Efendić i Ogrešević pokleknuli pod pritiskom 'duboke države' i vjerskih vođa?

Već dugo se ništa ne događa i ne priča oko imenovanja Marina Vukoje za suca Ustavnog suda BiH. Iako je bio prvorangirani njegovo ustoličenje u krovnu državnu pravosudnu instituciju su, barem za sada, bošnjački nacionalisti uspjeli zakočiti.
U jednom je trenutku Dragan Čović, šef HDZ-a BiH ultimativno uvjetovao formiranje Vlade FBiH konačnim razrješenjem sapunice oko imenovanja Marina Vukoje, međutim, u ovom trenutku nemamo niti Vlade niti novog suca Ustavnog suda BiH.
Što drugo skontati nego da sve upućuje da se zapravo možda i raspala svježa parlamentarna većina demonstrirana kroz izbor čelnika FBiH Lidije Bradare, Igora Stojanovića i Refika Lende. Jer, da je ta koalicija Osmorke i HDZ-a BiH čvrsta i nepokolebljiva nema razloga da se Vukoja ne izabere unatoč 'kmečanju' sarajevskih nacionalista kojima ne smeta što su Seada Palavrić i Mirsad Ćeman bili najviši dužnosnici SDA i što je supruga dopredsjednika te stranke Safeta Softića izabrana za sutkinju federalnog Ustavnog suda.
Efendić i Ogrešević izdali projekt?
I posljedni perfidni potezi čelnika SBiH-a i NES-a Semira Efendića i Nermina Ogreševića ukazuju da oni nešto podlo muljaju iza leđa ostalih koalicijskih partnera, pa i da su izdali cijeli projekt formiranja nove vlasti bez SDA.
Umjesto da optužuju za skrnavljenje demokracije i pritišću Bakira Izetbegovića i Refika Lendu da uvaže novu parlamentarnu većinu i dadnu suglasnost za Vladu Nermina Nikšića, Efendić i Ogrešević organiziraju nekakve šuplje razgovore sa SDA-om i DF-om, a onda i s predstavnicima Trojke i HDZ-a BiH.
Dakle, amnestirali su glavne sabotere za formiranje vlasti i glavne političke siledžije iz SDA i DF-a koji na vrlo ružan način nagrđuju temeljno demokratsko načelo, princip parlamentarne većine. Čelnici SBiH-a i NES-a podvaljuju priču o ustavnim promjenama koje bi, tobože, trajno razriješile sve nedorečenosti postizbornog procesa u FBiH.
Pa i laiku je jasno, a i oni to priznaju, da je trenutno u FBiH nemoguće niti nekom čarolijom skupiti dvotrećinsku većinu za promjene Ustava u većem enitetu. Prije će biti da se Semir Efendić i Nermin Ogrešević pokušavaju izmigoljiti osude javnosti zbog svog dvoličnog ponašanja.
Vrlo je moguće, zapravo je to očigledno, da su oni pokleknuli pod neviđenim pritiscima i mamcima Bakirove 'duboke države', raznih kvazi-patriotskih mešetara, nekadašnjih 'aidovaca' i vjerskih vođa.
Što će Čović učiniti?
Surova kampanja koja je pokrenuta protiv 'izdajnika' Konakovića, Nikšića i Forte, bez linčovanja Efendića i Ogreševića daje za parvo onima koji tvrde da je Izetbegović uvijek na njih dvojicu računao.
Sada ostaje vidjeti hoće li Dragan Čović, Elmedin Konaković, Nermin Nikšić i Edin Forto potražiti druge koalicijske partnere kako bi osigurali tih famoznih, barem, 50 zastupničkih ruku. Čović mora 'na koljenima moliti' Iliju Cvitanovića, Ivana Vukadina i Slavena Raguža da mu sačuvaju obraz. Stožernik je prema njima bio krajnje bezobrazan, ali u politici se sve da naplatiti. S obzirom da su resori u zamišljenoj, novoj, Vladi FBiH praktično već raspodijeljeni i da je SBiH jako dobro istrgovala poluge vlasti, te da je Semir Efendić dobar s Nerminom Nikšićem, možda ostaje tračak nade da bi SBiH ipak mogla ostati u koaliciji. Mnogo toga ovisi i od težine i kvalitete najavljenih intervencija Visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Podsjećamo, u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH 26 mandata ima SDA, a slijede SDP i koalicija HDZ BiH, HSSSR, HSS, HSP BiH, HKDU, HSPAS, HDU, HSPHB, HRAST i HNL sa po 15 i DF/GS sa 12 mandata. Koalicija NiP/SPU osvojila je sedam mandata, Naša stranka šest, NES pet a Stranka za BiH četiri mandata. Tri mandata osvojio je HDZ 1990, a po jedan mandat PDA, BH Inicijativa Kasumović Fuad, Hrvatska republikanska stranka, HNP i Pomak.
Dakle, HDZ BiH, SDP, NiP, Naša stranka, HDZ 1990, PDA, BH inicijativa Fuad Kasumović, HRS , HNP i Pomak imaju sigurnih 50 glasova. To je minimalna i teško održiva većina, ali i dovoljna. S još 9 zastupnika SBiH-a i NES-a, parlamentarna većina je zacementirana i neoboriva.
Međutim, to ne uvažavaju Bakir Izetbegović i Refik Lendo. Na prljav način je 'duboka država' sakupila većinu u Klubu Bošnjaka u Domu naroda, presudni instrument za blokadu, i ništa manje ogavno ne želi predati vlast novoj većini. D. G.