EU razmatra ubrzane sankcije protiv Dodika
Diplomatski krugovi u Europskoj uniji 'sada razmatraju brzu implementaciju ciljanih sankcija – uključujući i blokiranje Swiftovih podataka. Visoki predstavnik Christian Schmidt bi također mogao suspendirati Dodika, ali i institucije Republike Srpske, kako bi spriječio poduzimanje koraka za proglašenje neovisnosti', piše Adelheid Wolf u austrijskom listu Der Standard. Osvrćući se na Dodikov performans u Predsjedništvu BiH, kada je napustio sjednicu, ona ističe da se ubrzano topi podrška koju je politički lider bh. Srba imao među nekim državama EU, posebno Hrvatskoj i Mađarskoj.
'Diplomate danima upozoravaju da će i Rusija priznati RS kao neovisnu državu, te da da bi Dodik situaciju u Ukrajini mogao iskoristiti za svoj projekat secesije', stoji u tekstu. Dodik je posljednjih dana govorio o 'histeriji zapadnih partnera' u vezi sa odnosom prema Rusiji i Ukrajini. 'Nisam ni na strani Ukrajine ni na strani Rusije, ali sada je jasno zašto su pokušali prodati oružje Ukrajini 2014. godine', objasnio je on. Der Standard piše i kako su dvojica nekadašnjih visokih predstavnika, Christian Schwarz-Schilling i Valentin Inzko u pismima pozvali NATO i EU da odlučno djeluju u BiH.
Handelsblatt, pak, najavljuje da u Uniji 'sazrijeva svijest da se zapadni Balkan, a naročito Putinovim nasrtajima ugrožena BiH, iz geopolitičkih razloga što prije moraju primiti u EU'. U zajedničkom tekstu Eve Fischer, Christopher Herwatz i Anis Mičijević prenose da 'nakon ruskog napada na Ukrajinu, zagovornici proširenja EU vide mogućnosti za intenzivnije pregovore sa postojećim kandidatima za članstvo. Nekoliko zemalja zapadnog Balkana godinama se bore za članstvo u međunarodnoj zajednici', navode oni, prenosi Politicki.ba. Citiraju i brojne dužnosnike iz EU i regije koji upozoravaju da su se okolnosti bitno promijenile, da Putin ne odustaje od destabiliziranja Europe i Zapada općenito, te da se mora djelovati.
'Zapadni Balkan mogao bi biti sljedeća meta ruskog predsjednika Vladimira Putina. Pored Srbije, koja je već veoma proruski orijentirana, posebno se radi o BiH, najkrhkijoj državi zapadnog Balkana. Tamo Moskva podržava političare koji dodatno ugrožavaju ionako poljuljanu stabilnost zemlje, poput Milorada Dodika, člana tročlanog Predsjedništva BiH, koji se zalaže za odcjepljenje RS-a
Područje naseljeno pretežno srpskim stanovništvom jedna je od dvije sastavnice države BiH, uz FBiH, a po površini zauzima oko polovinu BiH. U BiH sebe vide iza Ukrajine kao drugu frontu moguće konfrontacije sa Rusijom', upozorava europarlamentarac Zelenih Romeo Franz. Navodi kako je najveći Dodikov saveznik Putin. 'EU mora razumjeti ovu vezu i djelovati odmah', napisao je na Twitteru.
Dodik vodi samoubilačku politiku i neće znati da se zaustavi
'Vjerujem kako bi u slučaju napada na BiH intervenirao NATO. Nemojmo zaboraviti da oni ovdje imaju svoje snage, da je na Kosovu najveća baza NATO-a u ovome dijelu Europe i da su se uoči ovoga NATO brodovi stacionirali u Jadranu. Ništa to nije slučajno', govori za intervju 'Jedan' novinar i publicista iz Crne Gore Šeki Radončić. On smatra da do napada na BiH jedino može doći iznutra, tako što bi taj plamen, kako kaže, upalio najodgovorniji čovjek u RS-u Milorad Dodik. Njegova Crna Gora je, kaže, imala sreću što je u vrijeme izbora 2020. bila u NATO-u, a da nije bila, već su bili spremni srpski dobrovoljci iz RS-a, Srbije i sa Kosova da uđu u Crnu Goru. 'Mislim kako bi se ovoga puta isto desilo jer je problem geostrateški. Moskva izravno ne može doći do Srbije. Putin bi htio da gurne u rat i Vučića i Dodika. Mislim da će se u toj situaciji, ipak, Vučić početi racionalnije ponašati nego Dodik. Sve što govori ili radi Dodik, on jednostavno vodi jednu samoubilačku politiku i mislim da on neće znati da se zaustavi. Moguće da je odlučio, poput agresora koji su izvršili agresiju na BiH i Hrvatsku, da pronađe utočište u Rusiji', smatra Radončić. Smatra kako je situacija na zapadnom Balkanu veoma komplicirana, te da postoji osovina na zapadnom Balkanu: Moskva, Beograd, Banjaluka. Jedan krak, kaže, išao je i prema Crnoj Gori i on je sada nešto slabiji, ali postoji. 'Naravno da će doći do komplikacije političke situacije u Crnoj Gori, BiH, čitavoj regiji. Mi smo vidjeli da je Dodik imao sastanak sa Lavrovom (ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov op.a.). Onda je napustio sjednicu Predsjedništva i to već možemo smatrati da je to prvi korak ozbiljne destabilizacije BiH i regije', tvrdi novinar Radončić. Kaže kako je vrlo moguće da je Dodik, trenutno najodaniji Putinov igrač na Balkanu, izvršitelj onoga što će biti naređeno iz Moskve. 'Vučić pokušava lijevo, desno, ali Dodik je najodaniji i u slučaju da stvarno učini ono što će mu Kremlj predložiti, a to je maksimalno da rastereti ukrajinski front, da ovdje pokuša da izazove, zašto ne reći otvoreno, građanski rat. Ali, mislim da Dodik mora imati u vidu sudbine njegovih prethodnika na poziciji prvog čovjeka RS-a, Radovana Karadžića i Biljane Plavšić koji su završili u Hagu. To Dodik nikako ne smije zaboraviti', smatra Šeki Radončić.
Projekat 'Otvoreni Balkan' koga su prije izvjesnog vremena zdušno zagovarali iz Srbije, Radončić vidi kao tipični propali projekat koji nikom više ne treba. 'Mislim da je sa agresijom Rusije na Ukrajinu projekat 'Otvoreni Balkan' sahranjen. Jer, taj je projekat ruska izmišljotina, ruski plan, gdje je jednostavno trebalo odjednom da Srbija postane lokomotiva ulaska preostalih zemalja u Evropsku uniju, a mi vidimo da bi to značilo da to bude ruska lokomotiva', navodi Radončić.