Dnevni.ba - PRELOADER

EU štiti ugrožene kategrije u BiH (video)

31 Kol 2023


EU štiti ugrožene kategrije u BiH (video)

Unaprjeđenje zaštite i inkluzije ranjivih grupa, posebice osoba s invaliditetom, djece, LGBT osoba, pripadnika romske zajednice, pritvorenika, migranata i tražitelja azila, kao i raseljenih osoba i izbjeglica, jedan je od 14 prioriteta koje je Europska komisija stavila pred BiH, ali i u cilju zatvaranja Aneksa VII Daytonskog mirovnog sporazuma.

To EU očekuje o BiH, kao države usmjerene ka euroatlantskim integracija i s kandidatskim statusom. 

https://www.youtube.com/watch?v=INpHuUeSEfs

Romi na margini

Položaj Roma je i dalje težak posebno sa socijalnom i ekonomskog aspekta. Prioritet ostaje obrazovanje romske djece. Općine su to dosad podržale, ali ipak…

- Nema ujednačene i sistemske podrške romskoj djeci i zato mnoga djeca napuštaju obrazovanje, jer roditelji nemaju dovoljno sredstava. Zbog loše financijske situacije školovanje ne nastavljaju ni oni koji završe osmi ili deveti razred. Bosna i Hercegovina zaista ima akcioni plan za rješavanje problema Roma, kaže nam predsjednik Udruge “Kali Sara-Romski informativni centar”, Dervo Sejdić.

U akcionom planu na godišnjem nivou planiran je budžet od minimalno tri milijuna maraka. Sredstva se nažalost tokom posljednje tri godine umanjuju.

- Imamo dokumente. Članica smo grupe za Zapadni Balkan, potpisujemo deklaracije, obavezujemo se da ćemo probleme Roma rješavati, međutim to se ne dešava. Ako se nastavi ovaj trend bojim se da će BIH povući jako malo sredstava iz fondova Europske unije. Još uvijek nemamo osposobljen tim za razvijanje projekata kojima bismo povlačili sredstva iz tih fondfova. S jedne strane kukamo da nemamo sredstava, s druge strane budžeti našunjeni kao nikad, a s treće strane novac koji nam Europska unija stavi na raspolaganje – ne koristimo, dodaje Sejdić.

Nema napretka s poglavicama

U izvješću za prošlu godinu podsjeća se i kako je Europski sud za ljudska prava donio 19 presuda utvrdivši da je BiH u 10 predmeta prekršila prava zajamčena Europskom konvencijom o ljudskim pravima i to prava na pravično suđenje, slobodu izražavanja i zaštitu imovine.

Presude u slučajevima Sejdić-Finci, Zornić, Šlaku, Pilav i Pudarić zahtijevaju ustavne izmjene koje bi osigurale jednakost političkih prava među svim građanima. Presude još uvijek nisu provedene i ostaju pod pojačanim nadzorom, a zabrinjavajuća je i analiza stanja.

- Trojici etnonacionalističkih lidera ne odgovara implementacija moje presude. Oni 30 godina vladaju ovom zemljom na način “zavadi pa vladaj“. Nijedna od ove tri stranke u ovih 30 godina nikada u predizbornoj kampanji nije izašla sa kvalitetnim ekonomskim programom. Bar srednjoročnim, razvoja, napretka zemlje, otvaranja fabrika, zapošljavanja... Ne njima to nije interes. Sve njihove kampanje svode se na zveckanje oružjem, kako bi naord sluđen od rata glasao svaki za svoga, navodi Azra Zornić.

Ombudsmeni su pozvali nadležne da ujedine resurse, prepoznaju i adresiraju probleme i poteškoće u ostvarivanju prava ugroženih kategorija. Nadaju se da će problemi na koje ukazuju u svojim godišnjim i posebnim izvješćima, biti smjernice i poticaj nadležnima, ali i svim pojedincima koji rade s ugroženim kategorijama građana, kako bi svojim daljnjim aktivnostima unaprijedili njihov položaj u društvu i zaštitili njihova prava.

S. Ž.

EU


EBRD

EBRD pripremio oko 100 milijuna eura za potporu mladim poduzetnicima

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopćila je jučer da će u okviru programa za potporu pod...

22 Stu 2024

Delegacija EU-a u BiH: Glavni pregovarač mora imati puni mandat predstavljati državu u cjelini

Odluka Europskog vijeća iz ožujka ove godine o otvaranju pristupnih pregovora BiH s EU-om predsta...

21 Stu 2024

EU

Sutra sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH

Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine ...

18 Stu 2024