzitetskim studijima, s izuzetkom određenih studijskih programa.

Na njima je prijavljen manji broj studenata, a to su: Kemija, Razredna nastava, Biologija, Komunikologija, Turski jezik i književnost, Njemački jezik i književnost te pojedini smjerovi na Agromediteranskom fakultetu.

Prijeratne prostorije Univerziteta “Džemal Bijedić” od rata koristi Sveučilište u Mostaru. Džemal Bijedić je, podsjećamo, bio predsjednik Vlade bivše Jugoslavije, a život je izgubio u avionskoj nesreći samo mjesec dana prije nego je Univerzitet dobio njegovo ime.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024