EU povjerenica: Crna Gora ima šansu postati prva sljedeća članica Europske unije
EU
SLOVENKA Marta Kos, europska povjerenica zadužena za proširenje, kazala je danas u Podgorici da je došla ohrabriti Crnu Goru da radi još snažnije ako želi zatvoriti pregovaračka poglavlja s EU do 2026. godine. Ona je istaknula da Crna Gora ima šansu završiti pregovore tijekom njenog mandata i da su predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i premijer Milojko Spajić, s kojima se susrela, potvrdili da građani to žele. "Crna Gora ima povijesnu šansu i nema vremena za gubljenje", kazala je Kos.
Odgovarajući na pitanja novinara, Kos je kazala da je najbolji način za napredak da se uključi i oporba te da podrži reforme, ali dodala je i da razumije da je parlament mjesto gdje se razgovara o razlikama. "Očekujem da će većina u parlamentu podržati reforme", kazala je Kos. Obraćajući se zastupnicima u parlamentu Kos je kazala da Crna Gora ima šansu postati prva sljedeća članica Europske unije i da je zato ona danas u Crnoj Gori.
Premijer kaže da želi surađivati s oporbom na europskom putu
Crnogorski premijer Milojko Spajić kazao je da je opoziciji pružio ruku i da želi da skupa rade na europskom putu. Istaknuo je da ne postoji nitko, ni u vlasti ni u oporbi, tko bi ugrozio europsku priliku. "Nitko u parlamentu ne smije zakočiti europski put, ni zbog svojih glasača", poručio je Spajić. On je na pitanje o prosvjedima koje organizira neformalna grupa studenata Kamo sutra? rekao da je pozvao organizatore na sastanak jer želi čuti drugu stranu. "Tu smo za razgovor. Što se nas tiče, vrata su otvorena", poručio je, javlja HINA.
Na prosvjedima, koje je organizirala grupa studenata nakon masakra na Cetinju u kojem je ubijeno 12 osoba, dok je još jedna kasnije umrla u bolnici, okupilo se nekoliko tisuća prosvjednika koji su zahtijevali ostavku ministra unutarnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika crnogorske vlade zaduženog za sigurnost Alekse Bečića. Odbijajući podnijeti ostavke Šaranović i Bečić su studente optužili da su produžena ruka medija i oporbe, iako su se studenti ogradili od svih političkih stranaka.
Oporba već tjednima bojkotira rad parlamenta
Na pitanje kako komentira to što su studente koji organiziraju prosvjede vrijeđali visoki državni dužnosnici, Kos je kazala da snažno vjeruje u civilno društvo. "Očekujemo da vlasti njeguju i implementiraju slobodu izražavanja i pravo na protest", rekla je Kos. Oporba nije prisustvovala obraćanju povjerenice Kos u crnogorskom parlamentu.
Oporba već tjednima bojkotira rad parlamenta i ne dozvoljava održavanje sjednica jer tvrde da se dogodio ustavni puč nakon što je vladajuća većina odlučila da je jedan od sudaca Ustavnog suda stekao pravo na mirovinu. Oporba tvrdi da vladajuća većina, predvođena čelnikom prosrpske i proruske desnice i predsjednikom parlamenta Andrijom Mandićem, želi paralizirati pravni sustav Crne Gore, tako što će Ustavni sud učiniti nefunkcionalnim i tako onemogućiti održavanje izbora u zemlji. Prema crnogorskom Ustavu, Ustavni sud treba potvrditi rezultate parlamentarnih i lokalnih izbora.