Ekonomska situacija u RS-u na rubu kolapsa, ali Dodikov režim tvrdi kako nema nikakvih problema
Što je istina?
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Režim Milorada Dodika u Republici Srpskoj rijetko mijenja svoj modus operandi. Otkako su na vlasti ne biraju se sredstva kako na istoj ostati. Ne zaboravimo kako niti samom Dodiku nije bilo strano pred kamerama govoriti kako umirovljenici koji ne glasaju za SNSD neće dobiti pomoć, kako studenti koji nisu u njegovoj stranci imaju mnogo manje prilike za uspjeh ili kako zaposlenici u javnom sektoru moraju glasati na SNSD ili će ostati bez posla.
Ono što se također uvelike koristi u Banja Luci kao oprobana metoda jeste da se u svakoj većoj krizi pribjegava udaru na najniže emocije, povratku u povijesne teme, međunacionalne razmirice…
Vlast svoje žitelje u takvim situacijama gotovo redovno 'pita' vjeruju li oni svojim očima i ušima, ili njima. Nažalost po sebe žitelje mnogi od njih se odlučuju sa ovu drugu navedenu varijantu.
Kako stvari vidi vlast?
Pa tako i u nedjelju dolazi izjava tamošnje ministrice financija kako RS u biti nema nikakvih ekonomskih problema. Ukoliko sumirate sve izjave vlasti oko ekonomske situacije u ovom entitetu stekli bi ste dojam kako su razvijeniji od Švedske ili Norveške.
Nažalost po njih same, situacija je dijametralno suprotna.
Ali, to Zoru Vidović uopće ne sprječava da kaže kako je proračun RS-a stabilan usprkos velikim političkim i ekonomskim pritiscima. Vidović je naglasila da su financije konsolidirane i da su ostvareni dobri prihodi koji su rezultat gospodarskih aktivnosti.
- Prihodi su trenutno veći za tri posto od planiranih, a u odnosu na prošlu godinu veći su za 15 posto, navela je Vidovićeva.
Ona je istakla da se sve proračunske obaveze izmiruju na vrijeme i u potpunosti, što svjedoči o stabilnosti proračuna.
Kada je riječ o zaduženju, naglašava kako dug pada u realnom i apsolutnom iznosu.
- Do 1. listopada plaćeno je 430 milijuna maraka više obaveza nego što smo se zadužili, pojasnila je ona.
Vidović je rekla da je usprkos navodima Veleposlanstva SAD i visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta da je u RS nepovoljan ambijent, veliki broj investitora zainteresiran za ulaganje jer RS, kaže, nudi najbolje uvjete u regiji. Dodala je da je do sada samo Njemačka otkazala tri projekta u RS, koja je preuzela Mađarska. Ističe kako je Srbija najveći investitor u RS, dodajući da bi se RS bez suradanja i političke podrške iz Srbije teško mogla izboriti sa svim pritiscima.
Recept za propast?
Brojni domaći, ali i međunarodnim ekonomski stručnjaci upozoravaju kako je situacija u RS-u veoma loša i kako bi stvari dodatno mogle ići u krivom smjer u zbog katastrofalno loših politika tamošnjih vlasti, nebrojenih sankcija, 'crnih' listi…
Predstavnici oporbe u RS-u su još izravniji u ocjenama stanja tvrdeći kako je ovaj entitet trenutno na rubu ambisa i kako je s ovakvom vlašću samo pitanja trenutka kada će u njega i upasti. Zaduženja na domaćem tržištu po velikim kamatnim stopama idu gotovo svakog tjedna, uskraćeno im je financiranje s međunarodnih financijskih tržišta, a iole ozbiljnu ekonomsku politiku nikada nisu ni imali. Uistinu se postavlja pitanje je li sve to, uz konstantno 'guranje prsta i oko' Zapadu savršen recept za propast?