EP odao počast žrtvama Srebrenice. "Srbi si moraju priznati bolnu istinu"

EUROPSKI parlament danas je odao počast žrtvama genocida u Srebrenici, poručivši Srbiji da se mora suočiti sa svojom ulogom, a Europskoj uniji da mora spriječiti da se nešto takvo ponovi. Niz europskih čelnika i ministara 11. srpnja putuje u Srebrenicu, gdje će obilježiti 30. godišnjicu genocida u kojem je 1995. ubijeno više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, nakon pada enklave koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih naroda.
Europski parlament odao je počast žrtvama na početku plenarne sjednice, a njegova predsjednica Roberta Metsola pozdravila je dvoje preživjelih, prisutnih u Strasbourgu, Almasu Salihović i Almira Salihovića. "Almasa je protjerana iz svoje zajednice i tek je kasnije saznala da je njezin stariji brat Abdulah smaknut. A Almir je šest dana lutao šumom kako bi izbjegao smrt. Almasa i Almir, hvala vam što ste ovdje. Podsjećate nas da iza svakog imena i broja stoji osoba. Obitelj", rekla je Maltežanka, javlja HINA.
"Europa 30 godina govori da se takve tragedije ne smiju ponavljati, a to se ipak događa"
U ime europskih pučana (EPP) govorio je Čeh Ondrej Kolar, ujedno izvjestitelj Parlamenta za Bosnu i Hercegovinu, koji je upozorio da Europa trideset godina govori da se tragedije poput Srebrenice ne smiju ponavljati, a to se ipak događa.
"Srebrenica nas svakodnevno mora podsjećati da mržnja samo vodi prema novim sukobima i patnjama, da nije dovoljno samo suditi zločincima, nego i pronaći hrabrost te spriječiti da se takvi zločini ponavljaju. BiH je dovoljno propatila u prošlosti, a sada je na EU-u da pomogne njezinim građanima kako bi živjeli u miru i blagostanju", rekao je Kolar.
"Najmračniji dan u modernoj povijesti Europe"
Slovenski zastupnik socijalista i demokrata (S&D) Matjaž Nemec rekao je da je genocid u Srebrenici "počeo sličnom retorikom koju nacionalisti koriste i danas". "Europa se danas ponovno pravi nevina dok stradaju Palestinci", rekao je Nemec pa poručio da sprječavanje genocida ne smije biti samo "mrtvo slovo na papiru".
Finski konzervativac Sebastian Tynkkynen govorio je o "nezamislivim strahotama vojnika bosanskih Srba koji su sustavno pogubljivali civile", prozvavši to "najmračnijim danom u modernoj povijesti Europe" i "podsjetnikom" da više ne smije dopuštati takve zločine.
"Srpski narod mora si priznati bolnu istinu"
Austrijski liberal Helmut Brandstätter uvjerio se u Srebrenici "kolika bol postoji u očima obitelji ubijenih". Pozvao je srpski narod da se "suoči sa žrtvama genocida" te "prihvati istinu". "I mi Austrijanci smo teško prihvaćali ulogu Austrije u Holokaustu. No bitno si je to priznati, tu bolnu istinu", kazao je.
Nizozemska zastupnica zelenih Tineke Strik govorila je o neuspjehu vojnika UN-a, mahom njezinih sunarodnjaka, da zaštite bošnjačko stanovništvo. Upozorila je da "etnonacionalistička retorika i nijekanje genocida u BiH i dalje drže mržnju živom". "Bez preuzimanja odgovornosti za genocid neće biti stabilne Bosne i Hercegovine", zaključila je.