Dnevni.ba - PRELOADER

EU: Kazna od 700 milijuna eura za Apple i Metu

4 h 1 min


EU: Kazna od 700 milijuna eura za Apple i Metu

Po prvi put EU izriče kazne zbog kršenja novog Zakona o digitalnim tržištima. Europska komisija je američkim tehnološkim gigantima Appleu i Meti naložila plaćanje kazni u iznosu od 500, odnosno 200 milijuna eura, piše Deutsche Welle.
 
 Europska komisija izrekla je američkim tehnološkim kompanijama Appleu i Meti kazne u visini od 500 milijuna i 200 milijuna eura. Prema mišljenju Komisije, te su tvrtke prekršile europsko digitalno pravo. Protiv ovih kazni se još uvijek može pokrenuti pravni postupak pred sudom.

Konkretno, prema navodima Komisije, američke kompanije su prekršile tzv. Zakon o digitalnim tržištima (Digital Markets Act – DMA). Cilj ove uredbe je, između ostalog, osigurati da dominantan položaj na tržištu ne dovede do diskriminacije drugih ponuđača. Ovo je prvi put da Komisija izriče kazne na temelju DMA-a. Obje tvrtke sada imaju rok od 60 dana da otklone utvrđene nedostatke.

Apple najavljuje pravne korake
U postupku protiv Applea riječ je o tome da, prema navodima Europske komisije, taj koncern sprječava razvojne programere aplikacija da potrošačima učine dostupnim ponude izvan App Storea. Korisnici ne mogu u potpunosti iskoristiti alternativne i povoljnije ponude jer Apple sprječava razvojne programere da ih o takvim ponudama izravno informiraju.

Apple je već najavio da će pravno osporiti ovu kaznu. Prema mišljenju tvrtke, postupanje Komisije je nepravedno. Tvrde kako su prisiljeni besplatno ustupiti svoju tehnologiju. „Uložili smo stotine tisuća sati razvoja i proveli desetke promjena kako bismo se uskladili s ovim zakonom“, poručili su iz Applea. Unatoč brojnim sastancima, Komisija neprestano mijenja ciljeve i zahtjeve.

Kazna za Metin model naplate
Prema navodima Komisije, kazna za Metu povezana je s njezinim modelom „plati ili pristani“. Već u srpnju prošle godine, Komisija je izjavila kako smatra da taj model nije u skladu s pravom EU-a.

U središtu pažnje nalazi se činjenica da korisnici Facebooka i Instagrama moraju birati između mjesečne naknade za verziju bez oglasa i besplatne verzije s personaliziranim oglasima. Korisnicima, prema Komisiji, nije dana dostatna mogućnost da se odluče za uslugu koja koristi manje osobnih podataka.

Prema podacima Komisije, Meta je u studenom 2024. predstavila drugu verziju besplatnog modela personaliziranog oglašavanja. U njoj postoji nova opcija u kojoj bi se trebalo koristiti manje osobnih podataka. „Komisija trenutno analizira ovu novu opciju.“ Kazna se odnosi na razdoblje navodnog kršenja zakona između ožujka i studenoga 2024.

Meta je optužila Komisiju da pokušava „ometati uspješne američke tvrtke“. Bruxelles, prema riječima Metinog političkog direktora Joela Kaplana, prisiljava tvrtku da „promijeni svoj poslovni model“ i time joj nameće „višemilijunsku kaznu“. I Meta će vjerojatno uložiti žalbu.

Ipak, Komisija je Meti donijela i jednu dobru vijest. Facebook Marketplace više se ne smatra odlučujućom (tzv. „gatekeeper“) platformom, pa se na njega više ne primjenjuju određena stroža pravila.

Napetosti između SAD-a i EU-a
Kazne bi mogle dodatno pojačati postojeće napetosti između SAD-a i EU-a. Predsjednik američke Savezne trgovinske komisije (FTC), republikanac Andrew Ferguson, nedavno je na jednoj konferenciji izjavio kako Zakon o digitalnim tržištima izgleda kao oblik oporezivanja američkih tvrtki.

Europska komisija već je proteklih godina izricala visoke kazne američkim tehnološkim divovima. No EU naglašava da ovi postupci protiv američkih tehnoloških koncerna nemaju veze s trenutačnim trgovinskim napetostima s Washingtonom, koje uključuju i carinski spor.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen krajem prošlog tjedna, neovisno o ovim postupcima, najavila je mogućnost uvođenja posebnih davanja na prihode od oglašavanja za velike internetske platforme.

Moguće i veće kazne
Tko se ne pridržava DMA-a, mora računati s ozbiljnim sankcijama. Prema zakonskom tekstu, moguće je izreći kazne u visini do deset posto ukupnog godišnjeg prometa na svjetskoj razini. U slučaju ponovljenih prekršaja, taj postotak može porasti i do 20 posto.

Apple je za prošlu godinu prijavio prihod od gotovo 400 milijardi američkih dolara (oko 370 milijardi eura). Za Metu ta brojka, prema podacima same tvrtke, iznosi oko 165 milijardi dolara (oko 145 milijardi eura).

Kod određivanja sada izrečenih kazni, Komisija se vodila veličinom i trajanjem prekršaja. Ne treba zaboraviti da je Zakon o digitalnim tržištima (DMA) na snazi tek nešto više od dvije godine. EU tim zakonom želi ograničiti tržišnu moć tzv. „gatekeepera“ – internetskih čuvara pristupa tržištu.

Zakon je stupio na snagu u ožujku 2024. Osim Applea i Mete, među „gatekeepere“ se ubrajaju i Googleov matični koncern Alphabet, Amazon, platforma za rezervacije Booking.com, matična tvrtka TikToka Bytedance te Microsoft – i svi oni podliježu strožim pravilima.

Vijesti iz svijeta


ZAGREB

Drama kod Zagreba: Pijani muškarac gurnuo ženu kroz balkon pa skočio za njom

Muškarac (42) je sinoć oko 22:10 pod utjecajem alkohola (1,54 g/kg) prvo verbalno, a onda ...

7 h 29 min

Poplava kokaina u Njemačkoj i Europi

Njemačka policija upozorava kako je sve više kokaina na ulicama Europe. Ako je neke korist...

7 h 37 min

NJEMAČKA

Njemački kriminalist: Kokain preplavio Europu, tržište u Njemačkoj eksplodiralo

PROČELNIK njemačkog Saveznog kriminalističkog ureda (BKA) Holger Münch njemačkim novinarima govor...

7 h 38 min