Ekonomija jedna od prvih žrtava nesređenog političkog stanja u BiH
Ekonomija je žila kucavica jedne zemlje, a BiH je u najtežoj recesiji u posljednjih 25 godina, stav je koji je Milisav Tomović, biznismen i publicist iz Han Pijeska, iznio govoreći kao uvodničar u nedjelju održane redovite sesije Asocijacije nezavisnih intelektualaca ”Krug 99”. Tom je prilikom upozoreno i da je ekonomija jedna od prvih žrtava nesređenog političkog stanja, tj. unutarnjih odnosa u BiH. “Ekonomija je žila kucavica jedne zemlje. Ekonomija mora biti otvorena, ne samo unutar, već i izvan zemlje. Mi se 25 godina dijelimo umjesto da gradimo zajedničku državu i razvijamo sve segmente te države u državi“, dodao je Tomović govoreći o temi “Ekonomija protiv izolacija i podjela“. On je ukazao i da u ovakvoj zemlji iznimno dobro funkcioniraju siva ekonomija i crno tržište te je, s tim u svezi, iznio podatak da se oko šest milijardi robe i kapitala vrti na crnom tržištu. “Kada bi dio toga novca bio u funkciji države, koliko bi nam svima bilo bolje“, pojasnio je Tomović prema čijim riječima veliki i moćni vode geopolitičke i geostrateške igre, dok se male i nerazvijene ništa ne pita te oni, obično, u toj igri stradaju. Tomović je mišljenja da političari pozornost građana s realnog života preusmjeravaju na navodnu obranu nacionalnih interesa.
Eventualne ekonomske sankcije RS-u dodatno bi urušile ionako slabu ekonomiju
“Kako je realno stanje u našoj ekonomiji, koliko ljudi danas živi u BiH, koliko je zaposlenih u administraciji, koja je koncepcija izlaska iz postojeće krize? Na ta nam pitanja nitko ne daje odgovor. Što će tek biti poslije ove krize ostaje nam za vidjeti. Nakon najnovijih tenzija u našoj zemlji, svijet i Europa razmišljaju o sankcijama koje bi dodatno pogodile ekonomiju BiH, osobito građane u Republici Srpskoj. Ako bi se RS-u uvelo ekonomske sankcije, to bi imalo nesagledive posljedice na urušavanje ionako slabe ekonomije, kako RS-a, tako i cijele BiH“, upozorio je ovaj biznismen koji smatra da bi to pogodilo sve u BiH te vodilo zemlju u daljnji ekonomski i populacijski sunovrat.
“Prema ocjenama Svjetske banke objavljenim u svibnju ove godine, BiH je u najtežoj recesiji u posljednjih 25 godina. Zbog odgađanja donošenja Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, država je u opasnosti naći se na tzv. 'crnoj listi' financijskih regulatornih agencija EU-a, što bi onemogućilo međunarodne transakcije“, podsjetio je Tomović uz ocjenu da su Europa i svijet uveliko zakoračili u duboku energetsku krizu, dok u Bosni i Hercegovini kao da se ništa ne dešava. “Ili ćemo u ovoj situaciji, nakon ove krize, napraviti državu, ili ćemo ne znam što, ali ovako više ne ide“, poručio je.